Machové terárium poslúži ako dekorácia aj čistička vzduchu

Machové terárium poslúži ako dekorácia aj čistička vzduchu

Za posledných niekoľko rokov opäť vzrástol záujem o pestovanie rastlín v teráriách. Jedným z dôvodov je nepochybne fakt, že tento spôsob pestovania rastlín umožňuje aj v dnešnom uponáhľanom svete mať doma kúsok prírody aj bez väčšej námahy. Machové a ďalšie rastlinné terária predstavujú jednoduchý spôsob, ako zdvihnúť úroveň vášho domova. A to nielen z estetického hľadiska, ale aj z toho zdravotného. Z mnohých výskumov totiž vyplýva, že niektoré druhy rastlín sú schopné prirodzene eliminovať toxické látky z ovzdušia. Vďaka tomu mechárium získalo prezývku prírodná čistička vzduchu. Čo je to mechárium a ako pestovať mach v teráriu?

mecharium

Čo je to mechárium?

Mechárium alebo machové terárium je rastlinné terárium . Ide o malý rastlinný ekosystém v sklenenej nádobe. Mechárium tvorí mach a ďalšie vlhkomilné rastliny, paprade, drobné kamene a iné prírodné prvky. Mechárium predstavuje alternatívny spôsob pestovania izbových rastlín.

Machové terárium patrí do skupiny vlhkomilných rastlinných terárií a jedná sa o ekosystém uzavretý. Mach a rastliny v ňom sa pestujú v uzavretej nádobe zo skla, ktorá rastlinám umožňuje neustálu prítomnosť vody a vlhkého prostredia. V momente, keď machové terárium zakladáte, doň dodáte vodu a nádobu uzavrite. Tým docielite to, že sa voda neodparí a nádoba sa zahmlí. Skondenzovaná voda potom opäť stečie do substrátu. Keďže majú rastliny dostatok vody, spoznáte tak, že je substrát na pohľad tmavý.

Machové terárium slúži nielen ako štýlová prírodná dekorácia, ktorá oživí váš priestor, ale aj ako čistička vzduchu. Mechárium tak pozitívne ovplyvňuje vaše zdravie, celkovú spokojnosť a produktivitu. Ako sa starať o mechárium a ako pestovať mach v teráriu?

Ako sa starať o mechárium?

Machové terárium je nenáročnépomerne sebestačné. Nie je potrebná žiadna pravidelná dôkladná starostlivosť, údržba ani zálievka, akú môžu vyžadovať iné izbové rastliny. Aby však vaše mechárium malo čo najdlhšiu životnosť, jeho ekosystém bol samostatný a mohol prospievať vášmu zdraviu, je potrebné dodržať aspoň základné pravidlá.

Medzi základné princípy pestovania mechária patrí výber vhodných druhov rastlín a materiálu, zvolenie správneho postupu pri zakladaní machového terária, dodanie dostatočného množstva vody a po uzavretí < strong>nádobu umiestniť na svetlé miesto bez priameho slnečného svitu, ideálne s izbovou teplotou. Machy a paprade nie sú náročné na svetlo, takže machové terárium môžete bez obáv umiestniť aj do tých najtmavších kútov interiéru. Skvele tak nahradia izbové rastliny, ktorým by sa na takýchto miestach nedarilo.

Majte však na mysli, že pohár mechária nie je hermeticky uzavretý, tj vzduchotesný. To znamená, že bude treba vodu v budúcnosti dodať. Mechárium potrebuje výdatné zavlaženie spravidla raz za 6 mesiacov.

Každé také terárium je však individuálne a je potrebné, aby ste vlhkosť substrátu raz za čas skontrolovali. Suchý substrát spoznáte aj obyčajným pohľadom oka, a to tak, že je svetlý. Preto odporúčame čerstvo zavlažené mechárium odfotiť, aby ste mali stav substrátu s čím porovnávať.

V uzavretom ekosystéme rastliny rastú veľmi pomaly. V prípade, že raz prerastú, bude nutné ich zastrihnúť. Strih vždy vykonávajte ostrými nožnicami určenými iba na zastrihovanie rastlín.

Ako pestovať mach v teráriu?

To, čo mechárium obsahuje, môžete prispôsobiť vášmu vkusu a vašim potrebám. Môžete kombinovať mach a ďalšie zelené rastliny spolu s pieskom, zeminou či kúskami kôry. Machové terárium by však malo vždy obsahovať:

  • mach a vlhkomilné rastliny
  • drenážnu vrstvu
  • hlinu s aktívnym uhlím pre dezinfekčné a vyživujúce účinky
  • dekorácie z piesku a kamenia

Nádoba, v ktorej je machové terárium, je sklenená a mala by mať široké hrdlo tak, aby ste doň mohli vložiť ruku. Tým si uľahčíte manipuláciu s hlinou a rastlinami. Na spodku pohára bude drenážna vrstva. Tú môže tvoriť piesok, drobné kamienky, kačírok či keramzit. V tejto vrstve sa bude zadržiavať voda v prípade, že ste dodali viac, než rastliny potrebujú. Drenážna vrstva nám pomôže, aby citlivé korienky rastlín neuhnili. Vrstva by mala byť úmerná objemu pohára a množstvu vlhkosti, ktorá sa v nej má šancu zachytiť. Keď máte naozaj malú nádobu, tak vrstvu môžete aj vynechať.

Na drenážnu vrstvu položte kus textílie, mala by mať tvar a veľkosť nádoby. Vhodná je napríklad netkaná mulčovacia textília. Prepúšťa vzduch aj vodu a na záhradách bežne bráni prerastaniu buriny. Na textíliu potom vložte aktívne uhlie, ktorého účelom je dezinfekcia a filtrácia vody a výživa rastlín. Ďalším krokom je substrát pre izbové rastliny, ktorý bude na textílii.

Nakoniec zasaďte mach a rastliny. Pozor! Určité machorasty sú v Českej republike chránené vyhláškou. V machovom teráriu sa bude dariť machu kopčekovému či machu plochému. Obľúbenými rastlinami sú napríklad fitónia (fittonia), fikus plazivý (Ficus pumila) a zelenec (Chlorophytum Comosum).

terarium