Ako sa zbaviť potravinových molí? Vyhubte ich definitívne!

Ako sa zbaviť potravinových molí? Vyhubte ich definitívne!

Každý z nás určite zažil to nepríjemné prekvapenie. Otvorili ste skrinku v kuchyni, vyletelo pár drobných motýlikov av tej chvíli ste zistili, že vaše potraviny boli zdevastované. Múku ste kúpili pred týždňom a ryžu dokonca včera. Dnes už ale nemôžete použiť nič z toho, pretože všetko jedlo bolo napadnuté potravinovými mólami. Títo malí škodcovia sú skutočnou nočnou morou všetkých domácností.

Už vás unavuje nekonečný boj s potravinovými mólami? Ako sa definitívne zbaviť molí v kuchyni? Zaujíma vás, čo neznáša potravinové mole? Na tieto a ďalšie otázky sa zameriame v dnešnom článku, ktorý prinesie užitočné rady a tipy na trvalé riešenie tohto problému.

Čo sú potravinové móle?

Zavíjač múčný, ktorý je známy ako mól potravinový, je drobný motýľ. Tento potravinový škodca je rozšírený po celom svete. Vyskytuje sa v kuchyni, v špajze, alebo všade tam, kde sa skladujú potraviny. Potravinoví mole sa živia najrôznejšími druhmi potravín, vrátane múky, orechov, obilnín, piškótov a semien. Pochutnajú si však aj na cukre, korení, sušienkach či dokonca čokoláde.

Typickým príznakom toho, že sa potravinoví móle zabývali práve vo vašej kuchyni, sú drobné „pavučinky“. Tieto pavučinky potom zlepia potraviny k sebe, a preto napríklad vo vrecúšku chia semienok môžete vidieť veľké hrudky. To vás navedie, ako nájsť zdroj molí.

Dospelí potravinoví mole sami o sebe nepredstavujú nebezpečenstvo. Kladú však vajíčka do potravín, z ktorých sa potom vyliahnu larvy. Tieto larvy potravinových molí začnú poškodzovať zásoby tým, že sa do nich zaklíčia, čím spôsobia, že jedlo absolútne zničí. Ako sa teda týmto škodcom ubrániť? A ako nájsť zdroj molí?

Ako sa zbaviť potravinových molí

Ako sa zbaviť molí v kuchyni?

Potravinoví móle môžu napáchať vo vašej kuchyni veľké škody. Ako sa zbaviť potravinových molí? Odpoveď znie jednoducho. Ak potravinu napadne potravinový mól, musíte ju okamžite vyhodiť.

A ako nájsť zdroj molí? Najprv prejdite všetky potraviny, v ktorých sa mohli zabývať potravinové mole. Možno to poznať podľa drobných pavučiniek. Niekedy sú vidieť až potom, čo obalom zatrasiete. Potravinoví móle sa môžu dokonca dostať aj do zatvoreného vrecka, cez celofán a plastový obal.

V horšom prípade uvidíte, ako sa to larvami len tak hemží – to znamená, že ste našli hlavný zdroj potravinových molí. To je znakom toho, že táto potravina musí skončiť v koši. Ak vedľa napadnutej ryže máte otvorené müsli, je viac ako pravdepodobné, že je kontaminované taky. Bez ľútosti sa ho zbavte.

Následne je nutné celý priestor vydezinfikovať. Najdôležitejším opatrením proti moliam je dodržiavať v kuchynihygienické zásady. Potravinoví móle sa rozmnožujú ľahko a rýchlo, ak nájdu vhodné podmienky.

Mólov sa dá zbaviť za pomoci octu, ktorý vajíčka zaručene zlikviduje. Ten použite na všetky povrchy, kde ste mole našli. Tiež by ste po infestácii mali zaobstarať prípravok proti moliam. Vyhnite sa chemickým a zdravotne závadným prípravkom a zvoľte radšej lapače na báze feromónov, teda mololapače. Tie fungujú ako účinné preventívne opatrenia, pretože fungujú až po dobu 3 mesiacov.

Čo neznáša potravinová móla?

Potravinoví móle neznáša chlad. Uchovávanie potravín v chladnom prostredí, teda v chladničke alebo v mrazničke, môže znížiť riziko infestácie. Ďalej mole neznáša čistotu a poriadok. Preto si dávajte pozor, aby ste nemali omrvinky v skrinkách či na poličkách, pretože je to pre mole veľké lákadlo. Všetky priestory, kde skladujete potraviny, je dôležité pravidelne upratovať.

Potravinoví mole tiež neznáša aromatické látky. Použite prírodné repelenty – napríklad klinčeky, bobkový list, cédrové drevo, levanduľu, citrónovú kôru, chmeľ, mydlo alebo mätový olej.

Ako sa zbaviť potravinových molí

Ako sa definitívne zbaviť molí?

Potraviny ihneď po zakúpení skontrolujte. Nikdy ich nenechávajte otvorené, obaly vždy starostlivo zarobte. Ideálne by ste ich mali presypať do uzatvárateľných sklenených či plastových dóz a nádob.

Ako sa zbaviť molí? Potravinových molí sa definitívne zbavíte tak, že budete priestory, kde máte zásoby jedla, uchovávať čisté a nikde nebudete nechávať otvorené obaly. Rozmiestnite v kuchyni mololapky. Tieto pasce s obsahom feromónov motýliky spoľahlivo privábia a odchytia, čím sa molí zbavíte definitívne.

Ak sa potravinoví móle vo vašej domácnosti premnožia, musí na scénu prísť profesionálna pomoc. Deratizéri špecializujúci sa na likvidáciu hmyzu môžu poskytnúť najúčinnejšie riešenie, ktoré vám pomôže zbaviť sa molí definitívne.

Deratizér rozpráši na postihnuté miesta špeciálny postrek, ktorý má za úlohu vyhubiť všetky vajíčka a larvy, a potom do bytu umiestni dymovnicu. Plyn, ktorý sa z nej uvoľní, zabije aj už vyliahnuté motýliky. Celý proces pritom zaberie niekoľko minút.