Ekonomická situácia posledných rokov núti stále viac Čechov premýšľať, ako a na čom môžu ušetriť – a bývanie nie je výnimkou. Dopyt po finančne dostupných, pohodlných, flexibilných ale zároveň útulných alternatívnych možnostiach nepodliehajúcich stavebným povoleniam tak na českom trhu stúpa.
Čo je to alternatívne bývanie?
Alternatívne bývanie si však okrem ekonomických riešení kladie aj kľúčové ekologické otázky. V dobe, keď sa mnoho odborov ľudskej činnosti zameriava na ekológiu, nie je prekvapením, že sa táto téma premieta aj do stavebníctva.
Na trhu je možné nájsť niekoľko možností pre alternatívne bývanie:
Domy z kontajnerov
Ako už ich názov napovedá, sú tvorené z jedného alebo viacerých nákladných kontajnerov. Tie sú upravené tak, aby spĺňali podmienky pre obytný priestor. Vďaka svojej jednoduchej prepraviteľnosti je možné ich presúvať z pozemku na pozemok, čo predstavuje jednu z ich základných výhod.
Tiny houses
Tiny houses, v preklade “malé domy” sa tiež v poslednej dobe tešia narastajúcej obľube. Obytný priestor v rozmedzí 15-40 m² by sa niekomu mohol zdať až príliš malý, avšak aj taká plocha ponúka všetko, čo je pre pohodlné bývanie potrebné.
Jednou z ich hlavných výhod je okrem iného cenová dostupnosť, ale aj nízky náklad na energie, ktorý menší priestor domu ponúka.
Rovnako ako pri domoch z kontajnerov je možné aj tento druh domu presúvať podľa potreby majiteľa. Rovnako ani v tomto prípade nie je potrebné žiadať o stavebné povolenie – výrobky, ktoré plnia funkciu stavby podľa stavebného zákona toto povolenie ani ohlásenie stavebnému úradu nepotrebujú, pre umiestnenie je však potrebné získať územný súhlas alebo rozhodnutie.
Mobilné domy
Tieto domy postavené na podvozku ponúkajú svojmu majiteľovi veľmi atraktívne možnosti pohyblivého bývania. Oproti tiny houses majú o niečo väčšiu plochu a na trhu je možné nájsť rôzne variácie a konfigurácie a svojim majiteľom ponúkajú komfort a súkromie ako tradičné bývanie.
Je však potrebné počítať s tým, že sa mobilné domy vyrábajú v jednoduchých obdĺžnikových tvaroch. Ak teda hľadáte originálny tvar a rozmer, nebude mobilný dom pre vás najlepšou voľbou – pre zväčšenie rozmeru je však možné spojiť dva a viac mobilných domov dohromady.
Rovnako je tu možnosť, že pre sťahovanie mobilného domu bude potrebný žeriav alebo kamión, v niektorých prípadoch je treba dom úplne rozložiť, ak ho majiteľ chce presťahovať.
Jurty
Jurty sú známe predovšetkým ako tradičné obydlia kočovných kmeňov z oblasti centrálnej Ázie a Stredného východu. Vďaka svojej jednoduchej konštrukcii je pomerne ľahké jurtu presunúť z miesta na miesto. Zároveň sú tvorené z prírodných materiálov a vďaka svojmu osobitému vzhľadu lákajú nejedného potenciálneho majiteľa.
Dôležité je však spomenúť, že vlhkosť v oblastiach centrálnej Ázie a Európy sa pomerne líši. Vlhkosť v našich končinách tak výrazne pôsobí na materiál, najmä na plachtu, ktorú je potrebné po 3 – 8 rokoch vymeniť. V zime je tak treba neustále udržiavať oheň a v lete naopak vetrať, odporúča sa tiež použiť izolačný filc v maximálnej šírke 1-2 centimetre.
Domy pasívne a nízkoenergetické
Nízkoenergetické domy spotrebujú oproti bežným novostavbám spĺňajúcim stavebno-energetické predpisy nižšiu energiu na vykurovanie – až polovičnú či dokonca menšiu.
Veľmi populárne sú v posledných rokoch tzv. “pasívne domy”. Tie sa vyznačujú nielen vysokým komfortom bývania, ale najmä nízkymi nákladmi na tepelnú energiu oproti bežnému bývaniu – ročná spotreba energie nesmie v tomto prípade prekročiť 120 kWh/m² a 15 kWh/m² vykurovanej plochy.
Nech je dom postavený akýmkoľvek spôsobom, ak spĺňa základné podmienky, môže patriť medzi pasívny či nízkoenergetický dom.
Čo si z toho vziať?
Alternatívne domy sú naozaj lákavou novinkou na nehnuteľnostnom trhu. Ponúkajú finančne dostupnú alternatívu, energeticky menej náročné bývanie a taktiež nesú výraznú výhodu v podobe pomerne ľahkej manipulácie a administratívy spojenej s vybavovaním povolení na úradoch, keďže tu nie je potrebné stavebné povolenie.
Je však nutné počítať aj s menším a jednoduchým priestorom, ktorý by nemusel vyhovovať každému kupujúcemu. Nevýhodou môže byť aj fakt, že ak sa majiteľ rozhodne alternatívny dom predsať, nikdy nebude mať takú hodnotu ako klasický murovaný dom.
Zdroje: CEZ, CVUT
Kamila Tomková je vášnivou čitateľkou kníh – najmä tých s fantasy tématikou, ale nepohrdne ani klasickou literatúrou. Vo svojom voľnom čase rada varí a skúša nové recepty, alebo trávi čas so svojimi najbližšími a priateľmi nad pohárom dobrej kávy či vína. Písanie ju sprevádza od základnej školy a snaží sa vo svojom koníčku stále zdokonaľovať.