Provence štýl bývania: Ako vytvoriť provence štýl u seba doma

Provence štýl bývania: Ako vytvoriť provence štýl u seba doma

Interiér vytvorený v duchu Provence, inšpirovaný juhovýchodnou provinciou Francúzska, stelesňuje ľahkosť, jednoduchosť, komfort a jemný pôvab. Svojím jednoduchým kúzlom a umeleckým chaosom vytvára uvoľnenú atmosféru, pohodlie a rustikálnu romantiku v každom dome. Čo je to provence štýl? Ako vymaľovať v štýle provence? Ako vytvoriť provence štýl?

provensalsky_ styl

Čo je to provence štýl?

Provence štýl alebo provensálsky štýl je interiérový dizajn, ktorý má pôvod vo francúzskom Provence. Táto oblasť na juhu Francúzska bola pomenovaná podľa Provence-Alpes-Côte d’Azur, francúzskeho regiónu s nádhernou prírodou zaliatu slnkom, opojnou kvetinovou vôňou, azúrovým morom a lahodnou kuchyňou. Provence štýl bývania je založený presne na týchto elementoch.

Provensálsky štýl je typický pre svoje pohodlie a útulnosť. Po vyslovení slova provence akoby cítite pohladenie od slnka a sviežosť morského vánku, ktorý prináša vôňu levandule a provensálskych byliniek.

Provence štýl sa zrodil v 17. storočí, kedy sa francúzska buržoázia začala sťahovať preč z miest a postupne sa usadila v odľahlej provincii. Títo ľudia inšpirovaní miestnou malebnou prírodou a pomalým tempom dedinského života si tu postavili nové domovy, z ktorých sršala jednoduchá elegancia.

Provensálsky štýl

Provensálsky štýl bývania charakterizujú predovšetkým tieto znaky:

 • pastelové farby,
 • svetlé podlahy,
 • čerstvé kvety a bylinky,
 • prírodné materiály s prirodzenou textúrou,
 • kvetinové vzory,
 • kované dekoračné prvky,
 • volníky, čipky a nášivky,
 • starý nábytok s odreninami, patinou, drevorezby.

Ako vymaľovať v štýle provencie?

Steny v provencii štýlu bývania sú často vymaľované; papierové tapety sa používajú zriedka. Je dôležité, aby bola miestnosť dostatočne osvetlená. Prirodzené svetlo, ktoré poskytuje slnečný svit, je jedným z najdôležitejších prvkov.

Provensálsky štýl v moderných interiéroch sa vyznačuje množstvom svetla a teplých, prírodných odtieňov. Je z neho cítiť teplo z pobrežia. Vhodné sú pastelové, jemné a tlmené odtiene. Ako vymaľovať v štýle provence?

 • biela a krémová,
 • svetlo žltá, slnečnicová a okrová,
 • blankytná a azúrová,
 • svetlo zelená a olivová,
 • ľavanduľová a staroružová.

Ako vytvoriť provence štýl?

Veľa ulíc a námestí je v Provence pomenovaných po kvetoch a trávnych porastoch, vyzdobte preto svoj interiér najrôznejšími čerstvými kvetmi, izbovými rastlinami a bylinkami. Doplňte ich kvetinovými maľbami, kresbami či dekoráciami na textíliách.

Vzhľadom na to, že provence štýl bývania má pôvod na vidieku, interiérom dominujú prírodné tkaniny. Najčastejšie sa v dekore používa bavlna, ľan, mušelín a vlna. Farby na textil bývajú tlmené alebo oprané. Aby ste vytvorili provensálsku útulnosť, nezabudnite na kvetinové, pruhované a kockované látky. Na zdôraznenie stredomorskej štýlovej línie Provence je vhodné pridať do dizajnu mušle alebo siete na ryby.

Zaobstarajte si textílie s prírodnými a zvieracími prvkami, s volánmi, čipkami a výšivkami. Čo sa dekorácií týka, prednosť dajte prírodným materiálom, predovšetkým drevu, piesku a hline. Pridajte kované prvky v čiernom alebo bielom prevedení. Nemalo by byť masívne, ale naopak rafinované a elegantné.

Provensálsky štýl preferuje odkryté drevené podlahy. Pokiaľ však máte radšej koberce, nie je problém. Len by ste však mali dodržať poučku, že by nemal priťahovať príliš veľa pozornosti. Mal by byť skôr neutrálnym doplnkom interiéru. Držte sa prírodných farieb a vyhnite sa tmavým odtieňom – potom bude mať váš byt harmóniu vlastnej pôvodnej francúzskej Provence.

Nábytok v štýle Provence

Nábytok v provensálskom štýle kombinuje dve vlastnosti – eleganciu a funkčnosť. Čalúnené kusy nábytku, ako sú pohovky, kreslá a taburety, sú spravidla ladené do tlmených odtieňov, často s kvetinovým vzorom. Dôraz je vždy kladený na materiál, z ktorého je nábytok vyrobený. Najobľúbenejšie sú svetlé drevá, ako je orech, gaštan, jaseň a dub. Rozhodne by ste ale nemali používať moderné syntetické materiály.

Drevené skrine, stoly, stoličky s vyrezávanými prvkami a rôzne komody s množstvom zásuviek sú tradičným vybavením interiéru v štýle Provence. Najbežnejšími farbami sú šedá, krémová a biela s prvkami umelého starnutia. Ide o jemné či väčšie odreniny, praskliny a štiepky, ktoré nábytku dávajú nádych starožitnosti a histórie.