Nápady z dreva: Jednoduché výrobky z dreva pre začiatočníkov

Nápady z dreva: Jednoduché výrobky z dreva pre začiatočníkov

Premýšľali ste o tom, že by ste sa pustili do nejakého DIY projektu a radi by ste skúsili niečo náročnejšie? Čo tak drevo? Pokiaľ neviete, čo sa dá urobiť z dreva, nezúfajte. V dnešnom dieli vám prinášame tipy na jednoduché výrobky z dreva, ktoré zvládnu začiatočníci. Potešte svojich blízkych a darujte im nápady z dreva.

Nápady z dreva

Práca s drevom je voňavá činnosť, ktorá vyžaduje trpezlivosť, vytrvalosť a starostlivosť. Než sa pustíte do vyrábania, mali by ste sa najskôr zoznámiť so základnými drevárskymi technikami. Pozrite sa na pracovné postupy, ktoré sa na obrábanie dreva používajú už odnedávna a možno nájdete aj inšpiráciu, čo sa dá urobiť z dreva.

Drevárske techniky

Predstavíme vám ručné práce, ktorých výsledkom sú jednoduché výrobky z dreva. Pripravili sme pre vás výber základných techník so stručným popisom a postupom. Nižšie nájdete rady a nápady, čo vyrobiť z dreva.

TESANIA A DLABANIA

Veľké uberacie dláta sú viac-menej rovné či mierne zaoblené. Slúži na prvotné dlabanie, napríklad z polovice kmeňa, alebo iného väčšieho kusu dreva. Stolárske dláto sa používa na ďalšie rytie a prehlbovanie dlabu. Na obe spomínané dláta sa pritĺka dreveným tĺkom či paličkou.

Oproti tomu rezbárske dláto sa chváli menším výzorom a využíva sa najmä na drobné vydlabávanie. Ideálne je na výrobu dekorácií a hračiek. Dlabaním sa rozumie oddeľovanie a vyberanie hrubých triesok pri zhotovení pozdĺžneho, alebo okrúhleho otvoru – tzv. dlab. Po hrubom opracovaní dlátom sa výrobok veľmi opatrne suší. Nie však na slnku, naopak je potrebné výrobok pred slnečným žiarením chrániť! Až po vysušení je možné požadovanú vec dokončiť.

HOBLOVANIE

Dokonale hladký, na dotyk jemný a krásne prekreslený povrch je jednou z najcennejších vlastností dreva. Hobľovaním veľmi ľahko dosiahnete takýto výsledok. Okrem ručných hoblíkov sú dnes na trhu aj elektrické hoblíky a stolné hobľovačky.

Ručný hoblík je však žiaduci napríklad pri práci s nábytkom. Zanecháva na povrchu nezmazateľnú charakteristickú stopu, ktorú nenahradí žiadny iný nástroj. Pomocou zvoleného hobľovacieho nástroja sa z dreva odoberá trieska o rôznych hrúbkach. Vďaka tomu sa povrch dreva iba zvýrazní a nepotrhá, ako by to bolo napríklad pri brúsení.

REZANIE

Píla je už od čias gotiky základným nástrojom určeným na prácu s drevom. Okrem píly okružnej, pásovej, formátovacej či kmitavej píly, ktoré nájdu svoje uplatnenie vo veľkej domácej dielni alebo garáži, môžete využiť aj ručné či priamočiare píly, ktoré upotrebíte pri drobnom rezaní. Rovnako je možné drevo rezať aj nožom či dlátom.

Co vyrobit z dreva

Čo sa dá vyrobiť z dreva?

Drevo je vďačný a tvárny materiál, aj úplný začiatočník s ním zvládne pracovať. Môžete si vyrobiť jednoduché výrobky z dreva, stačí nájsť inšpiráciu, ktorá je všade kokom nás. Výrobky z dreva môžu byť okrasné, napríklad drevené bábiky, drevená stavebnica, lapače snov alebo tienidlá lampy. Výrobky z dreva môžu byť aj užitočné, napríklad drevený riad, polička na koreničky, svietnik či stojan na víno.

Rady pre začiatočníkov: Najprv treba nájsť vhodné drevo, na výbere veľmi záleží. Prácu si uľahčíte takým materiálom, s ktorým sa dobre pracuje. Odporúča sa drevo mäkšieho charakteru, pevných spojov a poddajnej spolupráce – napr. lipové, smrekové alebo borovicové. Určite nepodceňte ani nástroje, pretože správny výber a údržba náčinia sú kľúčovým prvkom pri výrobe z dreva. Radšej zainvestujte do kvality.

Výrobky z dreva pre začiatočníkov

Začneme najskôr zľahka. Ak máte doma obyčajnú doštičku či drevený riad, môžete si ho vyzdobiť tým, že do neho vyrežete ozdobný reliéf. Stačí si predkresliť požadovaný obrys a následne vyrezať hoblíkom a nakoniec povrch obrúsiť brúsnym papierom. Týmto spôsobom si natrénujete prácu s drevom.

Ak sa chcete pustiť do niečoho trochu náročnejšieho, môžete si vyrobiť napríklad drobné dekorácie z dreva. Tie si potom môžete zavesiť na stenu, na vianočný strom, alebo len tak položiť na poličku.

Ako urobiť dekoráciu z dreva? Z už pripravenej drevenej dosky odstránime nečistoty, prípadne ju opracujeme brúsnym papierom. Na drevenú dosku si ceruzkou nakreslíme obrys požadovaného tvaru – štvorec, trojuholník, strom, srdce, hviezda – záleží len na vás. Priamočiare pílou podľa obrysu tvar vyrežeme. Bez priamočiarej píly sa zaobídete, ale práca vyžaduje vytrvalosť a trpezlivosť a doba výroby bude o niečo dlhšia a náročnejšia. Drobné nedostatky vyriešite pilníkom na drevo, prípadne brúsnym papierom, ktorým zahladíte nedokonalosti.

Vyrobky z dreva pre zacaatocnikov

Výrobky z dreva pre deti

Darčeky robia najväčšiu radosť malým aj veľkým deťom. Preto sa najskôr pozrieme na zúbok darčekom určeným práve pre naše ratolesti. Keď už neviete kadiaľ kam a hračkárstvo nie sú nič pre vás, nezostáva nič iné, len sa do výroby hračiek pustiť sami. Veľkou výhodou je, že taký darček so správnym príbehom má pre dieťa mnohokrát väčšiu cenu, než kupovaná plastová stavebnica.

Čo vyrobiť s deťmi z dreva?

Máločo poteší malé deti tak, ako kocky na stavanie. Použiť môžete odrezky z stolárskej výroby, ktoré kupované kocky bez problémov nahradia. Keď sa trochu pohráte s výberom tých správnych kúskov, deti budú nadšené a okrem fantázie si precvičia pri stavbe aj jemnú motoriku. Spoločne ich potom môžete dokončiť farebným náterom. So staršími deťmi sa môžete pustiť do výroby domina alebo hlavolamu Tangram.