Ako čistiť sklokeramickú varnú dosku a ako odstrániť škrabance?

Ako čistiť sklokeramickú varnú dosku a ako odstrániť škrabance?

Sklokeramická deska se snadno udržuje, má odolný povrch a je cenově dostupná. To jsou důvody, proč si sklokeramickou desku pořídit. Aby měla dlouhou životnost a estetickou bezchybnost, vyžaduje drobnou pravidelnou péči. Při běžném používání se však na ní mohou vyskytnout zdánlivě neodstranitelné připáleniny, rýhy a škrábance. Jak vyčistit sklokeramickou desku? Ako odstrániť škrabance na sklokeramickej varnej doske a ako vyčistiť pripáleniny na sklokeramickej varnej doske?

Čistenie sklokeramickej varnej dosky

Na začiatok uvádzame, čo pri čistení sklokeramickej varnej dosky nerobiť. Stopy po pripálení by ste rozhodne nemali odstraňovať hrubými a ostrými predmetmi, ako sú nože, kovové škrabky a špachtle, štiepačky na drôt a iné podobné nástroje. Sklokeramická varná doska sa tiež nerada čistí čistiacimi prostriedkami na báze piesku.

V prípade, že sa vám počas varenia uvaria zemiaky, kvapne omáčka alebo na dosku spadne kus plastovej fólie, neodkladajte čistenie na neskôr. V týchto situáciách konajte okamžite, vypnite sklokeramickú varnú dosku a dôkladne ju umyte.

Ako odstrániť škrabance na keramickej varnej doske?

Záhyby a škrabance na keramickej varnej doske sú nielen nepríjemné na pohľad, ale ešte horšie – oveľa ľahšie sa v nich usadzujú nečistoty, čo sťažuje alebo dokonca znemožňuje čistenie. A to má za následok kratšiu životnosť sklokeramickej varnej dosky.

Na jemné škrabance na keramickej varnej doske môžete použiť zubnú pastu alebo domácu pastu z jedlej sódy a vody (v pomere 2:1). Tú jednoducho naneste na škrabance a mäkkou stranou hubky povrch jemne vyleštite. Nepoužívajte príliš veľkú silu, aby ste nepoškodili dosku. Nakoniec stačí utrieť papierovou utierkou a povrch sa bude opäť len lesknúť.

V prípade hlbších rýh však nezostáva nič iné, ako investovať do novej sklokeramickej varnej dosky, aby ste nemuseli riešiť problémy spojené so skratmi.

Ako vyčistiť pripáleniny na sklokeramickej varnej doske?

Škvrny po pripálení na sklokeramickej varnej doske môžete vyčistiť pomocou špeciálnej škrabky na sklokeramické dosky. Sú navrhnuté tak, aby nepoškodili citlivý povrch a jemne a účinne odstránili pripálené zvyšky jedla. Hoci sú určené na čistenie pripálenín na keramickej varnej doske, mali by sa používať opatrne.

Ako správne používať škrabku? Škrabku držte pod uhlom približne 45 až 60 stupňov, jemne pritlačte na sklo a opatrne odstráňte nečistoty. Nezabudnite stlačiť škrabku kolmo na sklo a nepoškriabať povrch varnej dosky hrotom alebo čepeľou.

ako vycistit pripaleniny na sklokeramicke doske

Ako čistiť sklokeramickú varnú dosku?

Pred čistením nechajte sklokeramickú varnú dosku úplne vychladnúť. Potom dosku najprv utrite vlhkou bavlnenou handričkou alebo mäkkou stranou hubky na riad. Tým sa odstránia viditeľné a čerstvé škvrny. Na zaschnuté a pripečené nečistoty použite špeciálnu škrabku alebo drsnejšiu stranu hubky na riad (pokiaľ nejde o „drôtenú“ hubku, v takom prípade použite opäť mäkkú stranu). Sklokeramickú varnú dosku vyčistite odmasťovačom na riad alebo špeciálnymi prípravkami na sklokeramické varné dosky.

Ako ekologicky čistiť sklokeramickú varnú dosku? Do fľaše s rozprašovačom nalejte ocot a postriekajte ním celú sklokeramickú varnú dosku. Potom na ňu rovnomerne nasypte sódu bikarbónu a nechajte pôsobiť 5 až 10 minút. Medzitým namočte uterák do horúcej vody a rozložte ho na sódu a ocot. Nasledujúcich 15 minút nevenujte sporáku pozornosť, potom uterák odstráňte a varnú dosku vyčistite špeciálnou škrabkou. Nakoniec povrch vyleštite handričkou z mikrovlákna.

Ak na keramickej varnej doske stále vidíte dúhové škvrny, pomôže vám čistiaci prostriedok na keramickú varnú dosku na báze etanolu alebo octu. Najúčinnejšie v boji proti dúhovým škvrnám na keramickej varnej doske sú prípravky, ktoré nielenže odstránia mastnotu, špinu a pripáleniny, ale zároveň na varnú dosku nanesú ochranný film, vďaka čomu bude ďalšie čistenie pre vás výrazne pohodlnejšie.

Na záver môžeme len dodať, že by ste mali svojim sklokeramickým varným doskám venovať pravidelnú starostlivosť, ktorú si zaslúžia. Takto si môžete užívať bezproblémové varenie bez obáv zo znečistenia a poškriabania. Vaše varné dosky sa vám odmenia dlhou životnosťou a bezchybným, moderným vzhľadom.