Ceny za stavebný materiál v posledných rokoch stále rastú. Stavba klasického murovaného rodinného domu vás tak vyjde na nemalé čiastky a ľudia sa preto snažia hľadať spôsoby alternatívneho bývania. Na popularite naberajú domy z lodného kontajnera. V tomto článku si povieme, aké sú jeho nepopierateľné výhody, životnosť i na koľko vás tento originálny domov vyjde.
Obsah
Život v kontajneri
Postaviť dom z lodného kontajnera sa môže na prvý pohľad zdať ako zlý vtip – v skutočnosti sa však jedná o veľmi efektívny a kvalitný systém.
Stavba modulárneho domu je tak trochu ako stavebnica – v prípade modulových systémov sa pracuje s ľubovoľnými rozmermi kontajnerov, ktoré sa prispôsobujú vášmu želaniu. Ponúka vám ako dočasný, tak trvalý charakter.
Z lodných kontajnerov navyše ide postaviť takmer čokoľvek – od garáže a skladu, cez rodinné domy až po kancelárie a školy.
Výhody domov z lodného kontajnera
Postaviť si takéto alternatívne bývanie má rad výhod. Poďme si ich zhrnúť.
Odolnosť
Kontajnery sú vyrobené z pevnej ocele (tzv. prepravná oceľ). Dôvod je jasný – na mori musia odolávať extrémnym podmienkam a pretože sa na prepravných lodiach skladajú až do ôsmich poschodí, ich statická pevnosť je výnimočná.
Rýchlosť výstavby
Zatiaľ čo tradičný dom sa stavia minimálne štyri až šesť mesiacov, u kontajnerových domov vám stačí len osem týždňov a môžete začať bývať. Navyše nie je potrebné riešiť logistiku stavebného materiálu na stavenisku, keďže kontajner môžete postaviť aj mimo lokalitu, kde budete bývať.
Modifikovateľnosť
Postavili ste si single house z jedného kontajnera, ale s príchodom partnera a dieťaťa vám už nestačí? V prípade domov z lodných kontajnerov to nie je problém – jednoducho pridáte ďalší. Ak si tak zmyslíte, že vo svojom alternatívnom bývaní chcete saunu alebo technickú miestnosť, nie je nič jednoduchšie.
Ekologickosť
Snaha o recykláciu je v posledných rokoch zreteľná – využívanie už použitého materiálu je tak stále populárnejšie. Ak navyše pre váš kontajnerový dom vyberiete správnu izoláciu, získa vaše nové bývanie aj na energetickej efektivite – s pridaním využitia solárnej energie sa táto efektivita ešte viac stupňuje.
Jednoduchá údržba
Náročnosť údržby je ďalšou z predností, ktoré s touto stavbou získate. Vďaka oceľovej konštrukcii je navyše odolná voči škodcom a aj s drevenými podlahami a obložením zostáva integrita domu rovnaká.
Koľko stojí výstavba kontajnerového domu?
Zatiaľ čo priemerná cena rodinných domov sa pohybuje na 6 miliónoch za meter štvorcový, u domov z lodných kontajnerov sa môžete dostať aj na cenu 2,5 – 3 milióny za rovnako veľké rozmery – samozrejme v závislosti od vybavenia a riešenia domu.
Ušetriť tak môžete aj viac než polovicu nákladov na výstavbu, čo je nesporne výhodou tohto alternatívneho bývania.
Kde môžem dom postaviť?
Môžete ho postaviť na pozemku, ktorý je súčasťou územného plánu danej obce, kde chcete bývať – zmena územného plánu je možná, ale tým sa vám podstatne predĺži doba výstavby a pridá veľa administratívy.
Dom so zapustenými pätkami nepotrebuje ani stavebné povolenie a navyše ho v budúcnosti môžete jednoducho premiestniť – stavebné ohlásenie je však potrebné!
V prípade domov postavených na pilótach, teda v kontakte so zemou, a viacerých kontajnerov o veľkosti viac než 150 metrov štvorcových je potrebné aj stavebné povolenie. To je nutné aj v prípade, že niektorý z vašich susedov s výstavbou nesúhlasí.
Aká je životnosť domu z kontajnera?
Hoci toto alternatívne bývanie ponúka svojim užívateľom nesporne rad výhod, ak má nejakú nevýhodu, je to jeho životnosť.
Kov bohužiaľ koroduje a aj v prípade opakovaných náterov nemôžete hrdzu úplne zastaviť. Zatiaľ čo klasické tehlové domy vám môžu vydržať so správnou údržbou po generácie, v prípade lodných kontajnerov nepočítajte so životnosťou dlhšou než 50 rokov.
Alternatívne bývanie v podobe lodných kontajnerov nám teda ponúka širokú škálu výhod a efektívne riešenie. Istotne sa zhodneme, že nie je prekvapujúce, že v posledných rokoch ich popularita stúpa.
Alternatívnych spôsobov bývania je však viac – prečítať si o nich môžetev tomto našom článku.
Zdroje: Kontihouse, Život v kontajneroch, Ab-cont, Sklady Staněk
Kamila Tomková je vášnivou čitateľkou kníh – najmä tých s fantasy tématikou, ale nepohrdne ani klasickou literatúrou. Vo svojom voľnom čase rada varí a skúša nové recepty, alebo trávi čas so svojimi najbližšími a priateľmi nad pohárom dobrej kávy či vína. Písanie ju sprevádza od základnej školy a snaží sa vo svojom koníčku stále zdokonaľovať.