Zazimovanie bazéna: Kedy a ako zazimovať bazén účinne?

Zazimovanie bazéna: Kedy a ako zazimovať bazén účinne?

S jeseňou pribúda studených dní a rovnako tak aj starostí so zazimovaním bazénov. Zazimovanie bazéna však nemusí byť taká veda, ako sa na prvý pohľad zdá! Správne zazimovanie bazéna je kľúčom k jeho dlhej životnosti a bezproblémovému používaniu. Ak budete dodržiavať presný postup a vypočujete naše rady, váš bazén sa vám odvďačí svojou dlhoročnosťou.

V dnešnom článku vám prezradíme, kedy zazimovať bazén, vysvetlíme si krok za krokom, ako zazimovať nadzemný bazén a ako vypustiť bazén na zimu a dozviete sa, ako zabrániť zamrznutiu vody v bazéne.

Ako zazimovať vonkajší bazén?

Ak máte vonkajší bazén, mali by ste vedieť, kedy zazimovať bazén. Ak teplota vody trvalo klesne pod 10 ° C, je najvyšší čas prichystať bazén na prezimovanie vonku. Zazimovanie bazéna je účinné len v prípade, že ho urobíte v ten správny čas.

A ako zazimovať vonkajší bazén? Najprv dôkladne prepláchnite pieskové filtrácie a bazén vysajte, mimo filtrácie a priamo do odpadu. Vysatím a vyčistením pieskovej náplne filtrácie súčasne znížite hladinu vody do výrobcom stanovenej zimnej úrovne. Väčšinou sa úroveň udáva pod trysky a skimmer.

Ďalším krokom pre to, ako zazimovať nadzemný bazén, je odpojenie elektriny. Vypnite ističe a odvodnite bazénové čerpadlo a ostatné bazénové technológie (potrubie, hadice). Pokiaľ sa vaša bazénová technológia nachádza v šachte pri bazéne alebo v záhradnom domčeku, teda v miestach s teplotou pod bodom mrazu, je nutné technológiu úplne odmontovať a uložiť na suché a teplé miesto.

Je dôležité skontrolovať hodnoty pH vody. Pokiaľ hodnoty nesedia, môžete ich upraviť pomocou bazénovej chémie. Správnymi hodnotami zaistíme maximálnu účinnosť prípravku zazimovač bazénovej vody. Tento špeciálny zazimovací roztok je potrebné dávkovať podľa návodu podľa stanoveného množstva pre teplotu vody pod 10 °C. Jeho účinnosť sa v chladnej vode zvyšuje a predlžuje. Tým je isté, že bude fungovať aj v ďalšej letnej sezóne.

Zazimovanie bazéna

Posledným krokom v zazimovaní vonkajšieho bazéna je zabezpečenie bazéna proti prasknutiu v dôsledku rozpínajúceho sa ľadu. Ako zabrániť zamrznutiu vody v bazéne? Použite zimné dilatačné plaváky. Tie je možné vďaka háčikom spojiť k sebe, aby vytvorili reťaz v dĺžke zodpovedajúcej uhlopriečnej dĺžke vášho bazéna.

Tieto plaváky v sebe majú závažia, ktoré zaistia ich ponorenie do vody približne do polovice. V tomto mieste sa potom nachádza pružná dutina, do ktorej sa ľad rozpína. Plaváky treba uložiť do bazéna a pripevniť k jeho okraju. Iba týmto spôsobom si poistíte ochranu bazéna pred pôsobením tlaku, ktorý ľad vyvíja do všetkých strán bazéna. Nakoniec bazén zakryte krycou plachtou.

Ak máte bazén, ktorý sa nedá cez zimné mesiace nechať vonku, je postup zazimovania bazéna podstatne jednoduchší. Bazén stačí vypustiť, odmontovať všetko príslušenstvo a pred tým, než ho uložíte, ho dôkladne zbavte všetkých nečistôt a nechajte poriadne vyschnúť. A pamätajte na to, že bazén by ste mali poskladať, nie zrolovať, čím zabránite vzniku prekladov.

Ako vypustiť bazén na zimu?

Možností, ako vypustiť bazén na zimu, je niekoľko. Vypúšťanie bazénovej vody je možné vykonať:

  • S pomocou ponorného čerpadla – Výhodou je rýchlosť vypúšťania vody a možnosť odčerpať vodu až do dna (v prípade starších modelov treba dno vysušiť či povysávať).
  • Cez filtráciu – Bazénovú hadicu vložte do skimmera a na filtračnom zariadení nastavte ventil do polohy Odpad, čím zapnete vypúšťanie.
  • Pomocou ventilu – Vypúšťací ventil otvorte a voda sama odtečie. Nevýhodou je nemožnosť určiť smer odtoku vody, takže hrozí zatopenie pozemku, a dlhá doba vypúšťania. Dno bazéna musíte zvlášť povysávať či vysušiť.
  • Hadicou – Hadicu ponorte do bazéna, druhý koniec upchajte palcom a trochu s ňou zatraste, aby sa dovnútra dostala voda. Potom hadicu nasmerujte dole na zem, prst oddeľte a voda sama odtečie. Nevýhodou je dlhá doba vypúšťania.

Zazimovanie bazéna

Kedy zazimovať vonkajší bazén?

Zazimovanie bazéna by malo prebehnúť vo chvíli, keď sa vonkajšia teplota v noci trvalo nepohybuje pod bodom mrazu, ale teplota vody trvalo klesla pod 10 °C. Vhodná doba na zazimovanie vonkajšieho bazéna je teda v priebehu októbra či novembra, s ohľadom na aktuálnu teplotu a počasie.

Predčasné zazimovanie? Chyba!

Môže sa zdať logické bazén pripraviť na zimu hneď po tom, ako ho prestaneme používať. Predsa len prevádzka bazéna nie je zadarmo. Ak sa však rozhodnete zazimovať nadzemné príliš skoro a nepočkáte na ten správny moment, bude to mať za následok vyššie náklady a viac práce.

Všeobecne platí, že pokiaľ teplota vody ukazuje nad 10 °C, musíte prípravku zazimovača použiť dvojnásobné množstvo. Tiež však platí, že účinnosť prípravkov na zazimovanie bazénovej vody sa s postupom času znižuje. A pokiaľ správne dávkovanie zazimovača nezaregistrujete a neupravíte podľa teploty, je viac ako pravdepodobné, že pri jarnom upratovaní v bazéne objavíte zelenú vodu. Je teda oveľa efektívnejšie aj úspornejšie bazén zazimovať až tesne pred zimou.

Vedeli ste, že vode, ktorá má pod 10 °C, je výrazne znížený počet baktérií, rias a iných mikroorganizmov? Pretože zazimovač bazénovú vodu zakonzervuje, je nevyhnutné, aby ste roztok primiešali do vody, ktorá obsahuje minimálne množstvo týchto mikroorganizmov.