Kúpací sud svojpomocne: Z čoho a ako si ho môžete vyrobiť?

Kúpací sud svojpomocne: Z čoho a ako si ho môžete vyrobiť?

Zo suda na víno sa dá vyrobiť všeličo. Tentokrát vám predstavíme kúpací sud. Ukážeme vám, ako obyčajný sud premeniť na neobyčajný sud na kúpanie, ktorým z vašej záhrady urobíte luxusný privátny wellness. Najlepšie na tom je, že si kúpací sud zvládnete vyrobiť doma a sami bez profesionálnej pomoci!

Kam umiestniť kúpací sud? Čím kúpací sud natrieť a ako dlho vydrží voda v kúpacom sude? To všetko a mnoho ďalšieho sa dozviete v dnešnom diele o realizácii projektu: kúpací sud svojpomocne.

Kúpací sud svojpomocne

Kúpací sud je unikátny, dizajnový kúsok, ktorý môžete využívať po celý rok, na rozdiel od klasických bazénov, ktoré treba cez zimu zazimovať. Požadovanú teplotu vody v kúpacom sude zaistíte pomocou kachlí. Kúpací sud navyše nemusí slúžiť len ako vírivka, ale aj ako ľadová vaňu na otužovanie. Stačí do kachlí neprikladať a voda za nejaký čas vychladne. Voda v kúpacom sude totiž vydrží maximálne dve kúpanie.

Príprava

Pred inštaláciou sa rozhodnite, kam umiestniť kúpací sud. Zaistite, aby ste mali vytvorené podložie, teda pevný, vodorovný a nosný základ. Vyhnúť by ste sa mali trávnatým plochám a mäkkým povrchom.

V hlave zosumierujte, čo budete potrebovať na realizáciu vášho projektu: kúpací sud svojpomocne. Zvoľte rozmery suda, zamyslite sa nad počtom ľudí, ktorí sud budú využívať, a to najdôležitejšie – treba vybrať vhodný materiál. Na drevený sud na kúpanie sa odporúča použiť odolné drevo, ako je napríklad céder, smrek či borovica.

Zožeňte ďalšie potrebné materiály a nástroje. Vŕtačka, píla, drevené dosky, oceľové obruče, polystyrén, vruty, spony, silikónový tmel a ďalšie, to všetko budete potrebovať na výrobu kúpacieho suda svojpomocne.

Pred použitím drevené dosky rozrežte na požadovanú dĺžku a vyhlaďte ich povrch. Dbajte na to, aby dĺžka a hrúbka všetkých dosiek bola rovnaká. Ošetrite ho proti hnilobe, plesniam a hmyzu. A čím kúpací sud natrieť?

Čím natrieť kúpací sud?

Kúpací sud natrite silikónovým lakom Laksil alebo email Bisil, ktorý môže prísť do styku s pitnou vodou. Pred natretím suda sa uistite, že je jeho vnútro čisté a dokonale suché. Tým sud ochránite pred poveternostnými vplyvmi a slnečným žiarením, predĺžite jeho životnosť av neposlednom rade udržíte jeho estetický vzhľad.

Lepšie je však natrieť každú dosku zvlášť ešte pred inštaláciou, aby sa dostala do všetkých zákutí. Ideálne je použiť vhodný náter či olejovú farbu (napríklad olej U609).

kúpací sud

Montáž kúpacieho suda

Najprv postavte drevené dosky vedľa seba tak, aby vytvorili kruh. Uistite, že sú pevne spojené a tesne priliehajú k sebe. Okolo dosiek potom upevnite oceľové obruče. Tie by mali byť rovnomerne rozložené pozdĺž výšky kúpacieho suda. Obruče musia byť dostatočne pevné, aby udržali dosky pohromade. Súčasne však musíte dbať na to, aby neboli príliš utiahnuté, pretože by inak mohlo dôjsť k poškodeniu dreva.

Na zateplenie suda na kúpanie môžete použiť extrudovaný polystyrén. Na dno je lepšie dať o pár centimetrov širší materiál, než na steny suda. Polystyrén nalepte lepidlom na extrudovaný polystyrén a strany zafixujte. Izolácia kúpacieho suda nie je nutná, ale zaistíte tým, že voda vydrží dlhšie teplá.

Nakoniec skontrolujte tesnosť kúpacieho suda. Najjednoduchší spôsob sud napustiť vodou. Ak zistíte, že na niektorých miestach sud netesní, utesnite tieto miesta silikónovým tmelom alebo iným vhodným materiálom.

Do kúpacieho suda vyberte vhodný ohrievač. Na výber máte ohrievač elektrický, plynový alebo drevený kamienkový. Nainštalujte podľa pokynov výrobcu. Taktiež do suda nainštalujte filtračný systém, vďaka ktorému bude voda v kúpacom sude čistá a bez nechcených mikroorganizmov.

Posledné úpravy…

Pred tým, než kúpací sud svojpomocne vyrobený predvediete pred rodinou a priateľmi, dodajte ešte posledné úpravy. Pridajte príslušenstvo, ako napríklad schodíky pre ľahký vstup do suda, veko na udržanie teploty vody a ochranu pred nečistotami, tiež môžete dorobiť osvetlenie či masážne trysky. Ako vám znie kúpací sud s vírivkou? Do kúpacieho suda taktiež môžete prirobiť lavice či sedátka pre väčšie pohodlie alebo napríklad stojan na nápoje podľa vašej preferencie.

kúpací sud

Prevádzka a údržba kúpacieho suda

Kúpací sud napustite vodou. Potom vodu ohrievačom nechajte zahriať na požadovanú teplotu. Skontrolujte, či filtračný systém funguje správne a či udržuje kvalitu vody. Ako dlho vydrží voda v kúpacom sude? Voda v kúpacom sude vydrží iba jedno až dve kúpanie. Z toho dôvodu sa odporúča používať bezchlórovú chémiu a filtračný systém.

Ako udržiavať kúpací sud? Údržba kúpacieho suda by mala byť pravidelná. Vonkajšie drevené časti kúpacieho suda ošetrite olejom aspoň dvakrát ročne. Pravidelne tiež kontrolujte filter a hladinu chemikálií. Tým zaistíte dlhú životnosť vášho kúpacieho suda a zážitok z kúpania bude vždy príjemný.