Urob si sám vonkajšiu kuchyňu: Ako si postaviť letnú kuchyňu?

Urob si sám vonkajšiu kuchyňu: Ako si postaviť letnú kuchyňu?

Ak ste vášnivý kuchár a najradšej trávite čas vonku na záhrade, potom je vonkajšia kuchyňa určená práve pre vás. Pozvite svojich priateľov a rodinu na letné grilovanie a pripravte viacchodové menu. Zistite, ako postaviť letnú kuchyňu a vaši hostia sa budú radi vracať.

Vonkajšia kuchyňa

Pri plánovaní vonkajšej kuchyne vždy berte do úvahy bežný pracovný postup v domácej kuchyni. Budete používať sporák, plynový gril alebo gril na drevo, krb, udiareň alebo dokonca len ohnisko s roštom? Dobrou voľbou sú liatinové sporáky. Ak sa rozhodnete pre kombináciu s krbom alebo udiareň, nezabudnite na komín. V prípade, že iba grilujete, má najväčší zmysel postaviť kuchynský modul, v ktorom hlavnú úlohu zohráva gril. Mimoriadne obľúbené sú veľké profesionálne plynové spotrebiče.

Ako postaviť letnú kuchyňu a čo by v nej nemalo chýbať? Určite je to plne funkčný drez. Potrebujete tiež prípojku na vodu v záhrade. Vodu, ktorú používate na umývanie zeleniny a ovocia, môžete odviesť na záhony a použiť ju ako vodu na polievanie. Na druhej strane vodu použitú na umývanie riadu, ktorá obsahuje saponáty, zvyšky jedla alebo mastnotu, je potrebné zlikvidovať. Počas zimných mesiacov nezabudnite odpojiť vodovodnú prípojku. Hadice a kohútiky by mohli zamrznúť a prasknúť.

ako postavit letnu kuchynu

Vonkajšia kuchyňa so svojpomocou

Pred stavbou vonkajšej kuchyne svojpomocne je mimoriadne dôležité premyslieť si materiál letnej kuchyne. Tiež si premyslite, či uprednostňujete súkromie alebo vám nevadí výhľad od susedov. Chcete, aby bola vaša letná kuchyňa zastrešená alebo krytá z boku, alebo otvorená do priestoru len so strieškou?

Výber materiálu a plánovanie zastrešenia potom závisí výlučne od vášho vkusu. Najčastejšie sa používajú drevené dosky – obľúbený je smrekovec, ale dosky z neho sú ťažšie ako z iných drevín. Ak chcete stavbu odľahčiť, použite dosky z plexiskla alebo polykarbonátu. Ak sa nebojíte dažďa, potom vám postačí pergola.

Pergoly, rolety a steny sú obľúbenou voľbou bočných krytov pre vonkajšie kuchyne. Medzi drahšie možnosti patria sklenené steny. Tie sa dajú v prípade nepriaznivého počasia zatvoriť, ale stále si môžete vychutnávať výhľad do záhrady.

Kľúčovou úlohou letnej kuchyne je nepochybne pracovná doska. Vhodným materiálom pre vonkajšie kuchyne je umelý kameň alebo žula. Nezabudnite si vybrať materiály, ktoré nie sú náchylné na vysoké teploty a dobre odolávajú mrazu.

Do skriniek alebo zásuviek pod pracovnou doskou môžete uložiť rôzne kuchynské potreby, grilovacie uhlie a náradie, ako aj náhradné plynové fľaše. Dbajte na to, aby bol tento úložný priestor chránený a dobre vetraný, aby sa zabránilo hromadeniu vlhkosti a vzniku plesní.

letna-kuchyna

Ako postaviť letnú kuchyňu?

Na začiatku si stanovte rozpočet a finančný plán. Koľko ste ochotní investovať do vonkajšej kuchyne? Podľa toho vyberte rozmery kuchyne, zastrešenie, materiály, spotrebiče, vybavenie a príslušenstvo.

Zvážte, koľko pracovného priestoru budete potrebovať na prípravu jedla. Odporúčame minimálne 2 metre. Ideálna šírka kuchyne je približne 65 cm a hĺbka aspoň 60 cm. Výšku pracovnej dosky si prispôsobte tak, aby vám vyhovovala, zvyčajne je to 190 cm. Doska tejto veľkosti ponúka dostatok priestoru na krájanie, ale aj na odkladanie surovín a náčinia, prípadne na pestovanie byliniek na ozdobu jedál v konečnej fáze.

Pri voľbe vhodného priestoru je dobré dbať aj na poveternostné podmienky a ďalšie vplyvy počasia. Pred dažďom a snehom letnú kuchyňu ochránite prístreškom. Aby bola čo najviac odolná, stavte na materiály, ako je betón, kameň a nerezová oceľ. Murovaná letná kuchyňa má potom najdlhšiu životnosť.

Pri stavbe vonkajšej kuchyne svojpomocne by ste mali myslieť aj na úložné priestory. Majte na mysli, že sa vám nebude chcieť vracať do kuchyne v dome, a že budete potrebovať, aby vaša vonkajšia kuchyňa bola plne vybavená. Postavte teda police a skrinky na všetok riad, ako sú taniere, poháre, hrnčeky, tiež hrnce, panvice. Hodiť sa vám budú príbory, kuchynské náčinie, dosky, tácky a podnosy. Úložné priestory sú tiež potrebné na textílie, vankúše, príslušenstvo na stolovanie. Nezabudnite tiež využiť šikovné organizéry a boxy, ktoré vám pomôžu ušetriť viac miesta v skrinkách.