Každý z nás aspoň raz v živote sníval o dokonalej záhrade. A niektorí jedinci majú dokonca to šťastie, že krásnu záhradu skutočne vlastnia. Snáď každý skúsený záhradník vie, že k perfektnej záhrade patrí ako usporiadanosť a ladiaci dizajn s pár kontrastnými prvkami, tak rovný trávnik, a to nielen z estetických dôvodov. Prečo je to tak a ako dosiahnuť rovnej záhrady, si povieme v dnešnom článku.
Miesto na relaxáciu vyžaduje praktické úpravy
Treba povedať, že hoci má vo väčšine prípadov záhrada slúžiť ako miesto na oddych, vonkajšie aktivity, stretávanie sa s rodinou a vystrájanie našich malých ratolestí, je potrebné pri jej skrášľovaní a vedení k dokonalosti pristupovať prakticky. Veľké riziko tu predstavuje okrem iného práve nerovný terén. Ten môže viesť k tvorbe kaluží. Áno, esteticky je to problém, málokoho však napadne, že tieto nevzhľadné kaluže vody predstavujú problém aj pre dom a záhradu.
Stojatá voda = veľký nepriateľ
Kaluže sa môžu stať veľkým rizikom pre základy domu a prispieť k erózii pôdy. Vlhkosť navyše predstavuje dokonalé pozvanie pre hemženie komárov a inej nepríjemnej hávede. Ak však terén zarovnáme a vyspádujeme tak, aby k tejto nepríjemnej situácii nemohlo dôjsť (alebo sa jej aspoň čo najviac vyhli), je na mieste pristúpiť k zarovnaniu terénu. Nutno tiež dodať, že tento krok je potrebné realizovať čo najskôr – ideálne pri prvotnom zakladaní záhrady. Krásne kvety, ozdobné cestičky a lahodné plodiny by v tomto prípade mali byť až čerešničkou na torte zo správne položených základov.
Začiatok spočíva v hrubých terénnych úpravách
Aby sme zabránili hrboľom a prepadlinám v okolí domu a predišli sme tak vyššie spomenutým kazom na základoch domu, je potrebné začať hrubými terénnymi úpravami. Tie prebiehajú v logickom slede – najprv sa po pozemku okolo domu rozvezie podorničie. Zjednodušene sa jedná o tú časť pôdy, ktorá sa nachádza pod tou, ktorú obrábame. Obrobenú časť pôdy potom nazývame orničie a tá prichádza na rad až po rozprestretí podorničia. Z ornice je navyše potrebné odstrániť veľké kamene, stavebný odpad a v niektorých prípadoch aj iný odpad.
Keď už záhradu mám, ale terén nespolupracuje
Niekto z čitateľov už za domom určite má krásnu záhradu, ktorej však k dokonalosti chýba rovný trávnik. Ten môže predstavovať problémy aj pri jeho kosení.
Ak máte na trávniku menšie hrbolky, pomôže vám rozhrabávanie terénu – jednoducho ich rozhrabete hrabľami do stratena alebo do susedných jamiek, ak nejaké na trávniku máte.
Pri vyrovnávaní preliačin vám opäť môže pomôcť už spomínané orničie – vytvoríte si zmes z ⅔ presiateho orničia a ⅓ ostrého piesku, ktorou preliačiny zaplníte. Pomôcť si môžete aj priepustnou záhradnou pôdou. Voľný zásyp si po pár týždňoch sadne, čo môžete skontrolovať pomocou dlhých lát, položených na základ. Postup je potom nutné znova zopakovať.
Keď ani zásyp nestačí
V prípade veľkých nerovností je potrebné pristúpiť k trochu radikálnejším riešeniam. Začíname vyrobením štvorcového rámu o rozmeroch 1×1 m s výškou 5 cm, do ktorého vkladáme vybraté pláty trávnika s rozmermi 25×25 cm. Ale pozor – pláty pokladáme koreňmi nahor! Na vyrezávanie je najlepšie použiť rýľ, ktorý je špeciálne upravený na zarovnávanie pôdy.
Štvorcové trávne záplaty je možné v polohe v ráme obrátene zarovnať na hĺbku cca 5 cm na výšku a na zarovnanie trávnej laty použijeme strešné laty rovnako o výške 5 cm. Podľa týchto lát trávne drny zrezávame na potrebnú dĺžku.
Dno po zarezaných častiach zeminy zarovnáme, utlačíme a prípadne doplníme na správnu hĺbku podľa hrúbky záplaty. Potom záplaty vkladáme späť na pôvodné miesto a na záver ich ušliapeme a zalejeme. Po ich zakorenení nastáva očakávaný efekt zarovnanej trávnej plochy.
Kamila Tomková je vášnivou čitateľkou kníh – najmä tých s fantasy tématikou, ale nepohrdne ani klasickou literatúrou. Vo svojom voľnom čase rada varí a skúša nové recepty, alebo trávi čas so svojimi najbližšími a priateľmi nad pohárom dobrej kávy či vína. Písanie ju sprevádza od základnej školy a snaží sa vo svojom koníčku stále zdokonaľovať.