Zdravie v kvetináči: Ako pestovať rýmovník na boj s bacilmi

Zdravie v kvetináči: Ako pestovať rýmovník na boj s bacilmi

Rýmovník, známy tiež ako mexické alebo kubánske oregano, je aromatická rastlina, ktorá nielen osvieži vzduch v domácnosti, ale má aj liečivé účinky, najmä pri prechladnutí alebo nádche. Vďaka svojim antibakteriálnym a antivírusovým vlastnostiam je rýmovník skvelým pomocníkom v boji proti baktériám. Ako pestovať rýmovník tak, aby prosperoval a bol stále k dispozícii na rôzne domáce recepty?

Náročnosť na pestovanie

Rýmovník nie je na pestovanie nijako náročný, starostlivosť oň zvládne aj úplný začiatočník. Rýmovník potrebuje veľa svetla, občas kvapku vody, raz ročne presadiť, nemal by byť vo vetre, a to je v podstate všetko, čo táto rastlinka potrebuje.

Ako často sa má polievať rýmovník?

Rýmovník polievajte až keď je pôda suchá. Zemina by po zaliatí mala byť mierne vlhká, nie však premokrená. Preliatie vedie k hnilobe koreňov a žltnutiu listov. Odpoveď na otázku „Ako často sa má polievať rýmovník?“ je približne raz za týždeň. V zime stačí polievať rýmovník menej pravidelne. Rýmovník je čiastočne sukulent, a tak nepotrebuje veľa vody.

Koľko svetla potrebuje rýmovník?

Rýmovník miluje svetlo, ale priame slnečné lúče mu nesvedčia. Najlepšie sa mu darí na svetlom mieste s rozptýleným svetlom, ideálne na parapete okna orientovaného na východ alebo západ.

ako pestovať rýmovník

Hlavne nech nefúka

Táto rastlina je veľmi teplomilná, takže jej vyhovuje bežná izbová teplota okolo 20–25 °C. V zime, ak nie je na priamom chlade, znesie teploty okolo 15 °C, ale nižšie teploty jej neprospievajú. Taktiež ju nedávajte k balkónovým dverám alebo na miesta, kde prefukuje. Rastlina potom môže rýchlo zahynúť, a vy nebudete tušiť prečo. Na rastline bohužiaľ nevidno, že jej je zima.

Čím väčší, tým lepší

Rýmovník je nenáročný na priestor, prispôsobí sa miestu, ktoré mu dáme, má však rád veľa miesta. Vo voľnej prírode rastie ako ker vo výške až jedného metra. Ak doprajete svojmu rýmovníku každú jar v rozmedzí marca až apríla väčší kvetináč a novú hlinu, určite sa vám odvďačí svojou krásou a veľkosťou.

Prečo žltnú listy rýmovníka?

Nikto nie je rád, keď vidí, že na jeho rastlinke niečo nie je v poriadku. Ak listy rýmovníka začnú žltnúť, najčastejšie to býva z nasledujúcich dôvodov:

  • Nadmerné polievanie: Žltnutie listov je často dôsledkom premokrenia. Skontrolujte, či nie je pôda príliš mokrá a či kvetináč dobre odvádza prebytočnú vodu.
  • Nedostatok svetla: Nedostatok svetla môže oslabiť rast rastliny a zmeniť farbu listov.
  • Nízka teplota: Pri teplotách pod 15 °C sa rast rýmovníka spomaľuje a listy môžu začať žltnúť.

Prečo mať doma rýmovník?

Rýmovník je nielen dekoratívna rastlina, ale prináša aj mnoho zdravotných benefitov. Má výrazné antibakteriálne a antivírusové účinky, vďaka ktorým pomáha čistiť vzduch a chráni domácnosť pred šírením prechladnutia.

Navyše jeho aróma odpudzuje hmyz a škodcov, takže z vašej domácnosti odplaší aj niekoľko nevítaných návštevníkov. Domácnosť, ktorú chráni rýmovník a mäsožravka, bude zlým snom pre hmyz.

Odporúčame
Súvisiace články: Mäsožravky: Sprievodca starostlivosťou pre zdravé mäsožravé rastliny

Čo s rýmovníkom?

Rýmovník môžete využiť ako korenie k mäsu, liek na prechladnutie alebo domáci repelent. Máme pre vás niekoľko variantov jeho využitia.

Čaj z rýmovníka

Ingrediencie:

  • 2–3 čerstvé lístky rýmovníka
  • 250 ml vriacej vody

Postup: Lístky zalejeme vriacou vodou a necháme 5–10 minút lúhovať. Čaj pomáha pri prechladnutí, zmierňuje kašeľ a podporuje imunitu. Môžete pridať med alebo citrón pre lepšiu chuť.

rýmovník pestovanie

Tinktúra z rýmovníka

Ingrediencie:

  • 20 lístkov rýmovníka
  • 250 ml kvalitného alkoholu (vodka, biely rum)

Postup: Lístky zalejeme alkoholom a necháme 3–4 týždne lúhovať na tmavom mieste. Občas premiešame. Tinktúra pomáha pri bolestiach hlavy a svalov, možno ju pridať aj do čaju.

Repelent z rýmovníka

Ingrediencie:

  • 10 lístkov rýmovníka
  • 100 ml destilovanej vody
  • pár kvapiek esenciálneho oleja z citrónovej trávy alebo tea tree

Postup: Rýmovník a vodu povarte na miernom ohni približne 15 minút, potom preceďte. Po vychladnutí pridajte esenciálny olej a nalejte do spreja. Repelent odpudzuje komáre a kliešte – aplikujte na pokožku alebo oblečenie podľa potreby.

Čo si z toho vziať?

Rýmovník je skvelá rastlina pre začiatočníkov, ktorá má množstvo využití. Ak sa o ňu budete starať podľa jednoduchých rád, získate prírodný liek proti nachladnutiu aj účinný repelent.

zdroje: Jak-pestovat.cz, Westwing.cz, Rostlinky.cz