Hmyz zohráva v ekosystéme mimoriadne dôležitú úlohu. Správne umiestnenie hmyzieho hotela a následná starostlivosť oň sú absolútne nevyhnutné kroky pri poskytovaní bezpečného útočiska pre hmyz a ochrane biodiverzity. Ako funguje hotel pre hmyz? Kto žije v hmyzom hoteli? Ako vytvoriť hmyzí hotel? Čo patrí do hmyzieho hotela?
Hmyzí hotel
Hmyzí hotel, hmyzí domček alebo hmyzí domček je človekom vytvorená konštrukcia, ktorá slúži ako úkryt pre užitočný hmyz. Okrem toho, že poskytuje úkryt, môže slúžiť aj ako miesto, kde hmyz kladie vajíčka a následne sa v ňom vyvíjajú larvy.
Napriek názvu hmyz primárne nepotrebuje domček, ale skôr vhodné prostredie. Hmyzí hotel preto umiestnite na časť trávnika, ktorú nekosíte, nehnojíte, nepostrekujete pesticídmi ani z nej nehrabete lístie. Jednoklíčnolistovú trávu nahraďte kvitnúcimi rastlinami. Vhodné sú krokusy, zvončeky a snežienky, ale aj slnečnice, levanduľa, náprstník, vŕba alebo šalvia. Uprednostňujte pôvodné druhy.
Kam umiestniť hmyzí hotel?
Hotel pre hmyz umiestnite do tesnej blízkosti kvitnúcich rastlín, ktoré hmyzu ponúkajú širokú škálu nektáru a peľu. Včely samotárky sú studenokrvné a spoliehajú sa na slnečné teplo, ktoré ich ráno zahreje, preto potrebujú slnečné stanovište. Hmyzí hotel by mal byť orientovaný na juh alebo juhovýchod. Musí byť vystavený slnku, nezakrytý žiadnou vegetáciou, ideálne vyvýšený aspoň meter nad zemou, ale pevne pripevnený, aby odolal zimným víchriciam a nekolísal sa vo vetre. Hotel pre hmyz by nemal byť v tieni a nemal by obsahovať materiály, na ktorých kondenzuje voda. Tieto dva faktory sú predpokladom pre vznik plesní a hubových ochorení.
Ako funguje hotel pre hmyz?
Hmyzí hotel je jedným z ekologických spôsobov, ako prispieť k ochrane a zachovaniu biodiverzity. Slúži ako domov pre širokú škálu druhov hmyzu. Poskytne im zázemie a pokoj. Na oplátku vám hmyz pomôže zbaviť sa škodcov vo vašej záhrade.
Kto žije v hmyzom hoteli?
Najčastejšími obyvateľmi hmyzích hotelov sú včely samotárky, ktorých je v Českej republike viac ako 600 druhov a ktoré sú dôležitými opeľovačmi. Okrem samotárskych včiel tu môžu nájsť útočisko aj ďalšie opeľovače, ako sú motýle a pestrice, ktorých larvy ničia škodlivý hmyz. Medzi ďalších návštevníkov hmyzieho hotela patria zlatoočka, lienky a ucholaky. Tie sa živia škodlivým hmyzom – najmä mšicami.
Ako vytvoriť hmyzí hotel?
Poďme sa spoločne pozrieť na to, ako vyrobiť hotel pre hmyz.
Na malý, jednoduchý hotel pre hmyz budete potrebovať štyri drevené dosky rovnakej veľkosti. Tie budú tvoriť bočné steny, podlahu a vrchnú časť. Nezabudnite na zadnú časť a strechu. Ak máte drevené debny na ovocie, víno alebo iné drevené debny, môžete ich použiť ako základnú konštrukciu hotela.
Uistite sa, že hmyzí hotel má hĺbku aspoň 15 cm. Vytvoríte tak dostatok priestoru na hniezdenie. Hotel pre hmyz by mal obsahovať drevo, bambusové rúrky, duté tehly atď. Potom narežte dosky na vhodnú veľkosť.
Ako vyrobiť hotel pre hmyz, ak nemáte drevenú debnu? Do dvoch bočných stien vyvŕtajte otvory, aby ste mohli všetky štyri dosky priskrutkovať k sebe. Otvory zarovnajte tak, aby boli po ich pripevnení čo najviac v strede v pravom uhle k sebe (hrúbku dosky vydeľte dvoma a urobte si na oboch stranách príslušné značky). Nakreslite dlhú čiaru vo vhodnej vzdialenosti od okraja a vyznačte na nej otvory na vŕtanie. Urobte tiež otvor v strede, aby ste zabezpečili väčšiu stabilitu, a to isté urobte na ďalšej doske.
Potom do dreva vyvŕtajte otvory podľa značiek. Všetky miesta, kde ste vŕtali, prebrúste do hladka brúsnym papierom. Na dve dosky, ktoré neboli predvŕtané, a na strany, ktoré sa majú priskrutkovať, naneste lepidlo na drevo a priskrutkujte ich tak, aby vytvorili krabicu.
Jednoduchý hmyzí hotel má v ideálnom prípade viacero „izieb“. Jednotlivé miestnosti môžu byť od seba oddelené horizontálnymi a vertikálnymi doskami. Odporúčame predvŕtať otvory na upevnenie priečok a ďalšie hrany pripevniť lepidlom na drevo. Nakoniec prilepte aj zadnú stenu.
Ak chcete zabrániť vtákom, aby vytrhávali stonky alebo klovali hmyz z včelieho hotela, môžete hotel zabezpečiť ochranou proti vtákom. Na tento účel pripevnite na prednú stranu drôtenú sieť s úzkymi očkami. Pomocou bočných štiepačiek môžete drôt presne prestrihnúť. Potom pripevnite drôtené pletivo k drevenému rámu pomocou sponiek.
Posledným krokom v návode na výrobu hotela pre hmyz je pripevnenie strechy. Tá bude chrániť hmyz pred dažďom. Pri pultovej streche namontujete prečnievajúcu dosku so sklonom. Môžete k nej priskrutkovať drevený klin alebo kus dreva, ktorý ste si sami narezali, a pripevniť k nemu strechu. Na sedlovú strechu použite dve dosky, ktoré sa uprostred stretávajú s príslušným skosením. Dažďová voda sa tak odvedie do strán. Aj tu dbajte na malý presah. Strechu zakryte strešnou krytinou alebo kôrou zo stromov.
Čo patrí do hmyzieho hotela?
To, čo vložíte do svojho hotela pre hmyz, určuje nájomníkov vášho hotela pre hmyz.
Slama, drevitá vlna a iné ľahké materiály sú obľúbenými materiálmi na hniezdenie ucholakov a zlatoočiek. Včely ich však nebudú mať rady.
Na hniezdenie včiel je vhodný drevený disk s otvormi. Optimálne sú tvrdé dreviny ako buk, jaseň a breza. Tieto dreviny pracujú relatívne málo aj pri výkyvoch počasia, a preto nepraskajú tak rýchlo. Mäkké drevo je tiež odolné, ale obsahuje viac živice. Dbajte na to, aby bolo drevo dobre vysušené. Na tento účel by malo byť predtým jeden alebo dva roky skladované a zbavené kôry predtým, ako pôjde do včelieho hotela.
Vždy vŕtajte do pozdĺžneho dreva kmeňa, teda v pravom uhle ku kôre. Rovnakým spôsobom, ako sa hmyz v prírode obvykle prežiera do dreva. Priemer by mal byť 2–9 mm. Dôležité sú čisté a hladké otvory, aby sa hmyz neporanil. Preto drevo po vŕtaní obrúste dohladka.
Vedľa prevŕtaných drevených kotúčov je možné použiť ako výplňový materiál bambusové rúrky a trstina. Duté stonky rastlín zviažte k sebe alebo použite zrolované rákosové rohože. Stonky by mali byť vždy uzavreté smerom k zadnej stene. Konce preto uzavrite hlinou alebo organickou bavlnou.
Hmyzí hotel pre včela často obsahuje duté tehly. Holé kamene včely obvykle neprijímajú, pretože materiál je príliš tvrdý a má ostré hrany. Môžete ich však použiť ako podperu pre rákosie alebo iné duté stonky. Ostré okraje na dutých tehlách je potrebné najskôr odstrániť rašpľou. Je tiež dôležité, aby výplňový materiál pevne sedel v dutých komorách. Ako prírodný upevňovací materiál je možné použiť hlinu.
Tereza vyštudovala práva na Masarykovej univerzite v Brne. Má dlhoročnú prax, od roku 2012 sa živí ako redaktorka, novinárka, reportérka a prekladateľka. Písaním sa zaoberá aj vo svojom voľnom čase a jej snom je raz vydať svoju vlastnú knihu. Miluje pečenie a svojim blízkym s obľubou pripravuje torty a iné dobroty.