Renovácia dverí svojpomocne: Nevyhadzujte dvere, vyšperkujte ich

Renovácia dverí svojpomocne: Nevyhadzujte dvere, vyšperkujte ich

Pôvodné interiérové ​​dvere alebo staré historické dvere môžu byť síce funkčné, ale do vášho domova už sa nehodia. Staré dvere môžu byť opotrebované alebo poškodené, najmä tam, kde sú deti a zvieratá. Ak ste premýšľali, že si zaobstaráte nové, už nemusíte. Pusťte sa do projektu renovácie dverí svojpomocne! Renovácia starých dverí môže váš interiér vyniesť na úplne novú úroveň. Pozrite sa s nami na postup, ako obnoviť staré dvere, možnosti renovácie dverí svojpomocne a koľko stojí renovácia dverí.

Renovácia dverí: príprava

Ešte než sa vrhnete na návod ako renovovať staré dvere, je najdôležitejšie zistiť, v akom stave sú dvere, s ktorými budete pracovať. Musíte vziať do úvahy fakt, že renovácia sa týka iba povrchu dverí, teda pôvodná dverná konštrukcia zostane rovnaká. To znamená, že pokiaľ sú dvere naozaj staré a lacné, pravdepodobne ich vnútorná konštrukcia stratila svoje vlastnosti, ako je zvuková izolácia, rovnosť a mechanická odolnosť.

Dvere by ste mali teda dôkladne skontrolovať, počnúc dverným krídlom a končiac zárubňami. Ak si všimnete stop po prítomnosti podkôrnikov, alebo drevo začalo hniť a je silne poškodený, je lepšie vzdať sa renovácie dverí a radšej kúpiť nové dvere. Pokiaľ ste vykonali dôkladnú inšpekciu dverí a došli ste k záveru, že sa chcete pustiť do renovácie starých dverí – pozrite sa teraz na to, ako obnoviť staré dvere.

Pokiaľ máte laminátové či dyhované dvere a obložky, na drobné odreniny postačí stolársky vosk v požadovanej farbe či retušovacie fixy, ktoré sú bežne k dostaniu.

Ako vylepšiť staré dvere

Možností, ako renovovať staré dvere, je celý rad. Najprv je však nutné dvere obrúsiť a očistiť a povrch zrovnať jemným brúsnym papierom. Na prípadné poškodenie a vady použite stolársky tmel.

Dvere potom môžete premaľovať farbou, alebo natrieť lakom, olejom, moridlom či lazúrou. Staré dvere tiež môžete polepiť samolepiacou fóliou. K dispozícii sú odolné laminované fólie určené na ako na renováciu dverí, tak aj nábytku – vysoká kvalita fólie však znamená aj jej vysokú cenu. Ďalšou možnosťou, ako vylepšiť staré dvere, je tapeta. V ponuke je široká škála motívov, vrátane fototapety.

Ako premaľovať dvere? Na obrúsené a očistené dvere naneste najskôr vrstvu základného náteru a až potom naneste minimálne dve, ideálne tri vrstvy vami vybranej farby. Čím viac vrstiev, tým jednotnejšia farba. Po každom nátere nechajte farbu úplne zaschnúť.

Pokiaľ natierate drevené dvere a chcete zachovať letokruhy, zvoľte lak. Laky majú okrem finálneho vzhľadu dverí užitočné vlastnosti, pretože chránia povrchy proti poškodeniu, vlhkosti, strate farby vplyvom UV žiarenia a niektoré fungujú dokonca ako insekticídne a fungicídne prípravky a chránia tak drevo pred hmyzom a drevokaznými hubami.

Nezabudnite, že pozornosť musíte venovať aj dvernému rámu. Pokiaľ ste natreli či polepili dvere, zrenovujte aj zárubne. To isté platí pre príslušenstvo k dverám – kľučka, madlo, kovanie, zámok, pánty, dverové kukátko, zarážka, vložka či ceduľa. Ak neboli riadne udržiavané, renovácia nestačí a radšej kúpte nové.

Každé dvere sú jedinečné a potrebujú špecifickú starostlivosť. Poďme sa teraz pozrieť na základné druhy renovácií dverí svojpomocne.

renovacia dveri

Renovácia drevených dverí z masívu bez sklenenej výplne

Dvere z masívu poskytujú najviac priestoru v rámci renovácie dverí svojpomocne. Povrch totiž môžete bez obáv obrúsiť vibračnou brúskou. Hlbšie ryhy, praskliny a iné poškodenia je možné opraviť stolárskym tmelom vhodným pre kovové povrchy.

Pôvodnú farbu či fóliu odstránite pomocou teplovzdušnej pištole, vďaka ktorej sa uvoľní a bude ľahké ju z povrchu zoškrabať kovovou špachtľou. Na starú farbu tiež môžete použiť špeciálnu tekutinu na odstránenie farieb. Na trhu sú rôzne typy, vždy je nutné si dôkladne preštudovať návod a postup, aby ste zvážili, či za to vaše dvere stoja, alebo je načase kúpiť nové.

Ak renovujete vchodové dvere, farbu vyberajte starostlivo. Vchodové dvere sú vystavené vplyvom poveternostných podmienok a slnečného žiarenia, preto musia byť adekvátne chránené proti teplotným zmenám a vlhkosti. Najlepšie investujte do drahšej farby určenej priamo na vchodové dvere a impregnácie.

renovacia starych dveri

Renovácia izbových dverí bez vitráže

Možno je aj renovácia interiérových dverí. Môžete ich samozrejme obrúsiť, ale pretože bývajú laminované, alebo tie pôvodné, panelákové dvere bývajú vyplnené kartónom, nesmiete brúsiť do hĺbky. Po obrúsení a očistení môžete dvere natrieť farbou alebo vytapetovať.

Renovácia izbových dverí s vitrážou

Ako obnoviť staré dvere so sklenenou výplňou? Prvým krokom je odstránenie plastovej zasklievacej lišty (napríklad špachtľou) a následne vybratie samotného skla. Ďalší krok nie je povinný, ale ak chcete zväčšiť presklenú plochu dverí, prerežte dvere elektrickou kotúčovou pílou a ako vodítko rezu použite rovný drevený hranolček.

Tieto hranolky by mali mať rovnakú silu ako drevený rám dverí, pretože budú slúžiť ako deliace priečky a súčasne výstuha dverí v časti, kde budú pripevnené zasklievacie lišty. Priečky natrite disperzným či polyuretánovým lepidlom a vklepte do rámu tak, aby s ním lícovali. Následne ich k rámu priskrutkujte.

Drevená zasklievacia lišta bude slúžiť na prichytenie skla z oboch strán. Aby sklo nemalo tendenciu sa pohnúť, musí byť lišta dostatočne hlboká. Pamätajte, čím silnejšie sklo, tým väčšia stabilita. Dvere so zasklievacími lištami najskôr opatrne obrúste, a potom očistite jemným brúsnym papierom. Dvere nakoniec môžete premaľovať, alebo polepiť fóliou.

Renovácia dverí: cena

Najzásadnejšou otázkou, ktorá stojí pred každým domácim majstrom, ktorý sa rozhodne pre renovácie dverí svojpomocne, je koľko stojí renovácia starých dverí. Cena zrenovovaných dverí závisí od rozsahu renovačných prác s ohľadom na východiskový stav dverí a rozmeru, na zárubniach a bytovom interiéri, na množstve, type a cene materiálu, na dvernom príslušenstve a konečnom typovom prevedení. Renovácia starých dverí cena sa pohybuje od 40 eur až 400 eur.