Ako vyhnať mačky zo záhrady? Pomôže vám 7 účinných trikov!

Ako vyhnať mačky zo záhrady? Pomôže vám 7 účinných trikov!

Mačka domáca je nepochybne jedným z najrozkošnejších a najobľúbenejších domácich zvierat. Keď sa však stane nepozvaným hosťom v našej záhrade, je to skôr votrelec, ktorý za sebou zanecháva spúšť. V takých chvíľach by sme ho najradšej navždy vyhnali z tohto sveta. Ako vyhnať mačky zo záhrady bez toho, aby sme im ublížili? Riešenie tohto problému nájdete v dnešnom článku.

Prečo a ako vyhnať mačky zo záhrady

Nielen túlavé mačky rady lezú tam, kde nemajú čo robiť. Hľadajú potravu alebo úkryt a cudzie záhrady sa zdajú byť ideálne. Často sa rady prehrabávajú v komposte a kontajneroch, šliapu po kvetoch, hrabú rastliny a záhony a lovia vtáky a hlodavce. Tieto neplechy sú veľmi nepríjemné a niekedy aj nervy drásajúce. Mať v záhrade cudziu mačku však môže byť aj zdravotným rizikom.

Mačacie výkaly môžu obsahovať veľmi nebezpečné parazity. Ide o Toxoplasma gondii, ktorá sa niekedy nazýva aj mačacie kokcídie. Tento prvok je pôvodcom nebezpečného ochorenia toxoplazmóza. Nákaza vzniká pri konzumácii kontaminovanej zeleniny alebo pri dotyku záhradného náradia. U zdravého dospelého jedinca sa zvyčajne nevyskytujú žiadne závažné komplikácie. Toxoplazmóza je však nebezpečná najmä pre tehotné ženy, deti a ľudí s oslabenou imunitou.

Čo mačky nenávidia?

Mačky neznášajú vodu, vôňu octu, kávy, citrusov a korenia. Neznášajú ani hlasné zvuky a hluk. Prirodzene sa vyhýbajú niektorým rastlinám, napríklad levanduli, rozmarínu alebo muškátom.

 

ako vyhnat macku zo zahrady

Ako udržať mačky mimo záhrady?

Poradíme vám, ako vyhnať mačky zo záhrady. Pomocou týchto jednoduchých a účinných metód sa raz a navždy humánnym spôsobom zbavíte nežiaducich mačiek vo vašej záhrade.

Vysaďte nové druhy rastlín

Ako vyhnať mačky zo záhrady pomocou rastlín? Zistite, ktoré miesta vo vašej záhrade mačky navštevujú najčastejšie. Potom na týchto miestach vysaďte rastliny, ktoré mačkám nepáchnu a dokonca ich odpudzujú! Mačky neznášajú silné a aromatické vône. Príkladom je cesnak, rozmarín, levanduľa, konvalinka, voňavá ruta, tŕnisté ruže, muškáty, psia žihľava alebo citrónový tymián. Mačky sa prirodzene vyhýbajú určitým druhom rastlín. V špecializovaných predajniach nájdete aj prírodné granule pre mačky, ktoré fungujú na princípe intenzívnej vône cesnaku.

Vyrobte si domáci repelent z citrusov

Už nemusíte míňať peniaze za repelentné spreje! Môžete si ho jednoducho vyrobiť sami doma. Ako si vyrobiť repelent na mačky? Je všeobecne známe, že mačky neznášajú vôňu citrusov. Preto umiestnite citrusové plody na miesta, kde sa túlavé mačky najčastejšie zdržiavajú. Môžete použiť kôru z citrónov, pomarančov, mandarínok, limetiek alebo grapefruitov. Toto riešenie je úplne bezpečné, netoxické a šetrné k životnému prostrediu. Namiesto kôry môžete vyskúšať aj aromatické oleje. Keďže citrusové éterické oleje obsahujú veľké množstvo fenolov, ktoré ničia pečeň, mačky sa im vyhýbajú. Nikdy preto olej nenastriekajte priamo na mačku!

Používajte iné silné vône

Ak nemáte k dispozícii citrusy, môžete vyskúšať iné spôsoby odpudzovania mačiek. Rovnako dobre funguje aj octový repelent. Zmiešajte biely vínny ocot, vodu a niekoľko kvapiek prostriedku na umývanie riadu. Zmes naneste na inkriminované miesta pomocou rozprašovača.

Ďalšou možnosťou je repelent vyrobený zo zmesi kajenského korenia, mletej škorice, horčičného prášku a drveného cesnaku, niekoľkých kvapiek citrusového esenciálneho oleja a pol litra vody. Zmes dôkladne premiešajte, nechajte vylúhovať a preceďte. Potom postriekajte miesta v záhrade rozprašovačom.

Vyrobte si strašiaka proti mačkám

Vyrobte si mačku v životnej veľkosti z plechu alebo tvrdého kartónu. Vyrobte jej oči z reflexného materiálu. Pre lepší efekt postriekajte strašiaka repelentom. Ten si môžete kúpiť v obchode alebo použiť recept z predchádzajúceho triku, aby ste mačku vyhnali zo záhrady. Keďže mačky sú inteligentné zvieratá, táto metóda nebude taká účinná, ak necháte strašiaka na jednom mieste. Aby sa mačka do vašej záhrady nevrátila, je potrebné strašiaka z času na čas premiestniť.

Využite kávovú usadeninu

Ďalšia vec, ktorú mačky neznášajú, je káva, alebo skôr jej intenzívny zápach. Kávová usadenina alebo lógr je skvelý spôsob, ako mačky udržať mimo záhrady. Ak posypete záhony kávovou usadeninou, zabezpečíte, že sa k nim mačky už nikdy nepriblížia. Neznášajú totiž vôňu kávy. Nielen z tohto dôvodu je prospešná – lúh je tiež vynikajúcim hnojivom. Skúste pridať mokrú kávovú usadeninu do bežného kompostu.

Investujte do záhradného postrekovača

Ďalšou metódou, ako udržať mačky mimo záhrady, je zaobstarať si záhradný postrekovač. Ide o triviálnu metódu, ktorá je prospešná pre celú vašu záhradu. Ak ešte túto pomôcku v záhrade nemáte a máte problém s mačkami, zamyslite sa nad ňou. Nainštalujte záhradné postrekovače aktivované pohybom a mačky sa vašej záhrade vyhnú. Senzory na týchto postrekovačoch pri detekcii pohybu rozstrekujú vodu až do vzdialenosti troch metrov.

Chráňte svoje kvetinové záhony

Mačky rady rozkopávajú záhradné záhony. Skúste na záhony nasypať borovicové ihličie a použiť ho ako mulč. Na okraj záhonu môžete vysadiť aj tŕnisté alebo popínavé rastliny, aby ste okolo existujúcich rastlín vytvorili ochranný koberec. Keďže mačky majú na labkách mäkké vankúšiky, nebude sa im po takomto povrchu pohodlne chodiť. Okrem ihličia a tŕnia môžu pomôcť aj malé kamene, ktoré rozsypete okolo záhonov.

ako vypudit macky zo zahrady