Údenie je starobylá a stále obľúbená technika, ktorá dodáva potravinám jedinečnú a lahodnú chuť a vôňu. Vybudovaním vlastnej udiarne môžete nielen ovplyvniť kvalitu údených výrobkov, ktoré konzumujete, ale aj vytvoriť si novú záľubu. V dnešnom článku sa pozrieme na to, ako postaviť udiareň, ako vyrobiť ohnisko pre udiareň a či je stavba vlastnej udiarne komplikovaná.
Stavba udiarne
Udiareň odporúčame postaviť ako súčasť iného zariadenia, napríklad záhradného grilu. Nič vám však nebráni postaviť si udiareň samostatne. Výhodou je, že na stavbu môžete použiť akýkoľvek materiál, a tak znížiť náklady na minimum. Ak umiestnite ohnisko ďalej od udiarne, budete môcť lepšie regulovať teplotu dymu a budete môcť údiť aj pomocou studeného dymu. Tento spôsob je vhodný najmä na údenie klobás a trvanlivých výrobkov. Ako postaviť udiareň?
Z akého materiálu postaviť udiareň?
Udiareň môže byť vyrobená z dreva, plechu, tehál, alebo betónu. Pokiaľ ide o druh dreva, najvhodnejšie drevo na údenie je buk, breza, hrab, čerešňa, slivka. Vyhnite sa drevu, ako je orech, ktoré je horké, alebo borovica, ktorá je živicová.
Kam umiestniť udiareň?
Skôr ako sa pustíte do projektu udiareň pre domácich majstrov, premyslite si, kde udiareň postavíte. Praktickým miestom je svah, pretože musíte vytvoriť aspoň malý sklon pre dymovod, ktorý bude spájať ohnisko s udiarňou. A nezabudnite, že udiareň by nemala zasahovať do bežnej prevádzky záhrady.
Ako vyrobiť ohnisko pre udiareň?
Skôr ako si vysvetlíme postup, ako postaviť udiareň, poďme si najprv povedať niečo o ohnisku. Ohnisko alebo krb musí byť tiež uzavreté, a to tesne. Dôvodom je možnosť regulovať teplotu dymu pri údení. Ako základ môže slúžiť stará, nepoužívaná pec, ale môžete si samozrejme postaviť aj úplne novú pec.
Použite šamotové tehly alebo vyložte vnútro šamotovými blokmi. Ohnisko musí mať rošt, na ktorom sa spaľuje palivo, a popolník pod ním. Nielen ohnisko (priestor nad roštom), ale aj popolník musí mať samostatné tesne priliehajúce dvierka, ktoré k nemu vedú. Tie sa opäť dajú použiť zo starých kachlí alebo sa dajú kúpiť.
Ako postaviť udiareň?
Stavba udiarne sa začína vypracovaním plánu a prípravou všetkých potrebných materiálov. Ak nemáte možnosť mať udiareň vo svahu, najprv postavte podstavec, na ktorom bude komora stáť. Rozmery udiarne závisia od množstva mäsa, ktoré chcete údiť. Veľkosť podstavca sa pohybuje od 60×60 cm do 90×90 cm, pričom celková výška komory je od 80 do 120 cm.
V spodnej časti komory vytvorte otvor pre dymovú rúru, ktorej koniec môže byť na úrovni steny udiarne. Je však vhodnejšie natiahnuť rúru do stredu a ukončiť ju tam kolenom, ktorého voľný koniec bude orientovaný nahor.
Približne 20 cm nad ústím dymovej rúry umiestnite rošt z voľných lamiel širokých 2 – 4 cm, ktorý bude slúžiť ako rozptyľovač dymu. Medzery medzi lamelami by mali byť tiež 2-4 cm. Nad difúzor umiestnite rám z drôteného pletiva. Ten bude slúžiť na zachytávanie kúskov mäsa alebo klobás. Pripravte si niekoľko pozícií pre rám, aby ste ho mohli vždy umiestniť čo najbližšie k visiacemu mäsu. Mal by mať takú veľkosť, aby ste ho mohli bez väčších ťažkostí vybrať z udiarne cez dvierka. Ak to nie je možné, musí sa skladať z dvoch častí.
Pripevnite lamely na hornú časť dvoch protiľahlých strán dymovej komory, aby ste vytvorili priečne zárezy. Potom do nich vložte tyče so zaveseným mäsom. Tyče môžu byť drevené alebo oceľové. Mäso môže byť na tyčiach zavesené pomocou háčikov alebo slučiek z povrazu.
V strede šírky jednej zo stien urobte otvor na vloženie teplomera. Dvere udiarne sú dôležité. Dvojkrídlové sú pohodlnejšie na manipuláciu, ale jednokrídlové lepšie tesnia. Ideálna veľkosť je 60×40 cm.
Ako komín poslúži napríklad dymovod z kachlí (dlhý 0,5 až 1 m). Do komína nainštalujte klapku na reguláciu množstva dymu odchádzajúceho z komína. Ku dymníku môžete pridať aj odsávač pár. Ten môže byť vybavený klapkou a strieškou, ktorá zabráni stekaniu vody do dymníka.
Ako ďaleko by malo byť ohnisko od udiarne?
Ohnisko musí byť dostatočne vzdialené od udiarne, takže ohnisko by malo byť od udiarne vzdialené aspoň 1 m. Ak sa chystáte zakúriť studeným dymom, môžete ohnisko umiestniť 4 – 5 m od udiarne. Nezabudnite však, že sa tým predĺži čas údenia.
Tereza vyštudovala práva na Masarykovej univerzite v Brne. Má dlhoročnú prax, od roku 2012 sa živí ako redaktorka, novinárka, reportérka a prekladateľka. Písaním sa zaoberá aj vo svojom voľnom čase a jej snom je raz vydať svoju vlastnú knihu. Miluje pečenie a svojim blízkym s obľubou pripravuje torty a iné dobroty.