Bytové jadro rekonštrukcie: Ako vylepšiť umakartové jadro lacno

Bytové jadro rekonštrukcie: Ako vylepšiť umakartové jadro lacno

Symbol bývania v panelovom dome za minulého režimu – aj takto by sa dalo opísať nenávidené umakartové jadro, ktoré ešte dnes môžeme nájsť vo veľkom množstve bytov po Slovensku. Nielenže majú tieto jadrá pomerne krátku životnosť, ale ich výmena je pomerne finančne aj časovo náročná. Čo teda podniknúť, aby jeho výmena nestála toľko peňazí a zároveň splnila svoj účel? Odpoveď na túto otázku sa budeme snažiť nájsť v dnešnom článku.

Čo je teda presne umakartové jadro?

So slovným opisom je to tu trochu ťažšie, avšak začať môžeme tým, že toto jadro je tvorené tzv. umakartom, čo je materiál vyrobený z lisovaného kartónu. Umakart je vyrábaný pod vysokým tlakom, no pevnosť klasickej steny samozrejme nenahradí.
Výhodou bola samozrejme rýchlosť, ktorú stavba s umakartovým materiálom poskytovala, avšak prevládajú tu skôr negatíva. Hlavné negatívum spočíva v náchylnosti materiálu na vlhkosť. Ak je teda umakart použitý napríklad na stavbu kúpeľní, môžeme počítať s veľmi rýchlym opotrebovaním.

Strata súkromia?

Umakartové jadro je nielen náchylné na vlhkosť. Krátka životnosť je navyše doplnená o ďalšiu nevýhodu – akustické vlastnosti sú tu takmer nulové. Určite to pozná aj každý čitateľ, ktorý býva v byte s umakartovým jadrom. Často sa tak môže stať, že napríklad počujete splachovanie v byte nad vami, alebo začujete rozhovory vašich susedov. Môžete teda počítať s tým, že aj oni počujú to, čo sa deje u vás doma. Hrúbka jadra o 3 cm naozaj neposkytuje príliš veľa priestoru pre súkromie.

Keď nemáme možnosť rekonštrukcie

Nie vždy máme tú možnosť kúpeľňu celú zrenovovať. Niekedy to dokonca nie je vôbec žiaduce. Čo nám však zostáva, ak sa stále kúpeme medzi umakartovými stenami? Ak nemáte dostatok financií na rekonštrukciu, alebo bývate v podnájme a zmluva vám zakazuje akékoľvek úpravy vášho prenajatého bývania, môžete situáciu riešiť novým náterom alebo obkladovými panelmi.
Riešenie to nie je dlhodobé, no svoj účel na nejaký čas splní. Pred úpravami však skontrolujte jeho stav – ak je popraskaný, skrútený alebo plesnivý, je potrebné pristúpiť skôr k jeho kompletnej výmene.

Kompletná výmena je veľmi nákladná

Ak nie je iná možnosť, často sa pristupuje ku kompletnej výmene umakartu. Ten sa zbúra a kúpeľňa a toaleta sa vymuruje a obloží. Táto prestavba je však samozrejme nákladnejšia, a preto k nej obyvatelia bytov s umakartovým jadrom pristupujú len v najnutnejších prípadoch, keď je jadro naozaj v zlom stave. umakartové jadro úprava

Maskovanie nevzhľadného umakartu

Počas 3 až 5 dní je možné umakartové jadro obložiť vodovzdornými doskami. Tie majú zvyčajne taký vzhľad, ktorý imituje dlaždice alebo drevený obklad a dodáva tak stene prirodzený vzhľad. Dosky bývajú hrubé okolo 5 mm a lepia sa kaučukovými lepidlami. Špáry medzi doskami a stropom s podlahou sa vyplnia lištami, ktoré zabraňujú zatekaniu vody.
Týmto spôsobom získate krásnu kúpeľňu v takmer rekordnom čase a navyše ušetríte. Cena za celú renováciu pomocou dosiek vás vyjde na približne dvadsaťtisíc korún, zatiaľ čo v prípade kompletného zbúrania a vymurovania je cena obvykle päťkrát vyššia.

Nový náter

Úplne najjednoduchším spôsobom zakrytia umakartového jadra je použitie nového náteru. Dnes už máme takmer neobmedzený výber farieb, ktoré na stenu môžeme použiť. V tomto prípade však platí pre všetky farby jedno a to isté kritérium – odolnosť voči vode. Tá musí byť v tomto prípade navyše vysoká, keďže musíme mať na pamäti fakt, že umakartu vlhkosť naozaj nesvedčí. bytové jadro

Tapety ako dekorácia

Okrem náteru môžete pristúpiť aj k riešeniu v podobe nalepenia tapiet. Ich vzory sú tiež takmer neobmedzené a sú aj finančne dostupné. V prípade kúpeľní siahnite skôr po vinylových tapetách, ktoré majú väčšiu odolnosť voči vlhkosti, vyhnite sa však bezprostrednému okoliu vane. Tapety majú navyše pomerne dlhú životnosť a s trochou šikovnosti tak dosiahnete nový a krásny dizajn miestností vášho bývania.

Odporúčame
Mohlo by vás tiež zaujímať: Trendy v maľovaní izieb 2024: Farby, štýly aj techniky

Zdroje: Stavim bydlim, Dům a zahrada, Tzb-info Úvodný obrázok: Autor: Martin Strachoň Licencia: CC BY-SA 4.0