Hygge štýl bývania: Zútulnite interiér podľa dánskeho štýlu

Hygge štýl bývania: Zútulnite interiér podľa dánskeho štýlu

Dánsko je označované ako jedna z najšťastnejších krajín na svete, hoci sú pre ňu typické dlhé a mrazivé zimy. Dáni totiž vo svojich domovoch dokážu vytvoriť príjemný a útulný priestor s prívetivou atmosférou, ktorá hreje na tele aj na duši. Štýl hygge je tak niekedy vnímaný skôr ako životný štýl než ako štýl bývania. Napriek tomu sa z Dánska, kde je hygge dôležitou súčasťou tamojšej kultúry, dostal aj do zvyšku sveta, kde sa mu ľudia tešia vo svojich domovoch. O tom, čo je hygge štýl, a ako zútulniť byt podľa hygge štýlu, si prezradíme na nasledujúcich riadkoch.

styl hygge

Čo je hygge štýl?

Hygge štýl je druh interiérového designu, ktorý pochádza z Dánska. Hygge je dánske slovo s nórskymi koreňmi. Výraz v slovenskom jazyku nemá ekvivalent, ale je možné ho voľne preložiť ako útulnosť, pohoda, hrejivý pocit. Hygge teda vo svojej podstate nie je dizajn, v ktorom zariadite svoj domov, ale spôsob života či pocit. Hygge symbolizuje pohodlie, pokoj a príjemnú atmosféru, ktorá podporuje pospolitosť a nabáda k vášnivému prežívaniu aj tých zdanlivo najvšednejších momentov.

Štýl hygge sa vyznačuje minimalizmomfunkčnosťou, upokojujúcimi neutrálnymi farbami, čistotou a prírodnými materiálmi. Súčasťou štýlu je úzke spätosť s prírodou, a tak je interiér v hygge štýle plný zemitých tónov. Dôležité je navodenie hrejivej a útulnej atmosféry, ktorú je možné docieliť pomocou svetla sviečok či krbu.

Hygge štýl: Znaky

Základným princípom hygge štýlu je cítiť sa dobre, útulne, pohodlne. Dôležité je mať teda priestor uprataný a organizovaný, aby nevznikal chaos. Každý predmet má svoje určené miesto. Neexistujú presné pravidlá, preto každý kus nábytku postavte tam, kde vám robí radosť a dáva v interiéri zmysel.

Charakteristické znaky hygge štýlu bývania:

  • minimalizmus – priestor ako taký, ale aj dekorácia,
  • neutrálne farby – biela, šedá, krémová, béžová, hnedá,
  • prírodné materiály – drevo, bambus, kameň, vlna, živé rastliny,
  • mäkké textílie – vankúše, deky umelá kožušina, koberce,
  • tlmené osvetlenie – ambientné svetlo, sviečky, lampióny, svetlo z krbu,
  • nábytok z dreveného masívu a s čalúnením.

Hygge štýl: Osvetlenie

Špeciálnu pozornosť venujte osvetleniu. Aby ste doma vytvorili hygge štýl bývania, je potrebné sa vyhnúť používaniu centrálneho osvetlenia. Stropné svetlá a lustre majú väčšinou studenú bielu farbu, ktorá skôr než pocit pohody vyvoláva pocity, že sa nachádzate uprostred školskej triedy, operačnej sály či ordinácie u zubára. Pre hygge štýl je typická hrejivá atmosféra, ktorú naladíte pomocou svetla s nízkou farbou chromatičnosti, teda pomocou žltého osvetlenia.

Vhodné je zvoliť ambientné osvetlenie, čo je moderný a elegantný spôsob, ako zútulniť a vylepšiť prostredie vášho domova. Hovoríme o nábytku podsvietenom pomocou LED pásikov, o lampičkách na stene, sviečkach umiestnených na konferenčnom stolíku, o soľných lampách na polici. Ak máte krb, máte z polovice vyhrané.

Ako vytvoriť hygge štýl?

Ak chcete mať doma hygge štýl bývania a vniesť do neho útulno a pohodlie, zamerajte sa na niekoľko prvkov, ktoré sú pre neho typické. Voľte doplnky v bielej, béžovej, krémovej, hnedej a šedej farbe, ktoré môžete striedmo doplniť niekoľkými málo výraznejšími detailmi. Čo sa materiálov týka, hygge štýlu vládnu tie prírodné, ako je masívne drevo, kameň, keramika, koža a kožušina, vlnené a ľanové textílie. Nakoniec sa držte jednoduchého a čistého designu a zakomponujte do svojho domova nasledujúce doplnky.

Dánske domy v štýle hygge sú plné prírodných materiálov. Interiér tak často odráža exteriér. Hovoríme o odkrytých tehlových stenách, nezakrytých podlahových doskách z masívneho dreva a nasekaných drevených polien pripravených na vhodenie do krbu.

Štýl hygge kombinuje textúrymieša rôzne farby a prírodné materiály. Stoly, stoličky, skrine a komody sú z dreveného masívu. Posteľ, pohovka a kreslá na sebe majú pletené a tkané deky, prikrývky a plédy, chlpaté vankúše, koberce s vysokým vlasom a umelé kožušiny.

Hoci hygge štýl stavia na minimalizmus, steny môžete vyzdobiť pomocou macramé dekorácií, izbových rastlín alebo uschnutých vetvičiek, abstraktných obrazov v neutrálnych farbách či zrkadiel s netypickými tvarmi.

Štýl hygge je filozofia, ktorej názorom je mať potešenie aj z maličkostí. Preto nezabudnite na doplnky, ktoré urobia radosť aj ďalším zmyslom, nielen vášmu zraku. Zaobstarajte si vonné sviečky či aromalampy a prevoňajte s nimi svoj domov.

Hygge