Ako vyčistiť špáry v kúpeľni: Zbavte sa špiny i plesne

Ako vyčistiť špáry v kúpeľni: Zbavte sa špiny i plesne

Najčastejšou príčinou vzniku plesní v kúpeľni je nadmerná vlhkosť. Spoločne so zlým vetraním a nedostatočným upratovaním je to priam vražedná kombinácia! Ak nájdete v kúpeľni pleseň, je dôležité podchytiť to včas a rýchlo sa jej zbaviť. Neriešená pleseň totiž môže napáchať veľké škody. Pokiaľ vás trápi pleseň či špinavé škáry v kúpeľni, je tento článok pre vás. V nasledujúcich riadkoch nájdete odpoveď na to, čím vyčistiť škáry v kúpeľni, čo na čierne škáry a ako sa zbaviť plesne. Tak sa pohodlne usaďte, než bude opäť čas upratovať.

Pleseň v kúpeľni

Ešte než sa zameriame na samotné čistenie škár v kúpeľni, poďme si niečo povedať o plesni v kúpeľni. Špinavé škáry a plesne sú dôsledkom vlhkej a teplej klímy v nevetraných priestoroch a zlého upratovania. Šíri sa vzduchom pomocou spor. Pokiaľ sú povrchy v kúpeľni zanedbávané, začnú sa tvoriť plesne. Tie môžu byť spočiatku neškodné, časom sa z nich môže vykľovať tichý zabijak.

Ako vyčistiť špáry v kúpeľni

Odporúčaná relatívna vlhkosť vzduchu v domácnosti je medzi 40-60%. V kúpeľni sa pritom vlhkosť môže vyšplhať až nad 90%! Na sklách sa tvorí hmla a skondenzovaná voda sa usadzuje v drážkach, škárach a škárach, čím sa stáva živnou pôdou pre mikroskopickú flóru, ku ktorej zástupcom patrí Aspergillus, Penicillium, Cladosporium či Stachobotrys.

Nielen, že špinavé škáry pôsobia nevzhľadne, ale predovšetkým sú predzvesťou plesní. Plesne potom produkujú nepríjemný zápach a znehodnocujú prostredie svojho výskytu. Keď sa ich včas nezbavíte, môžu sa stať problémom nielen pre vaše zdravie, ale aj pre váš majetok a spôsobiť nemalé škody.

Ako odstrániť pleseň v kúpeľni

Aby ste vyčistili špinavé škáry, najprv sa musíte postarať o plesne. Nájdite ich zdroj – typickým miestom sú hladké a keramické povrchy, škáry medzi kachličkami, odpadové kanáliky a okolie umývadla, vane, sprchovacieho kúta a záchodu. Počínajúcu pleseň odstránite aj prírodnou cestou. Ak je však prítomná už dlhšiu dobu, bez chémie na ňu budete krátky. Našťastie existuje mnoho prípravkov určených na odstránenie plesní. Majte na pamäti, že bez rukavíc, respirátora a vetrania sa nezaobídete.

Ako vyčistiť škáry v kúpeľni?

Pokiaľ ste úspešne zlikvidovali pleseň (alebo ste tento krok mohli preskočiť) zameriame sa na čistenie škár v kúpeľni. Ako vyčistiť škáry? A čo na čierne škáry? Stačí si pripraviť zubnú kefku so stredne tvrdým vláknom, kefu, hubku. Pri aj po čistení škár v kúpeľni je nutné poriadne vyvetrať a povrchy utrieť do sucha. Teraz sa môžete sami rozhodnúť, čím vyčistiť škáry v kúpeľni.

Ako vyčistiť špáry v kúpeľni

Ako najlepšie vyčistiť škáry

  • Ocot – ocot je skvelým pomocníkom v boji s nečistotami. Prelejte ho do rozprašovača a nastriekajte na povrchy. Funguje aj ako skvelá dezinfekcia, pokiaľ ho zmiešate s vodou v pomere 1:1.
  • Jedlá sóda – jedlá sóda, sóda bikarbóna, hydrogénuhličitan sodný – zázrak pri pečení a pri upratovaní. Zmiešať ju môžete s vodou alebo so saponátom, my odporúčame ocot. Vzniknúť by vám mala hustá kašovitá pasta, čo zaberie aj na čierne škáry. Tú naneste na škáry, nechajte pôsobiť podľa potreby a následne vydrhnite.
  • Kyselina citrónová a sóda – alternatívou k predchádzajúcej možnosti je kyselina citrónová, ktorá má veľmi dobré čistiace a bieliace účinky. Pridajte horúcu vodu podľa návodu na obale a zmiešajte so sódou. Použiť tiež môžete citrónovú šťavu.
  • Bielidlo na bielizeň a sóda – bielidlo so sódou zmiešajte v pomere 1:3, hmotu naneste na škáry, nechajte pôsobiť aspoň 30 minút a následne vydrhnite.
  • Odlakovač – ďalšou možnosťou, ako vyčistiť škáry v kúpeľni, je použitie odstraňovača laku na nechty (ideálne s obsahom acetónu).
  • Zubná pasta – zaručene najvoňavejšou možnosťou čistenia škár v kúpeľni je čistenie zubnou pastou, ktorá má navyše abrazívne a bieliace účinky.

Upozornenie: ocot použite iba na silikónovú škárovaciu hmotu. Nepoužívajte na injektážnu škárovaciu hmotu, pretože ocot reaguje s vápnom!

Ak máte doma parný mop či parný čistič, máte vyhrané. Vďaka pare a tlaku vyčistí mastnotu a špinu v škárach. Čistí a dezinfikuje a dokáže zahubiť až 99% baktérií.

čistenie špár

Prevencia špinavých škár a plesní

Už vieme, ako vyčistiť škáry v kúpeľni. Existuje však spôsob, ako predísť špine aj plesni? Najdôležitejšie je pravidelné a dôkladné upratovanie a riadne odvetrávanie miestnosti. Pokiaľ nemáte v kúpeľni okno, je potrebné zaistiť kvalitný a funkčný ventilátor. Aby ste predišli špinavým škáram a vzniku plesní, je potrebné tieto kroky neustále dodržiavať.

Tip: Zaobstarajte si vlhkomer, vďaka ktorému budete vždy vedieť, či vaše miestnosti neprekračujú odporúčané hodnoty vlhkosti vzduchu.