Ako pestovať riasogule: Čo potrebujú a ako sa o ne starať?

Ako pestovať riasogule: Čo potrebujú a ako sa o ne starať?

Riasogule, ktoré sú v Japonsku pokladané za prírodný poklad, sú fascinujúce zelené rastliny, ktoré dodávajú život a kúzlo do každého interiéru. Obľúbené sú pre svoju nenáročnú povahu, takže si s nimi hravo poradia aj úplní začiatočníci. Mnohí svoju riasogulu považujú skôr za domáceho maznáčika, pretože starostlivosť o riasogule zahŕňa maznanie. Zaujíma vás, ako dlho vydržia riasogule a ako sa o riasogule starať? Tak čítajte ďalej. Tiež vám poradíme, ako sa správne starať o riasogule, aby vám robili radosť a vydržali čo najdlhšie.

Čo je to riasogule?

Riasoguľa zelená (Cladophora aegagropila) je vodná rastlina, respektíve zelená riasa. Riasogule môžeme nájsť v horských jazerách v Japonsku, v Škótsku, na Islande, v Estónsku či v napríklad Rakúsku.

Riasoguľa vzniká prichytením riasy na zrnko piesku alebo kamienok a postupom času sa zväčšuje. Guľením po dne jazera dostáva pekne guľatý tvar. Tempo rastu riasogule je veľmi pomalé – približne 0,5-1 cm za rok.

Vo voľnej prírode môžu riasogule dosiahnuť priemer až 30 cm. Najväčšie riasogule žijú v jazere Akan na japonskom ostrove Hokkaidó.

Kde kúpiť riasogulu?

Riasogule samozrejme zoženiete v ktoromkoľvek kvetinárstve, ale nemusíte sa báť ju kúpiť v e-shope. Bez problémov totiž riasogule zvládne aj niekoľkotýždňový transport v uzavretom sáčku s vysokou vlhkosťou.

Ako pestovať riasogule?

Pred tým, než si ujasníme, ako sa správne starať o riasogule, si poďme predstaviť vhodné akvárium pre riasogule. Keďže je to nenáročná rastlina, stačí jej k životu priehľadná, sklenená nádoba s vodou. Riasoguli môžete ubytovať v akváriu samostatne a dozdobiť pieskom či kameňmi, alebo ju pestovať spoločne s ďalšími druhmi rastlín, s rybkami či krevetami.

Keď si riasoguli prinesiete domov, jemne ju vykúpte vo vode, dajte do pripravenej nádoby a zalejte studenou mäkkou vodou, ideálne dažďovou, alebo prevarenou. Čokoľvek ďalšie, čo do nádoby pridáte, zbavte všetkých nečistôt a dobre umyte.

Ako pestovať riasogule

Starostlivosť o riasogule

Ako sa starať o riasogule? K spokojnému a dlhému životu riasogule potrebujú svetlé miesto bez priamych slnečných lúčov ďalej od okna a pravidelnú výmenu vody. Meniť by ste ju mali raz za 7 až 14 dní, alebo podľa potreby a medzitým uchovávať v chladničke. Pri každej výmene vody tiež nádobu starostlivo vyčistite.

Riasoguľa spokojne prežíva vo vode s teplotou 1–25 °C, vyhovuje jej teda skôr studená voda, ale je veľmi odolná a bez vážnych následkov prežije dokonca aj zamrznutie. Pamätajte – čím teplejšia voda, tým viac sa kazí a tým častejšie ju treba vymieňať.

Pokiaľ bude riasogule plávať na hladine, nezúfajte! Stačí ju jemne vyžmýkať vo vode a nahromadené plyny vo forme bubliniek sa uvoľnia a riasogule opäť klesne ku dnu.

Ako dlho žije riasoguľa?

Pri správnej starostlivosti a ideálnych podmienkach sa riasogule dožíva aj 100 rokov. Chcete, aby riasogule vydržala čo najdlhšie? Aká je starostlivosť o riasogule? Občas by ste mali riasoguli pomaznať a premasírovať pod tečúcou vodou. Udrží si tak guľovitý tvar a zároveň sa aj dokonale zbaví nečistôt.

Množenie riasogule

Zaujíma vás, ako sa množia riasogule? Riasogule sa množia delením. Sama sa rozpadne na dve úplne samostatné časti. Ak obe oddelené časti opatrne zviažete povrázkom, riasogule za nejakú dobu opäť zrastie. Nikdy ju však nerozdeľujte násilím, mohla by uhynúť!

Z riasogule sa počas roka môže postupne oddeliť až 10 malých kúskov, z ktorých vyrastú nové riasogule. Ale vzhľadom k pomalému tempu rastu riasogule radšej buďte trpezliví a nechajte jej dostatok času.

Množenie riasogule

Ako sa pozná, že je riasogula mŕtva?

Riasoguľa je živý organizmus, a preto môže ochorieť. Pokiaľ sa vám zdá, že sa riasoguli nedarí dobre, skontrolujte, či má všetko, čo k svojmu spokojnému životu potrebuje. Pre začiatok je lepšie, ak vodu budete vymieňať v kratších intervaloch a častejšie riasoguli maznajte.

Ak je riasoguľa žltkastá, pravdepodobne je vystavená príliš veľkému množstvu svetla, priame slnečné lúče ju môžu spáliť. Premiestnite riasoguli ďalej od okna. Ak má riasogule hnedé škvrny, postihnuté miesto oddeľte, zvyšok riasogule potom bude žiť spokojne ďalej. Pokiaľ je na riasoguli sliz, jedná sa najčastejšie o nečistotu av tomto prípade pomôže častejšia výmena vody a pravidelné kúpanie a žmýkanie riasogule.

Čo sa však stane, ak máte podozrenie, že riasogula zahynula? Ako sa pozná, že je riasogula mŕtva? Na riasoguli prevažuje hnedá, šedivá či dokonca čierna farba, pri dotyku má slizký povrch a môže zapáchať. Pokiaľ je vaša riasogula v takom stave, už ju bohužiaľ nezachránite. Neskôr sa úplne rozpadne a uhnije.

Obvykle sa pri dodržaní všetkých zásad správneho pestovania riasogule sama spamätá, ale radšej počítajte s tým, že rekonvalescencia potrvá dlhšiu dobu.