Vertikálna záhrada je trendom posledných rokov. Mať záhradu aj bez pozemku, oživiť a skrášliť interiér, mať možnosť pestovať vlastné bylinky, domácu zeleninu a ovocie. To všetko dokáže vertikálna záhrada. Čo si pod týmto názvom možno predstaviť a ako si vertikálnu záhradu vytvoriť – to sa dozviete v dnešnom článku.
Čo je to vertikálna záhrada?
Vertikálna záhrada je spôsob pestovania zelene, ktorý sa vyznačuje priestorovo úspornou konštrukciou. Vertikálna záhrada je ideálnym riešením pre tých, ktorí nemajú možnosť mať tradičnú záhradu, ale chcú si pestovať vlastné rastliny, bylinky, zeleninu a ovocie. Pri vertikálnom záhradníctve sa rastliny nevysádzajú horizontálne na záhon, ale vertikálne do vhodného nástenného držiaka, palety alebo špeciálnej kapsy na rastliny.
Vertikálna záhrada môže byť vnútorná alebo vonkajšia. Vďaka tomu si môžete vytvoriť individuálnu zelenú stenu, ktorá môže byť zavesená v interiéri aj v mestskom byte. Táto záhrada je ideálna aj na malé plochy, na balkón alebo na plot.
Ako vytvoriť vertikálnu záhradu?
Vertikálna záhrada môže mať mnoho podôb. V kvetinárstve alebo hobby obchode si môžete kúpiť prefabrikované steny z plastu. Alebo si môžete vyrobiť vlastné vertikálne záhony, napríklad z paliet alebo narezaných plastových fliaš. Vlastnoručne postavená vertikálna záhrada môže pozostávať aj z kvetináčov položených v niekoľkých úrovniach nad sebou, v systéme vzájomne prepojených a dobre pripravených rúr alebo v textilných vreckách.
Jedinečným spôsobom, ako si vytvoriť vertikálnu záhradu, je použiť staré veci, ktoré máte doma. Môžete napríklad upcyklovať starú skriňu so zásuvkami. Ak zaizolujete drevo od substrátu, zariadite odtok vody a zásuvky otvoríte rôznymi spôsobmi, získate jedinečnú vertikálnu záhradu, ktorá bude zdobiť váš balkón alebo stenu obývačky.
Rastliny pre vertikálnu záhradu
Do interiérovej vertikálnej záhrady sa ideálne hodia rastliny nenáročné na údržbu, takže sukulenty a popínavé rastliny vhodné do závesných kvetináčov, ako je napríklad potos alebo brečtan. Dobre sa bude dariť rododendronom, fikusom, dracénam a antúriám.
Vertikálnu záhradu možno pripevniť na vonkajšiu fasádu alebo plot. Môžete ju osadiť bylinkami, zeleninou a ovocím. Obzvlášť vhodné sú popínavé rastliny, ako sú paradajky, uhorky, hrach, paprika a chilli papričky, alebo listová zelenina, napríklad dubeček, rukola alebo špenát. K ovociu patria jahody. Vonku si vyberte trvalky, ako sú levanduľa, hvozdík, pakosť, zvončeky alebo zbehovec plazivy. Medzi obľúbené bylinky patrí bazalka, tymián, šalvia či rozmarín.
Vertikálna záhrada svojpomocne
Teraz sa zameriame na to, ako si vyrobiť vertikálnu záhradu svojpomocne. Budete potrebovať drevené dosky, skrutky, aku skrutkovač, vrták, sponkovačka so sponkami, drôtené pletivo, štiepacie kliešte, krycia netkaná textília, vybrané rastliny a mach.
Jednotlivé dosky zoskrutkujete do rámu, ktorý potom bude tvoriť základný prvok vertikálnej záhrady. Rám neskôr vysadíte a zavesíte na stenu. Dosky postavte do obdĺžnika tak, aby dve z nich boli na vonkajších hranách ostatných dosiek. Miesta, na ktorých sa bočné diely prekrývajú, označte vždy dvoma značkami pre vŕtané otvory. Po predvŕtaní celkom 16 otvorov môžete dosky zoskrutkovať.
Drôtené pletivo položte na rám. Drôt by mal po stranách prečnievať o 2 až 3 cm. Rohy drôtu odstránite jednoducho pomocou bočných štiepacích klieští, takže vznikne tvar pripomínajúci kríž. Prečnievajúce bočné diely z drôtu môžete teraz opatrne prehnúť a upevniť na vnútorné strany základného prvku sponkovačkou.
Bočnými štiepacími kliešťami vyštipnite na požadovaných miestach do drôteného pletiva vhodné obdĺžniky, do ktorých neskôr zasadíte rastliny. Vystrihnite obdĺžnik tak, aby bol k zvyšku drôtu pevne pripojený len spodný okraj, a potom ho otočte dovnútra. To zaistí väčšiu stabilitu a oporu v ráme.
Následne osaďte rám. Vyberte rastliny z kvetináčov a zasuňte ich do vopred vyrezaných otvorov v pletive tak, aby korene boli vo vnútri rámu. Voľné miesta vyplňte machom. Ten pripevnite z vnútornej strany a zatlačte ho zelenou stranou dopredu do mriežky.
Kryciu netkanú textíliu pretiahnite fóliovou stranou smerom von, aby bola napnutá cez zadnú stranu vertikálnej záhrady. Pripevnite ju pomocou sponkovačky na vnútorné strany dreveného rámu. Vertikálnu záhradu teraz môžete ľubovoľne zavesiť v interiéri, na balkóne alebo vonkajšej fasáde domu.
Tereza vyštudovala práva na Masarykovej univerzite v Brne. Má dlhoročnú prax, od roku 2012 sa živí ako redaktorka, novinárka, reportérka a prekladateľka. Písaním sa zaoberá aj vo svojom voľnom čase a jej snom je raz vydať svoju vlastnú knihu. Miluje pečenie a svojim blízkym s obľubou pripravuje torty a iné dobroty.