Odstránenie machu zo strechy: Ako sa zbaviť machu a ošetrenia

Odstránenie machu zo strechy: Ako sa zbaviť machu a ošetrenia

Mech rastúci na streche nie je len estetickou chybou. Taktiež kvôli tomu môžete čeliť vážnym problémom. Mech zadržiava vlhkosť, čím poškodzuje strešnú krytinu a znižuje jej životnosť. Upcháva podokapové žľaby a zvody, čo môže mať za následok zatekanie vody do domu.

Preto je dôležité vedieť, ako na odstránenie machu zo strechy, a urobiť to včas. Našťastie existuje mnoho spôsobov, ako očistiť strechu od machu. Pre tých, ktorí hľadajú prírodné alternatívy, prinášame tipy, ako sa zbaviť machu bez chémie. Podrobne sa pozrieme na to, ako očistiť strechu od machu tak, aby ste sa ho zbavili nadobro.

Odstránenie machu zo strechy

Machy sú výtrusné, pionierske rastliny malého vzrastu, ktoré sa vyznačujú mimoriadnou schopnosťou zadržiavať vodu. Mech rastie na tienistých, prašných a vlhkých miestach. Najviac náchylné sú preto strechy orientované na sever.
To, ktorú strechu mech zarastie, závisí nielen na jej orientácii, ale aj na jej umiestnení, sklone, a predovšetkým materiálu strešnej krytiny. Mech môže postihnúť spravidla všetky druhy strešných krytín. Najčastejšie však vzniká na krytinách s prímesou cementu, ako je napríklad eternit či betón, a starých pálených škridlách. Dokáže sa zakoreniť na plechovej streche či bridlici.

Odborníci odporúčajú zvoliť odolnejšie strešné krytiny – glazované či engobované pálené škridly. Tie vynikajú väčšou odolnosťou proti rastu machu a lišajníku. Dôvodom je hladký povrch týchto strešných krytín, ktoré zabraňujú usadzovaniu nečistôt a zadržiavaniu vody.

Machy, ktoré rastú na streche, bohužiaľ nie sú tými, ktoré môžete pestovať v mecháriu. Ako sa zbaviť machu zo strechy?

Ako vykonať odstránenie machu zo strechy?

K efektívnemu odstráneniu machu zo strechy je potrebné použiť dva kroky: mechanické odstránenie a chemické čistenie. Iba mechanické odstránenie totiž nie je dostatočné ani trvalé, pretože mech je v streche pevne zakorenený a nemožno ho úplne odstrániť. Bez chemického čistenia by sa mech na streche čoskoro znovu objavil.

Mechanické očistenie machu zo strechy možno vykonať:

  • Ručne – Pre menšie plochy a menej odolný mach je ideálne ručné odstránenie machu zo strechy. Ide o najlacnejšiu, avšak časovo najnáročnejšiu metódu čistenia machu zo strechy. Použiť možno škrabku, špachtľu alebo kefu s teleskopickou rukoväťou. Dbajte na to, aby ste nepoškodili strešnú krytinu.
  • Vysokotlakovým čističom – Čistenie tlakovou umývačkou (ľudovo vapkou či wapkou) prebieha za použitia čistej studenej vody bez chemických prísad a vysokého tlaku (o sile od 100 do 180 barov). Dochádza k úplnému odstráneniu nečistôt, machov a lišajníkov zo strechy. Tlak vapky je nutné nastaviť podľa typu krytiny, pretože by mohlo dôjsť k poškodeniu krytiny. Nepprimeraný tlak môže u keramických glazovaných škridiel spôsobiť odstránenie vrstvy glazúry, u plechovej krytiny môže dôjsť k poškodeniu vrstvy farby a u asfaltových šindľov k odstráneniu kamenného posypu.

Ako očistiť strechu od machu?

Po mechanickom odstránení machu je dôležité strechu ošetriť chemickým prípravkom, ktorý zabráni opätovnému rastu machu. Prípravky sú k dostaniu ako v tekutej, tak aj sypkej forme.
V prvom rade je treba si uvedomiť, že ide o chémiu, ktorá sa splavuje do odkvapového systému. Preto je vhodné voliť produkty, ktoré sú maximálne šetrné k životnému prostrediu. Rovnako odporúčame skontrolovať, či daný výrobok nereaguje negatívne s materiálom, z ktorého je zhotovený váš odkvapový systém.

Ako na čistenie strechy od machu?

Obľúbený chemický prostriedok na odstránenie machu zo strechy je zmes vody a síranu meďnatého (modrá skalica). Na strechu sa nanáša pomocou striekacej pištole, postrekovača či záhradnej kanvy. Zmes miešajte vždy podľa návodu výrobcu. Pozor! Modrá skalica nepatrí na strechu s oplechovaním či odvodnením z pozinkovaného plechu alebo titanzinku.
Na trhu sú tiež prípravky priamo určené na likvidáciu machu. Medzi nimi vyzdvihneme napríklad Anti-Moss, Mech-stop, Chemi Q roof či Sanatop Prevent FIX. Roztok sa nanáša na strechu štetcom alebo postrekovačom. Postrek je nutné vykonávať za sucha, aby sa látka stihla vstrebať a v bezvetrí, aby nedošlo k zanášaniu chemickej látky mimo požadované miesto.

Ako sa zbaviť machu bez chémie?

Medzi prírodné alternatívy čistenia machu zo strechy patrí zmes z vody a octu. Pripravte si roztok z 0,5 l destilovaného octu a 8 l vody. Postrek na strechu aplikujte pomocou kefy či metly a nechajte minimálne 5 hodín pôsobiť. Potom postrek opláchnite čistou vodou.
Ďalšou metódou čistenia machu zo strechy bez chémie je jedlá sóda. Sódu zmiešajte s vodou v pomere 1:1, aby získala kašovitú konzistenciu. Kašičku naneste na strechu a nechajte niekoľko hodín pôsobiť. Následne opláchnite čistou vodou.

Prevencia rastu machu

Aby ste predišli povinnosti pravidelného čistenia strechy od machu, odporúčame dodržiavať tieto jednoduché kroky:

  • Odstráňte prekážky, ktoré na strechu vrhajú tieň. Pamätajte – machu sa darí všade tam, kde je vlhko a kam nesvieti slnko. Preto napríklad orežte konáre, kvôli ktorým je vaša strecha v tieni.
  • Udržujte strechu počas roka čistú. Pravidelne strechu kontrolujte a odstraňujte spadnuté lístie a konáre, ktoré zadržiavajú vlhkosť a nečistoty.
  • Zabezpečte dostatočné odvetrávanie strechy. Odvetrávanie strechy chráni strešnú konštrukciu, minimalizuje teplotné rozdiely a zabraňuje usadzovaniu machov a lišajníkov.
  • Inštalujte medené alebo zinkové pásy pod hrebeň strechy. Je všeobecne známe, že v blízkosti medeného kovu mach nerastie. Prirodzene sa vyskytujúce oxidy medi zabraňujú nielen rastu, ale aj samotnému vzniku nežiaducej vegetácie na streche.

odstraneni mechu ze strechy