Zvládnite jarné upratovanie: 10 tipov a trikov na efektívne upratovanie

Zvládnite jarné upratovanie: 10 tipov a trikov na efektívne upratovanie

Po zime prichádza na rad jar as ním aj jarné upratovanie. Neodbývajte ho, uprataná domácnosť je základom úspešného a zdravého života. Do čistého domova sa vždy vracia oveľa ľahšie. Pokiaľ nie je upratovanie vašou obľúbenou činnosťou a po roku opäť neviete, ako na jarné upratovanie, pozrite sa na naše tipy a triky, ako sa motivovať k upratovaniu a ako si ho naplánovať, aby bolo upratovanie predovšetkým efektívne a systematické.

Prečo je dôležité jarné upratovanie?

Život síce nie je len o upratovaní, ale taktiež by nemal byť podceňovaný. Pravidelné upratovanie je dôležité predovšetkým pre fyzické aj psychické zdravie, ale taktiež zaisťuje dlhšiu životnosť vášho bývania. V čistote sa lepšie žije, premýšľa, plánuje a raduje. Upratovanie domova je tiež jednoduchý spôsob, ako mať dobrý pocit z dobre odvedenej práce.

Jarné upratovanie je veľké, zásadné, generálne upratovanie, pri ktorom je potrebné venovať pozornosť každému kútu domácnosti. Je to v zásade reorganizácia domova. Dôležité je však aj menšie, pravidelné upratovanie, vďaka ktorému vám jarné upratovanie zaberie menej času.

Najhoršie je, keď vás niekto k upratovaniu núti, alebo keď sa do neho nútite vy sami. Na jarné upratovanie musí byť chuť, nálada a predovšetkým motivácia. Základom úspechu je namotivovať sa k upratovaniu a zostaveniu To Do Listu alebo plánu upratovania. Ako si naplánovať upratovanie?

Ako sa motivovať k upratovaniu?

Spôsobov, ako sa motivovať k upratovaniu, je celý rad, takže si môžete vybrať ten svoj, ktorý vám najviac sedí.

To Do List. To Do List alebo tiež Check List je zoznam úloh, ktoré si po ich splnení postupne odškrtávate. Vypíšte si všetky miestnosti vo vašom byte či dome – kuchyňa, kúpeľňa, spálňa, apod. Postupne spíšte všetky činnosti, ktoré obvykle pri upratovaní v jednotlivých miestnostiach robíte – napríklad umyť vaňu, utrieť prach, umyť varnú dosku. Následne pripíšte činnosti či vybavenie, ktorým ste sa dlhšiu dobu nevenovali – vyprať záclony, umyť okná, utrieť prach z lustrov, svetiel a vrchných častí skríň.

Inšpiratívne upratovacie videá. Na sociálnych sieťach ich nájdete státisíce. Vidieť, ako ostatní svoje neporiadne bývanie menia na krásne, upratané a organizované domovy zdieľajú pri tom osvedčené rady, môže vo vás prebudiť túžbu urobiť to isté pri sebe doma.

Skúšanie nových prostriedkov. Nakúpte nové čistiace prostriedky, ktoré ste ešte nepoužili. Alebo si vyrobte vlastný ekologický prostriedok z vecí, ktoré máte doma (biely ocot, jedlá sóda, kyselina citrónová).

Odmeny. Pri zostavovaní To Do Listu sa nebojte byť veľmi špecifickí. Čím podrobnejšie budú jednotlivé úlohy, tým viac ich budete môcť odškrtnúť. Budete mať taký pocit, že ste toho urobili veľa. Upratovanie si rozdeľte na viac časti a po každom dokončení sa odmeňte niečím, čo vám robí radosť – dajte si sladkosť, objednajte si obed alebo si oddýchnite pri seriáli.

upratovanie-jaro

Ako na jarné upratovanie?

Pozrite sa na naše osvedčené tipy, ako postupovať pri upratovaní.

1. Pripravte si plán

Než začnete upratovať, urobte si plán. Rozhodnite sa, akým spôsobom budete postupovať av akom poradí budete jednotlivé úlohy plniť. Tým si ušetríte veľa času. Na každú miestnosť si vynechajte dostatok času, aby ste všetko stihli bez zbytočného stresu. Každú splnenú úlohu odškrtnite.

2. Stanovte si priority

Pri upratovaní je dôležité stanoviť si priority. Zamerajte sa na tie miestnosti, ktoré sú pre vás najdôležitejšie. Dajte prednosť spálni, kúpeľni, obývacej izbe pred pivnicou, balkónom alebo chodbe. Ak budete mať obľúbené časti bývania upratané skôr, budete sa cítiť lepšie a budete mať väčšiu chuť pokračovať v upratovaní.

3.Zapojte všetkých členov domácnosti

Pokiaľ doma nežijete sami, do upratovania zapojte všetkých, ktorí s vami doma bývajú. Prácu rozdeľte rovnomerne, ako považujete za vhodné. Malé deti sa napríklad snažte do upratovania zapojiť pomocou hier, súťaží a odmien. Jarné upratovanie je skvelou príležitosťou, ako spojiť príjemné s užitočným. Naučíte sa spoluprácu a strávite spolu dlhší čas. Jarné upratovanie môže byť aj zábava.

4. Zbavte sa zbytočností

Ak bojujete s nedostatkom miesta a doma máte zbytočné veci, na ktoré akurát sadá prach, zotrieďte si ich. Oblečenie, ktoré ste najmenej rok nenosili, že ich máte, predajte alebo venujte. Staré noviny, krabice, obaly, fľaše recyklujte. Veci, o ktorých ani neviete, že máte, vyhoďte či darujte.

5. Upratujte zhora nadol a od kraja doprostred

Mnoho upratovacích firiem radí, ako na jarné upratovanie. Najprv vysajte pavučiny zo strop a zle prístupných miest. Utrite prach z políc a skríň. Umyte rámy okien a obrazov. Umyte okná. Medzi tým vyperte všetky poťahy, periny, deky, vankúše, obrusy, záclony a oblečenie. Vysajte podlahy a jarné upratovanie zakončite umytím podláh.

6. Zaobstarajte si inteligentné spotrebiče

Ak jarné upratovanie nie je vašou šálkou kávy, investujte do šikovných pomocníkov. Od robotických vysávačov, cez roboty na vytieranie podláh, až po robotické čističe okien. Vďaka šikovným spotrebičom na upratovanie domácnosti si ušetríte upratovanie až o niekoľko hodín.

upratovanie

Ako si zjednodušiť upratovanie?

Najjednoduchší spôsob, ako si uľahčiť upratovanie na jar, je pravidelné upratovanie v priebehu roka. Neodkladajte všetko na jeden víkend v roku a poďakujete sami sebe. Naplánujte si jarné upratovanie krok po kroku a úlohy si spíšte. Pripravte si všetky čistiace prostriedky a nástroje. Nenechajte ostatných členov domácnosti odpočívať, zapojte ich do spoločného upratovania. Začnite vždy od toho najväčšieho neporiadku. Tým ušetríte čas a energiu. Odmeňte sa za dobre odvedenú prácu.