Rozhodli ste sa zaobstarať si sliepky a postaviť im vhodné útočisko? Viete, ako taká stavba kurníka prebieha? Chov sliepok je nenáročný av domácom prostredí ponúka množstvo výhod, ako sú čerstvé vajcia a prírodné hnojivo. Kľúčom k šťastnému, zdravému a dlhému životu sliepok je správne navrhnutý a bezpečne postavený kurník. Ako na to? Máme pre vás jednoduchý návod, s ktorým bude výroba kurníka pre sliepky hotová raz dva. Poskytneme vám všetky potrebné informácie ohľadom toho, ako postaviť kurník, od výberu správneho miesta a materiálov až po detailné stavebné inštrukcie.
Koľko sliepok do kurníka?
Veľkosť kurníka sa bude odvíjať od toho, koľko sliepok do kurníka máte v pláne umiestniť. Nedostatočne veľký priestor v kurníku môže spôsobiť nielen problémy so zdravím chovaných sliepok, ale aj ich agresivitu a následne dokonca aj kanibalizmus. Všeobecne sa v chovoch sliepok na 1 m2 podlahovej plochy kurníka počíta s 3–4 dospelými sliepkami. Priestranný výbeh je dôležitý pre zdravie sliepok. Odporúča sa poskytnúť minimálne 1,5 metra štvorcových priestoru na sliepku vo výbehu.
Pokiaľ však chcete svojim sliepkam zaistiť dlhý a spokojný život, doprajte im dostatok miesta v podobe 1,5–2 m2 podlahovej plochy pre jednu sliepku. Ak máte k dispozícii viac miesta, postavte radšej väčší kurník. Vaše budúce ja vám poďakuje v prípade, že budete chcieť počet chovaných sliepok navýšiť.
Stavba kurníka svojpomocne
Stavba kurníka svojpomocne má pred sebou ešte jeden dôležitý krok. Tým je príprava a dôkladné rozplánovanie. Samotný kurník sa skladá z dvoch častí – vnútorný priestor, kde sliepka spí a znáša vajcia, a vonkajší výbeh, kde sú cez deň.
Kurník odporúčame umiestniť tak, aby ste k nemu mali ľahký prístup pre každodennú starostlivosť, čistenie a údržbu, a to po celý rok. Kurník by mal byť dostatočne ďaleko od vášho domu, aby bol redukovaný hluk a zápach, ale zároveň dostatočne blízko na pohodlnú starostlivosť. Pokiaľ máte možnosť, postavte kurník na vyvýšené miesto, kde sa nebude držať dažďová voda. V ideálnom prípade by mala byť stavba kurníka orientovaná čelnou stenou na juh, poprípade na juhovýchod.
Dostatok svetla je pre sliepky nesmierne dôležitý. Kurník preto opatrite oknom, ktoré umiestnite na severnú stranu, aby svetlo nebolo príliš ostré. Plocha okna by mala mať veľkosť zhruba ¼ veľkosti plochy podlahy. Tiež zvážte umelé osvetlenie. Vhodné sú žiarovky imitujúce denné svetlo. Ak budete sliepkam prisvetľovať a budú mať svetlo až 14 hodín denne, podporíte ich znášku. Ideálne je zaobstarať časovač, ktorý pravidelné zapínanie a vypínanie osvetlenia postráži za vás.
Ako postaviť kurník?
Na výrobu kurníka z dreva budete potrebovať:
- drevené preschnuté trámiky a fošne,
- OSB dosky,
- vodovzdorná preglejka,
- pozinkované spojovacie profily,
Z preschnutých trámov si vďaka pozinkovaným spojniciam zostavte pevnú konštrukciu. Tú vyplňte OSB doskami, podlahu vytvorte z vodovzdornej preglejky. Vchod by mal byť veľký 50 cm na výšku a 30 cm na šírku. Vchod musí byť dobre uzatvárateľný, inak sa doň dostanú predátori.
Na zateplenie použite polystyrén, ktorý zaistí, že sa bude v kurníku udržiavať teplo aj v zime. Polystyrén musíte dať medzi vnútorné a vonkajšie steny tak, aby nebol vidieť. Sliepka ho inak zničí.
Na podlahu dajte podstielku, ideálne slamu alebo seno. Hrady by mali byť okrúhle. Veľkosť sa líši podľa plemena sliepok. Sliepka musí bez problémov obtočiť okolo hradu prstami.
Znášacie boxy umiestnite do pokojného kúta. Odporúča sa vyrobiť drevený box s rozmermi 30 x 30 cm, ktorý vystelete slamou alebo senom. Nezabudnite na okno, ktoré do kurníka prepustí svetlo. Pokiaľ chcete kurník osvetliť, voľte chladnejšie žiarenie.
Ku vchodu do kurníka môžete vyrobiť rebrík. Asi po 11 cm by ste mali mať drevené zarážky. Dĺžka musí zodpovedať slepačiemu kroku, takže záleží na chovanom plemene. Rebrík by tiež nemal byť príliš prudký.
Ako má vyzerať vnútro kurníka?
Hrady sú nevyhnutnou súčasťou vybavenia kurníka, pretože na nich sliepky spia. Hrady umiestnite do výšky 0,5 m. Mali by byť okrúhle s priemerom 4–6 cm. Ak chcete mať niekoľko hrad vedľa seba, rozostup by mal medzi nimi byť najmenej 40 cm. Jedna sliepka potrebuje najmenej 25 cm dlhý úsek hradu, aby sa mohla pohodlne otáčať.
Môžete použiť drevené tyče či vetvy, ktoré sú najprirodzenejšie a drobné nerovnosti stimulujú pazúriky. Zbavte ich vopred kôry, aby sa následne dali ľahko čistiť. Aspoň raz za mesiac je vhodné všetky povrchy v kurníku umyť octovou vodou alebo špeciálnym dezinfekčným prípravkom.
Do pokojného kúta kurníka, teda čo najďalej od vstupu, umiestnite kukaň na znášanie. Vystieľte ju jemnou podstielkou, alebo vytvorte hniezdo zo slamy či sena. Sliepky na znášanie navnadíte sadrovým podkladkom. Ak si ju slepca obľúbia, nebudú mať tendenciu zanášať inam.
Čo dať sliepkam do kurníka?
Vonkajší výbeh pre sliepky nezabudnite oplotiť, aby sliepky neutiekli a nezničili úrodu na záhrade. Hlavným účelom je však ochrana pred predátormi (kuny, líšky). Do výbehu umiestnite misky na vodu aj kŕmenie a pokojne postavte menší prístrešok, kde sa môžu sliepky v lete schovať pred slnkom.
Tereza vyštudovala práva na Masarykovej univerzite v Brne. Má dlhoročnú prax, od roku 2012 sa živí ako redaktorka, novinárka, reportérka a prekladateľka. Písaním sa zaoberá aj vo svojom voľnom čase a jej snom je raz vydať svoju vlastnú knihu. Miluje pečenie a svojim blízkym s obľubou pripravuje torty a iné dobroty.