Plastové okná sú už desiatky rokov populárne medzi zákazníkmi, ktorí túžia po vysokej kvalite za rozumnú cenu. Niet divu – okrem ekonomického aspektu plastové okná vynikajú medzi konkurenciou množstvom výhod. Za zmienku určite stojí nadštandardná izolácia, vysoká odolnosť a jednoduchá údržba. Hoci sú plastové okná nenáročné, starostlivosť si rozhodne zaslúži.
Pravidelné nastavenie plastových okien totiž nielen predĺži ich životnosť, ale zaistí ich optimálnu funkciu, čo prinesie úspory peňazí a energie. Ak patríte medzi majiteľov plastových okien a tápete nad odpoveďou na otázku „Ako správne plastové okná nastaviť?“, tento článok je presne pre vás. Zoradiť plastové okná totiž zvládne s našou pomocou každý!
Prečo je dôležité pravidelné nastavovanie plastových okien?
Údržba a nastavovanie sú zásadné pre všetky produkty a plastové okná nie sú výnimkou. Bolo preukázané, že pravidelná revízia plastových okien je priamo úmerná dlhšej životnosti. A čo viac – náklady sa výrazne znížia a energetická účinnosť sa naopak markantne zvýši.
Plastové okná by mali spoľahlivo slúžiť ako efektívna bariéra proti vonkajším vplyvom a prispievať k udržateľnosti vášho domova. Vďaka zvýšenej izolácii a eliminácii priesakov sa minimalizuje tepelná strata, čo má priamy vplyv na účty za energie.
Dať si pozor na správne nastavenie plastových okien má mnoho kľúčových výhod. Plastové okná majú vynikajúce izolačné schopnosti, vďaka čomu udržujú interiér v zime teplý av lete chladný. Správne nastavené plastové okná významne prispievajú znižovaniu energetickej spotreby a nákladov na vykurovanie a chladenie. Bez riadneho nastavenia sa účinnosť izolácie plastových okien časom zníži, čo spôsobí vyššiu priepustnosť tepla aj hluku. Navyše majú plastové okná nízku tepelnú vodivosť, a tá napomáha eliminovať kondenzáciu a vznik plesní.
Kedy nastaviť plastové okná?
Plastové okná vyžadujú minimálnu údržbu, pretože nepotrebujú žiadne špeciálne ošetrenie ani pravidelné natieranie. Napriek tomu aspoň minimálnu starostlivosť vyžadujú. Nastavovať by sa plastové okná mali najmenej raz, ideálne dvakrát do roka, avšak podľa potreby pokojne aj viackrát. Odborníci na revíziu plastových okien odporúčajú obdobie jari a jesene, aby mohla byť pripravená na teplotné extrémy, ktoré potom môžu zažiť v bezprostredne nasledujúcich obdobiach, teda v lete av zime.
Ak plastové okná nezoriadite včas alebo vôbec, samé si bezpochyby vyžiadajú pozornosť. Krídla okien môžu v určitom mieste výrazne dosadať na rám a pri otváraní môžu drhnúť. Alebo nemusí tesniť tak, ako by mala a môže dôjsť k preveseniu okenného krídla. Toto sú signály, ktoré znamenajú, že je najvyšší čas plastové okná nastaviť.
Treba si pamätať, že drhnutie a vyvesenie nedochádza z dôvodu závady ani zlej montáže, ale bežným používaním, zmenami teplôt a sadaním budov. Aj vplyvom vlastnej hmotnosti majú plastové okná tendenciu sa vyvesiť, a to najmä pri nadmernom otváraní okien dokorán.
Než sa nastavovaním okien začnete
Pred samotným nastavením plastových okien je nevyhnutné okenné rámy, sklá aj tesnenie dôkladne vyčistiť od prachu a nečistôt. Na plastový rám je možné použiť bežné čistiace prípravky, ktoré má každý v domácnosti. Rozhodne sa však treba vyhnúť prostriedkom na riad, ako je napríklad jar, ktorý by mohol na povrchu zanechať nechcený lepkavý film.
Starostlivosť vyžaduje aj kovanie, ktoré treba premazať olejom či mazivom, aby bol zachovaný plynulý chod a nedochádzalo tak k opotrebovaniu.
Ako správne nastaviť plastové okná?
Na nastavovanie plastových okien je ideálnym pomocníkom šesťhranný imbusový kľúč o veľkosti 4 mm. Ten príde do kontaktu so nastavovacími skrutkami plastových okien. Nastavovacie skrutky sa nachádzajú na hornom a spodnom závese okien a sú chránené plastovou krytkou. Skrutky slúžia na posúvanie krídiel plastového okna smerom do strán, alebo hore a dole. Imbusovým kľúčom je potrebné otáčať pomaly a obozretne sledovať zmeny polohy krídiel.
Správne nastavené plastové okno presahuje hranu okenného rámu rovnomerne na všetkých stranách a súčasne je rovnobežné so zvislou hranou. Kľučka by mala fungovať hladko a okenný prítlak by mal byť natoľko silný, aby sa v zatvorenom stave okno vôbec nehýbalo.
Ako nastaviť plastové okná na zimu a leto?
Plastové okná reagujú na zmeny teplôt aj vlhkosti, a to môže ovplyvniť ich tvar a polohu.
V zime sa materiál môže zmrštiť, čo môže ovplyvniť tesnosť okien. Ak bol okenný prítlak na leto znížený, treba ho zase zvýšiť, aby z miestnosti zbytočne neunikalo teplo. Odvodňovacie kanáliky je nutné zabezpečiť tak, aby neboli zablokované ľadom alebo nečistotami, a aby nedochádzalo k zbytočnému hromadeniu vody, kondenzácii na sklách a vzniku plesní.
V lete má materiál tendenciu sa rozťahovať dôsledkom vyšších teplôt, čo môže mať negatívny vplyv na funkciu okien. Plastové okná je možné na letné mesiace nastaviť tak, aby došlo k zmenšeniu okenného prítlaku a materiál nebol toľko namáhaný. Pokiaľ sa pri otváraní a zatváraní okna zasekávajú alebo drhnú, je potrebné zvláštnu pozornosť venovať kovaniu a premazať ho. Gumové tesnenie môže stratiť pružnosť alebo úplne stvrdnúť. V takom prípade je vhodné ho ošetriť či úplne vymeniť.
Tereza vyštudovala práva na Masarykovej univerzite v Brne. Má dlhoročnú prax, od roku 2012 sa živí ako redaktorka, novinárka, reportérka a prekladateľka. Písaním sa zaoberá aj vo svojom voľnom čase a jej snom je raz vydať svoju vlastnú knihu. Miluje pečenie a svojim blízkym s obľubou pripravuje torty a iné dobroty.