Ako vymaľovať izbu a vybrať farby: osvedčené postupy

Ako vymaľovať izbu a vybrať farby: osvedčené postupy

Budete maľovať doma? Držte sa osvedčených postupov. Tu nájdete návod, ako vymaľovať izbu. Poradíme vám, ako správne vymaľovať stenu a ako ju vymaľovať sami bez odbornej pomoci. Nie je to zložité, ak viete, ako na to!

Ako správne vymaľovať stenu?

Stenu vymaľujte v smere hodinových ručičiek od rohov. Najskôr štetcom obíďte rohy a detaily a plochy natierajte valčekom. Šmuhám a iným defektom predídete tak, že povrchy pred maľovaním očistíte a nanesiete základný náter.

Majte na pamäti, že valček musí byť pri nanášaní farby stále dostatočne vlhký. Takisto musí obsahovať farbu rovnomerne po celom obvode. Farbu nanášajte valčekom vo zvislých pruhoch tak, aby sa navzájom prekrývali. Zjednotite farbu bez zasychania do rovnomernej vrstvy na celej natieranej ploche.

Čím natierať? Zatiaľ čo na rohy miestnosti, plochy okolo vypínačov, zásuviek, kuchynských liniek a iných detailov je vhodnejší štetec, na väčšie plochy je lepší maliarsky valček. Správny typ valčeka závisí od typu farby a drsnosti maľovaných stien. Na hladké povrchy je vhodný valček s kratšími vláknami, zatiaľ čo na ťažko prístupné miesta možno zvoliť valčeky so špeciálnymi tvarmi.

ako vymaľovať izbu

Výber farieb:

Aká je najlepšia farba na maľovanie izieb? Dôležité je, samozrejme, vybrať si farbu podľa vlastných preferencií a osobného vkusu, aby ste sa cítili príjemne. Svetlé farby opticky zväčšujú, preto sa vo všeobecnosti odporúčajú do menších miestností. Biela farba môže miestnosť opticky zväčšiť a presvetliť. Naopak, tmavé odtiene miestnosť opticky zmenšujú. Chladné tóny sú vhodné do pracovne, kúpeľne a spálne. Teplé tóny sú vhodnejšie do obývačky, jedálne, kuchyne a chodby. Každá farba môže vytvoriť jedinečnú atmosféru, preto si pri výbere farieb dajte načas.

Výber typu farby:

Čo a ako maľovať? Nezáleží len na odtieni farby, ale mali by ste sa zamerať aj na typ farby. Vinylové farby dobre kryjú a ľahko sa čistia. Disperzné farby sú odolné voči oderu. Akrylové farby sú obľúbené vďaka svojmu matnému vzhľadu a trvanlivosti.

Umývateľné farby sú vhodné na viac namáhané priestory, ako sú obývacie izby, chodby, detské izby, jedálne, kuchyne.

Jedna alebo dve farby?

Dve farby stien v miestnosti predstavujú zaujímavý spôsob úpravy stien. Správnymi farbami môžete zmeniť proporcie interiéru, opticky ho zväčšiť alebo rozšíriť. Zaujímavé farby stien alebo len na časti steny budú vhodné v moderných aj klasickejších aranžmánoch. Dvojfarebné steny sú výrazným farebným akcentom, preto lepšie poslúžia tam, kde neplánujete umiestniť príliš veľa ďalších dekorácií. Je to dobrý spôsob, ako vymaľovať a oživiť detskú izbu, ale aj šikovný spôsob, ako oddeliť napríklad oddychovú zónu vo veľkej garsónke.

Ako vymaľovať miestnosť dvoma farbami?

Ak chcete vymaľovať miestnosť dvoma rôznymi farbami, môžete si vybrať z niekoľkých kombinácií. Na vymaľovanie jednej steny použite jednu farbu a na vymaľovanie druhej steny inú farbu. Alebo sa tieto dve farby môžu stretnúť na jednej stene. Ako – to je na vás. Môžu to byť zvislé alebo vodorovné polovice, môžu to byť pruhy, vzory, čiary alebo ornamenty. Existuje veľa možností, ako vymaľovať miestnosť dvoma farbami. Môžete mať jednu farbu len na strope a ostatné steny zjednotiť druhou farbou. Môžete tiež vymaľovať jednu stenu úplne inou farbou ako všetky ostatné. V tomto prípade hovoríme o takzvanej akcentovej stene.

ako vymaľovať izbu

Ako sa maľovať?

Viete, ako si vymaľovať izbu? Čo urobiť pred maľovaním? A čo všetko je potrebné na maľovanie? Pozrite si naše rady, ako si sami vymaľovať miestnosť.

Príprava miestnosti:

Ako pripraviť miestnosť na maľovanie? Odstráňte zo stien všetky obrazy, dekorácie a rastliny. Spolu s menším nábytkom a inými nepotrebnými predmetmi ich odneste z miestnosti. Väčší nábytok premiestnite do stredu miestnosti a zakryte ho fóliou alebo igelitovým vrecom. To isté platí pre zariadenie, ktoré sa nedá premiestniť. Maskovacou páskou zakryte radiátory, okenné a dverové rámy, zásuvky, soklové lišty. Podlahy a koberce môžete chrániť pred nechcenými kvapkami farby kartónom alebo niekoľkými vrstvami novín.

Príprava povrchu:

  • Škrabanie omietky.

Dôležitou súčasťou procesu maľovania miestnosti je príprava stien. Podklad musí byť pevný, suchý, odmastený, čistý, bez prachu a nesúdržných vrstiev. Škrabanie stien nie je vždy potrebné. Závisí to od toho, koľko vrstiev už bola stena natretá. Ak ide o tri alebo štyri vrstvy, je potrebné steny oškrabať.

Nie ste si istí, kedy musíte stenu oškrabať? Môžete to zistiť pomocou dvoch testov. Odstrihnite kúsok maskovacej pásky, prilepte ho na stenu a silno ho pritlačte dlaňou. Potom ju rýchlo odlepte. Ak sú na páske stopy farby, budete musieť omietku zoškrabať. Druhý test má túto teóriu potvrdiť. Namočte maliarsky valček do vody a niekoľkokrát ním pretrite steny. Ak sa na valček prilepí vrstva starej farby, budete ho musieť zo steny odstrániť.

Ako oškrabať stenu? Celú ju navlhčite a prechádzajte po stene veľmi plochou špachtľou. Hranou špachtle zoškrabte všetky praskliny, vyplňte ich stierkou alebo tmelom a prebrúste brúsnou hubkou. Keď skončíte, stenu povysávajte, aby ste sa zbavili zvyšných úlomkov farby a prachu.

  • Zjednotenie nerovností.

Opravte malé praskliny a diery po hmoždinkách. Väčšie nerovnosti a popraskané steny si vyžadujú tzv. perlinku. Túto špeciálnu tkaninu je potrebné ešte preškárovať. Na rôzne medzery (napr. medzi stenou a oknami alebo obkladom) použite sadrový tmel.

  • Penetrácia.

Penetrácia pred maľovaním zjednotí nasiakavosť podkladu a zabezpečí, že farba na ňom lepšie priľne. Pri nových, predtým nemalovaných stenách a pri povrchoch, ktoré ste predtým opravovali, brúsili alebo omietali, je tento krok absolútne nevyhnutný. Základný náter môžete pokojne riediť farbou, ktorou budete maľovať. Na novú omietku postačí univerzálny základný náter, ale na zvetrané a staré steny budete chcieť použiť hĺbkový základný náter. A ak sa chystáte natierať stenu náchylnú na plesne, vyberte si fungicídny základný náter.

Výmena:

Ako vymaľovať izbu? Skúsení remeselníci radia maľovať v smere hodinových ručičiek a od rohu. Dôležité je začať od stropu. Najprv si vezmite štetec a venujte pozornosť detailom, potom plochy natrite valčekom. Štetcom natrite všetky rohy, plochy okolo okien, zárubne a všetky podobné detaily. Ťahy robte vždy smerom k okennému rámu alebo zárubni. Nanášajte farbu v pruhoch tak, aby sa navzájom prekrývali, a robte vodorovné aj zvislé ťahy pre lepšie krytie.

Koľko vrstiev pri maľovaní?

Farba sa zvyčajne nanáša v dvoch vrstvách. Pri podkladoch podobného odtieňa však môže stačiť aj jedna vrstva. Ďalšiu vrstvu naneste po zaschnutí predchádzajúcej vrstvy. Ako dlho nechať farbu schnúť? To je úplne individuálne, pretože to závisí od kvality a typu farby, teploty a vlhkosti. Vo všeobecnosti však odporúčame počkať aspoň 2 až 8 hodín.