Štýly interiérov: Najobľúbenejšie štýly bývania a aký vybrať

Štýly interiérov: Najobľúbenejšie štýly bývania a aký vybrať

Čaká vás rekonštrukcia či renovácia interiéru, alebo po prvýkrát zariaďujete bývanie a chýba vám inšpirácia? Štýl bývania, ktorý si na začiatku vyberiete, udáva smer, ktorým sa budete ďalej uberať. A doma sa chcete cítiť ako doma, nie mať len ďalšiu predvádzaciu miestnosť. Predstavujeme vám preto najobľúbenejšie štýly interiérov, ktoré si zamilujete, az ktorých si určite vyberiete ten svoj. Presvedčte sa sami!

Štýly bývania

Jedine ten správny a pre vás vhodný štýl bývania môže priniesť do života pokoj a mier. Pokiaľ sa u seba doma nikdy necítite komfortne, možno je problém vo výbere nevhodného dizajnu. Štýlových smerov existuje nespočet, takže si každý vyberie. Rôzni sa farbami, textúrami, veľkosťou, množstvom vecí a celkovou atmosférou.

Ak máte čas, prostriedky a chuť zmeniť vaše bývanie, pozrite sa na náš výber tých najpopulárnejších štýlov. Stačí nájsť svoj štýl bývania, ktorý najviac vystihuje vašu osobnosť a môžete sa pustiť do redizajnu. A pamätajte, lepšie je začať zľahka – nemusíte hneď predať všetok nábytok a impulzívne vyhadzovať veci. Môžete skúsiť veci presunúť z jednej miestnosti do druhej, alebo treba len kúpiť nové periny, vankúše a pár rastlín.

Ako si vybrať štýl bývania?

Bývanie by vás malo úplne vystihovať. Malo by byť vaším odrazom a odrazom všetkého, čo máte skutočne radi. Musíte vedieť, čo je vám blízke a rozhodnúť sa, do akého domova sa chcete každý deň vracať. Zamyslite sa nad tým, akí skutočne ste – aké sú vaše obľúbené farby, ako sa obliekate, aké doplnky nosíte. V akom prostredí je váš domov, či máte deti, zvieratá, akú máte profesiu a čo radi robíte vo svojom voľnom čase.

Spýtajte sa sami seba:

  • Preferujete otvorené priestory, alebo vám vyhovuje byť obklopení vecami
  • Máte radi moderné technológie, alebo vás fascinuje história?
  • Chcete sa doma cítiť ako v prírode, alebo dávate prednosť noblese a elegancii?

Škandinávsky štýl bývania

Čo je to škandinávsky štýl? Škandinávsky štýl, alebo aj severský štýl bývania, sa zrodil v krajinách, kde sú dlhé, chladné a tmavé zimy a drsná, ale prekrásna príroda. Škandinávsky štýl sa tak vyznačuje jednoduchým a funkčným dizajnom, svetlými farbami, z ktorých vyžaruje teplo, a dôrazom na prírodné materiály.

Kľúčovými prvkami škandinávskeho štýlu bývania sú minimalizmus a funkcionalita, čo vytvára priestor plný svetla a upokojujúcu atmosféru domova. Dôležitá je otvorenosť a vzdušnosť priestoru, ktorý podporí dostatok osvetlenia, čisté línie a svetlé neutrálne farby inšpirované tamojšou prírodou. Útulný a teplý domov zaistí dostatok zdrojov teplého svetla, ako sú lampy, lampičky, lucerny a sviečky alebo ideálne horiaci krb. Nábytok z masívneho dreva, ktorého krásu podčiarknete ďalšími prírodnými materiálmi – drevo, kov, sklo a kameň a bavlna, vlna či ľan.

Minimalistický štýl bývania

Menej je viac. Minimalizmus je jedným z hlavných rysov moderného bývania a kladie dôraz na funkčnosť, kvalitu a praktickosť. Minimalizmus doma snúbi neutrálne farebné odtiene, ktoré dodajú pocit tepla či chladu, s čistými a jednoduchými líniami a praktickým nábytkom z kvalitných materiálov.

Ako na minimalizmus? Hlavnými rysmi minimalistického štýlu bývania sú prevažne svetlé a neutrálne farby, vzdušnosť, svetlo a dostatok priestoru. Na presvietenie priestoru sú vhodné LED svietidlá, či už ako centrálne osvetlenie, tak aj ambientné osvetlenie. Dôležitý je dostatok úložných priestorov, multifunkčný nábytok a predovšetkým minimum dekorácií.

Rustikálny štýl bývania

Čo je to rustikálny štýl? To sú kvalitné materiály, klasické vzory a remeselné dekorácie, ktoré do interiéru vnášajú pocit útulnosti a pohodlia. Rustikálny štýl sa inšpiruje anglickou prírodou a vidiekom. Potešia hlavne milovníkov prírodných materiálov, teplých zemitých odtieňov a útulných dekorácií. Nádych romantickej prírody je v rustikálnom interiéri nepochybne viditeľný.

Medzi hlavné znaky rustikálneho štýlu patria hravé a teplé farby, drevený masívny nábytok a robustné závesy na oknách. Dekorácií sa vôbec nebojte a svoje osobnostné rysy premietnite v dekoračných vankúšikoch, v ručne vyrábanej keramike, v obrazoch s prírodnými motívmi, v tkaných farebných koberčekoch či v populárnych prútených košíkoch všetkých veľkostí. Výsledkom bude útulný interiér s romantickými motívmi a domácou atmosférou.

Industriálny štýl bývania

Čo je to industriálny štýl? To je surovosť v podobe odhalených tehál, priznanej vzduchotechniky alebo neopracovaných parkiet v kombinácii s dreveným a kovovým nábytkom. Svoje počiatky datuje k 60. rokom minulého storočia, kedy sa zo svetových metropol ako Londýn, Paríž alebo New York začal presúvať priemysel priamo do centier miest. A práve tieto priemyselné budovy a loftové byty sa stali inšpiráciou pre tento unikátny interiérový design.

Kľúčovými rysmi industriálneho štýlu bývania sú veľké, otvorené priestory, ktoré sa vyznačujú stropy, otvorenou dispozíciou a veľkými tabuľkovými oknami zasadenými v kovových rámoch. Prednosť majú prírodné materiály ako keramika, betón, kov či kameň. Aby priestor nepôsobil príliš chladne a tmavo, je vhodné zvoliť farebné doplnky a teplé osvetlenie, ktoré vytvára krásny kontrast.

styl-byvanie

Eklektický štýl bývania

Čo je eklektický štýl? Eklekticizmus, alebo aj eklektizmus, predstavuje smer myslenia a tvorbu práce, ktorá nemá jednotný vzor, ​​ale čerpá inšpiráciu z najrôznejších zdrojov a vyberá si vhodné prvky. Eklektický štýl bývania môže na prvý pohľad pôsobiť chaoticky, ale je to unikátny štýl, ktorý s obľubou kombinuje najrôznejšie prvky, farby, textúry alebo vzory.

Základnými rysmi eklektického štýlu sú pestré a sýte farby, všehochuť, humor, harmónia a originalita. Dôraz kladie na kombinovanie zdanlivo neskombinovateľných vecí. Staré veci mieša s tými novými, vlastnoručne vyrobený alebo upravený nábytok a doplnky prelína s nadčasovými a unikátnymi dekoráciami a všetko je tvorené s nadsadením, pretože eklektický štýl je tak trochu experiment.