Čistenie práčky: ako vyčistiť práčku pomocou tabliet do umývačky riadu?

Čistenie práčky: ako vyčistiť práčku pomocou tabliet do umývačky riadu?

Pravidelne praná bielizeň už nie je taká čistá a svieža? Môže za to špinavá práčka – bubon plný vodného kameňa, zanesené filtre a zásobník plný zvyškov pracieho prostriedku. Takáto práčka potrebuje dôkladné vyčistenie! Pomôže vám tento jednoduchý trik. Ako vyčistiť práčku pomocou tablety do umývačky riadu?

Čistenie práčky

Práčka je jedným z najzaťaženejších spotrebičov v domácnosti. Hoci bubon práčky môže vyzerať čistý a lesklý, špina, nečistoty z oblečenia, vodný kameň a zvyšky pracieho prostriedku sa môžu rýchlo nahromadiť bez toho, aby boli viditeľné. Usadzujú sa najmä pod gumovými tesneniami a okolo vnútorných častí práčky. Vzniká tak ideálne prostredie pre mnohé druhy baktérií. Časom môže toto hromadenie nečistôt spôsobiť nepríjemný zápach a najmä skrátiť životnosť spotrebiča.

Zvyšky z práčky by ste mali pravidelne odstraňovať, aby ste v prvom rade zabránili vzniku nepríjemného čierneho mastného filmu. Vedeli ste, že na to nepotrebujete drahý špeciálny čistiaci prostriedok? Vyskúšajte namiesto toho tablety do umývačky riadu! Používanie kapsúl alebo tabliet do umývačky riadu na čistenie práčky je jednoduché a účinné. Teraz vám stručne popíšeme postup, ako vyčistiť práčku pomocou tabliet do umývačky riadu.

Ako čistiť práčku pomocou tabliet do umývačky riadu?

Tabletu do umývačky vložte do zásuvky na umývací prostriedok. Potom zapnite umývačku na program s najvyššou teplotou. Prípravok pomôže rozložiť všetky zvyšky prášku alebo usadeniny v práčke a zanechá ju čistú a sviežu. Po skončení cyklu utrite vnútro práčky vlhkou handričkou, aby ste odstránili všetky zvyšky a povrchové nečistoty.

Rovnako ako pri iných metódach čistenia práčky sa odporúča po skončení spustiť ešte jeden prací cyklus s čistou vodou, aby sa spotrebič opláchol od všetkých zvyškov čistenia.

ako vycistit pracku tabletou do umyvacky

Zloženie tabliet do umývačky riadu

Aké je zloženie tablety do umývačky riadu?

  • Tenzidy (detergent) – povrchovo aktívna látka, ktorá uľahčuje rozpúšťanie a odstraňovanie nečistôt.
  • Alkálie – Iónová soľ vyrobená z alkalického kovu, ktorá sa môže rozpúšťať vo vode.
  • Bielidlo – Chemická látka, ktorá má bieliace účinky (oxidácia farebných látok).
  • Enzýmy – Proteín, ktorý dokáže rozkladať nečistoty spôsobené bielkovinami a sacharidmi.
  • Plnidlá – Pomocné látky, ktoré zabezpečujú, aby sa nečistoty neusadzovali späť na riad.

Tablety do umývačky riadu pre práčku?

Ako každá alternatívna metóda čistenia, aj používanie tabliet do umývačky riadu na čistenie práčky má svoje úskalia. Počiatočné výsledky môžu byť skvelé, ale v skutočnosti by ste tablety nemali používať na dlhodobé čistenie práčky, pretože nie sú na tento účel určené. Tablety do umývačky riadu potrebujú veľmi vysoké teploty, aby účinne fungovali. Ak nenastavíte práčku na najvyššiu teplotu, tablety do umývačky riadu nemusia fungovať správne a môžu zanechať zvyšky a chemikálie. Zvyšky tabliet potom môžu uviaznuť v bubne, v tesnení a hadici a na umývanom oblečení.

Okrem toho môže byť oblečenie prané v práčke a čistené tabletami do umývačky riadu tvrdé a drsné. Pridanie zmäkčovadla na textílie to môže napraviť. Ešte horšie je, že účinné látky v tabletách do umývačky riadu sú veľmi odlišné od tých v práčkach na pranie, pretože slúžia na iné účely. Mohli by preto poškodiť niektoré časti práčky, napríklad tesnenia.

Tablety na čistenie práčky sú skvelé, ak chcete rýchlo zbaviť práčku mastnoty a špiny po praní naozaj špinavého oblečenia. Nie sú však vhodné na dôkladné celkové čistenie práčky.

cistenie umyvacky tabletou

Štyri kroky pre čistú práčku a čerstvú bielizeň

  • Po každom praní nechajte práčku riadne vyschnúť. Hneď po vybratí bielizne z práčky nechajte práčku dostatočne vyschnúť tak, že necháte otvorené dvierka a zásobník na prací prostriedok. V teplom a vlhkom prostredí sa darí plesniam a baktériám. Nevyparená voda je najčastejšou príčinou nepríjemného zápachu v práčke.
  • Zásobník na prací prostriedok pravidelne čistite. Nevyčistený zásobník na prací prostriedok a zmäkčovač tkanín môže byť nepríjemný. Po každom praní nechajte zásobník otvorený. Ak uvidíte nejaké usadeniny, utrite ich handričkou. Ak je viac znečistený a prilepený, nebojte sa vybrať celý zásobník a dôkladne ho vyčistiť horúcou vodou.
  • Pravidelne čistite gumové tesnenia. Okraj bubna práčky je zásobárňou nečistôt, prachu, vlasov, chlpov domácich zvierat a zabudnutých vreckoviek. Preto po každom praní skontrolujte gumové tesnenie a všetko z neho odstráňte. Taktiež nezaškodí utrieť tesnenie do sucha handričkou.
  • Raz za čas vyčistite filter práčky. Filter práčky nie je potrebné čistiť pravidelne. Vyberte ho aspoň dvakrát ročne a dôkladne ho opláchnite horúcou vodou.