Odvzdušnenie kúrenia v paneláku by ste mali vykonávať každú vykurovaciu sezónu, ideálne však raz za tri mesiace. Tým zaistíte, že vaše radiátory budú kúriť na plný výkon a ušetríte na energiách. Ako odvzdušniť kúrenie v paneláku a možno to aj bez ventilu? Ako ušetriť na kúrení v paneláku? A čím sa vykuruje v paneláku? Na to všetko dnes odpovieme v nasledujúcich riadkoch.
Odvzdušnenie kúrenia
Ešte než sa pustíme do návodu, ako odvzdušniť kúrenie v paneláku, povieme si niečo o odvzdušnení kúrenia všeobecne. Vykurovací systém vedie pri vykurovaní horúcu vodu každým radiátorom. Po dlhšej prevádzke sa však do kúrenia dostáva vzduch, kvôli čomu horúca voda nemôže správne cirkulovať. Kúrenie je potom v jednej časti horúce (spravidla u regulačného ventilu), zatiaľ čo v druhej časti je vlažné či úplne studené. V tejto súvislosti hovoríme o zavzdušnenom kúrení.
Vzduchové bubliny, ktoré sa do trubiek dostali spolu s vodou, spôsobia, že radiátory nedokážu miestnosti vykúriť vôbec, alebo len s veľkými ťažkosťami. To zvyšuje náklady na energie, pretože prekúrite rovnako, ako by kúrenie išlo na plný výkon. Žiadne teplo nepociťujete, a tak kúrite častejšie a intenzívnejšie.
Kedy odvzdušniť kúrenie?
Kúrenie by ste mali odvzdušniť v rámci kontroly celého vykurovacieho systému na začiatku každej vykurovacej sezóny. Mnoho odborníkov však odporúča radiátory odvzdušňovať raz za štvrť roka. Problémové bývajú predovšetkým staršie zariadenia, pretože vo vykurovacom systéme môžu byť netesnosti. Pozor – ak musíte kúrenie odvzdušňovať každý týždeň, štandardné to určite nie je. V takom prípade je nevyhnutné odhaliť príčinu, s čím vám pomôže jedine odborník.
Odvzdušnenie kúrenia v paneláku
Odvzdušnenie kúrenia v paneláku sa vás týka iba v prípade, ak máte etážové kúrenie, alebo obývate byt na najvyššom poschodí. Tak ako tak odvzdušnenie kúrenia v paneláku vyžaduje súčinnosť všetkých obyvateľov domu.
Ak máte doma problém s vykurovaním, je potrebné, aby všetky byty súčasne na niekoľko dní svoje radiátory nastavili na najvyššiu možnú teplotu a pri každom z nich otvorili regulačné ventily. Jedine tak môže vzduch z najnižších poschodí vystúpiť nahor až k tým, ktorí majú radiátory vybavené odvzdušňovacími ventilmi.
Ako odvzdušniť kúrenie v paneláku?
Nastavte termostat, alebo termostatickú hlavicu na najvyšší stupeň. Pripravte si vedro, handru, kľúč na odvzdušnenie kúrenia (prípadne skrutkovač) a počkajte približne 30 minút. Otvorte odvzdušňovací ventil, ktorý sa spravidla nachádza po strane radiátora, alebo v prípade vykurovacieho rebríka v jeho hornej či spodnej časti a dajte pod neho vedro.
Ventil otvoríte otočením doľava o pol otáčky pomocou kľúča či skrutkovača. Otáčajte pomaly, kým nebudete počuť syčanie vzduchu. Syčanie indikuje únik vzduchových bublín nahromadených v kúrení, ktoré bránia cirkulácii vody. Ventil zase zatvorte, akonáhle syčanie vzduchu prestane az ventilu začne kvapkať voda.
Počkajte aspoň ďalších 30 minút a ventilom skúste znova pootočiť. Pokiaľ stále uniká vzduch, celý postup opakujte. Tentokrát však ventil nezatvárajte hneď, ako uvidíte vytekať vodu. Nechajte ho otvorený tak dlho, pokiaľ do vedra neodtečie aspoň pol decilitra vody.
V tejto chvíli ventil môžete zavrieť, pretože by vo vykurovacom systéme nemal byť obsiahnutý už žiadny vzduch. Skontrolujte, či je tlak vody vo vykurovacom okruhu dostačujúci.
Ako odvzdušniť kúrenie v paneláku bez ventilu?
Máte pocit, že sú vaše radiátory zavzdušnené, ale nebývate na najvyššom poschodí paneláka? Ako odvzdušniť kúrenie v paneláku bez ventilu, je to vôbec možné? Bohužiaľ nie. Jedinou možnosťou je zavolať odborníkovi. Ten by mal posúdiť, či je problém možné vyriešiť vypustením a novým napustením vykurovacej sústavy, alebo sa bude musieť radiátor kompletne vymeniť. Populárnym riešením je výmena liatinových radiátorov za moderné doskové vykurovacie telesá, ktoré majú automatický odvzdušňovací ventil.
Ako ušetriť na kúrení v paneláku?
Ako v paneláku v zimnej sezóne ušetriť za kúrenie? Je potrebné dodržiavať jednoduché rady.
- Neprekurujte. Nie je dôvod mať doma tropické teploty, aby ste aj v zime mohli nosiť kraťasy a chodiť bosí. V obývacej izbe by nemalo byť viac ako 21 °C av spálni je ideálna teplota 18 °C. Kúrenie by ste mali znížiť aj vo chvíli, keď varíte, upratujete alebo ste aktívni a dokážete sa zahriať sami.
- Vetrajte správne. Vyvetrať by ste mali dvakrát až štyrikrát denne, a to riadne (okná dokorán), krátko (cca 5 minút) a účinne (nekúrte pri vetraní).
- Uvoľnite priestor pred radiátorom. Teplo musí prúdiť správnym smerom, a tak by radiátorom nemal brániť nábytok ani závesy.
- Investujte do chytrej termostatickej hlavice. Digitálne termostatické hlavice vám umožnia nastaviť pre každú miestnosť správnu teplotu. Ak si zaobstaráte novší typ, budete môcť nastaviť zmenu teploty v čase – napríklad nižšiu teplotu po dobu, kedy ste v práci. Hlavica tiež vie rozpoznať, kedy vetráte, a kúrenie stlmiť.
- Izolujte byt. Prejdite miesta, ktorými by mohlo unikať teplo; spravidla to sú okná a dvere. Pomôcť by vám mohla izolačná páska, silikón alebo termoizolačná fólia.
- Odvzdušňujte kúrenie. V neposlednom rade je dôležité vykurovací systém pravidelne kontrolovať a kúrenie odvzdušňovať. Rovnako je nutná pravidelná revízia kotla a spalinových ciest. Pokiaľ bývate v rodinnom dome, pozrite sa na Postup, ako odvzdušniť kúrenie.
Ako nastaviť kúrenie v byte?
Každá miestnosť vy byte vyžaduje vlastnú teplotu. Rozhodne by ste nemali prekurovať naopak kúriť úsporne. Vedeli ste, že znížením teploty v miestnosti o 1 °C ušetríte až 6 % energie na jej vykurovanie?
V obývacej izbe by malo byť 21 °C. Na chodbe, v miestnostiach, ktoré nepoužívate, av spálni by malo byť okolo 18 °C. To je ideálna teplota pre zdravý spánok. V kuchyni nie je potrebné kúriť vôbec, teplotu sa snažte držať pod 20 °C. V kúpeľni a na záchode si pokojne zakúrte viac.
Investujte do digitálnej termostatickej hlavice. Nielen, že budete môcť nastaviť teplotu zvlášť pre každú miestnosť, ale tiež budete môcť radiátory nastaviť tak, aby nekúrili, keď ste v práci.
Čím sa vykuruje v paneláku?
V súčasnosti má väčšina panelákov zastaranú technológiu regulácie ústredného vykurovania. Väčšina panelových domov je vykurovaná teplom vyrobeným v teplárni, ktoré je privedené do odovzdávacej (výmenníkovej) stanice paneláka a následne distribuované do jednotlivých bytov. Pokiaľ je v tomto systéme zastaralá regulácia, môže dochádzať k porušeniu dynamiky vykurovacieho systému (znižuje sa prietok vody), nerovnomernému vykurovaniu bytov a nadmernej spotrebe tepla. V praxi to vyzerá tak, že prízemné byty sú mnohokrát prekurované av bytoch na horných poschodiach je kúrenie nedostatočné.
Väčšina existujúcich riadiacich systémov funguje na princípe ekvitermickej regulácie. Tá často využíva jeden typ algoritmu na ovládanie zdrojov tepla vo vzťahu k vykurovacej sústave paneláka. Jej princíp spočíva v tom, že vykurovacie médium vo vykurovacej sústave (voda v radiátoroch) je ohrievaná na teplotu, ktorá je priamo úmerná vonkajšej teplote.
Tereza vyštudovala práva na Masarykovej univerzite v Brne. Má dlhoročnú prax, od roku 2012 sa živí ako redaktorka, novinárka, reportérka a prekladateľka. Písaním sa zaoberá aj vo svojom voľnom čase a jej snom je raz vydať svoju vlastnú knihu. Miluje pečenie a svojim blízkym s obľubou pripravuje torty a iné dobroty.