Ako sa zbaviť vlhkosti v byte: 5 tipov proti nadmernej vlhkosti

Ako sa zbaviť vlhkosti v byte: 5 tipov proti nadmernej vlhkosti

Hoci nežijeme v krajine situovanej napríklad v Ázii, kde je vlhkosť veľmi vysoká, aj tu na Slovensku nás môže nadmerná vlhkosť potrápiť. Jej dôsledky môžu fatálne ohroziť nielen naše bývanie, ale aj zdravie. V dnešnom článku si povieme, ako vlhkosť v dome vzniká, aké môžu byť jej následky a predovšetkým, ako sa jej zbaviť.

Vlhkosť vzduchu vo všeobecnosti

Mnohí z nás riešia vlhkosť vzduchu mimo domova, no práve doma trávime veľkú časť času, a preto je dôležité zaoberať sa aj tou v interiéri. Relatívna vlhkosť vzduchu je veličina, ktorá vyjadruje vlhkosť vzduchu v percentách, pričom 100 % relatívna vlhkosť označuje maximálne vlhký vzduch nasýtený parami a 0 % relatívna vlhkosť značí suchý vzduch úplne bez vlhkosti.

Aká je ideálna vlhkosť vzduchu v dome?

Ideálna vlhkosť v dome sa v zime a v lete líši. V lete by sa jej hodnoty mali pohybovať na úrovni 40 až 50 %, zatiaľ čo v zime je ideálna hodnota medzi 45 až 60 %.

Odporúčame
Možno vás prekvapí, že vo väčšine slovenských domácností sa vlhkosť vzduchu pohybuje okolo 20 %.

Suchý vzduch navyše ohrozuje nielen vaše zdravie, ale prejaví sa aj na vašej peňaženke pri platení účtov za kúrenie.

Aké sú následky príliš vysokej vlhkosti?

ako znížiť vlhkosť v byte
Vo všeobecnosti možno povedať, že vlhkosť podporuje život – ale bohužiaľ nie ten náš. V takomto prostredí sa veľmi darí plesniam a roztočom. Vlhkosť podporuje ich množenie, čo nášmu zdraviu rozhodne neprospieva.

Hoci roztoče priamo neohrozujú tých z nás, ktorí nie sú alergici, predstava, že ležíte v posteli medzi mikroskopickými tvorčekmi a vdychujete ich výtrusy, nie je príjemná.

Na stenách sa vám môžu objaviť plesne, ktoré sú nielen neestetické, ale aj zdraviu škodlivé. Produkujú totiž prchavé organické látky, ktoré poškodzujú sliznice dýchacích ciest, dráždia hrdlo, oči, nos a spôsobujú bolesti hlavy, mykotické ochorenia a podráždenie pokožky.

Ako zistiť, že je v byte príliš vlhko?

Našťastie existuje niekoľko ukazovateľov, ktoré nás môžu varovať, že máme v obytnom priestore príliš vlhko. Ak sa s niektorými z nich stretnete, pravdepodobne je potrebné vlhkosť začať riešiť:
● často zarosené okná
● vlhké steny a plesne
● hniace drevo
● drobenie omietky
● korózia na kovoch
● príliš dlho schnúce prádlo

Ako proti vysokej vlhkosti bojovať?

Ak sa vás niektoré z vyššie uvedených bodov týkajú, neklesajte na duchu. Máme pre vás pár tipov, ako sa vlhkosti vyvarovať a ako s ňou bojovať, ak je už prítomná.

1. V zime príliš nekúrte

Áno, zima v byte určite nie je príjemná, no prehnané kúrenie spôsobuje, že teplý vzduch vo vnútri sa stretáva so studeným vzduchom vonku, čo vedie k tvorbe kondenzovanej vlhkosti na obvodových stenách. Všeobecne sa odporúča udržiavať teplotu v dome na príjemných 20 °C.

2. Správne vetranie

Mnohí z nás vetrajú iba vtedy, keď majú pocit vydýchaného vzduchu. To je však nesprávne. Vetrajte aspoň 3-krát denne na pár minút. Týmto spôsobom sa vzduch vymení, ale steny zostanú teplé. V zime sa neodporúča používať ventiláciu, pretože ochladzuje rám okna, kde sa môže kondenzovať voda.

3. Zaobstarajte si ventilátor do kúpeľne

vlhkosť v byte
Ventilátor, ktorý si zaobstaráte, by mal byť dostatočne výkonný, čo je obzvlášť dôležité pri kúpeľniach bez okien. Nechajte ho zapnutý ešte niekoľko minút po sprchovaní. Zníženie vlhkosti v kúpeľni môžete podporiť aj kratším sprchovaním a znížením teploty vody.

4. Pri varení používajte digestor

Počas varenia sa z hrncov a panvíc odparuje para, ktorá podporuje vlhkosť. Preto je dôležité používať digestor, aby ste tejto nepríjemnosti predišli. Digestor je dobré pravidelne čistiť.

5. Odvlhčovač vzduchu

Takmer každý pozná zvlhčovač vzduchu. Jeho protipólom je odvlhčovač, ktorý nasáva vzduch a ochladzuje ho, čím spôsobuje kondenzáciu vlhkosti.
Voda, ktorá sa vytvorí, sa zhromažďuje do nádržky. Ide síce o finančne náročnejšie riešenie, no ak máte vysokú vlhkosť, alebo sa vám nechce meniť vaše návyky, je to ideálne riešenie.

Ak sa žiadny z vyššie uvedených tipov neosvedčil, stojí za zváženie, či vlhkosť nespôsobujú drobné stavebné chyby alebo nevhodné okná. V takom prípade je čas na menšiu rekonštrukciu.

Ak sa vám v byte v dôsledku vlhkosti objavila pleseň, máme pre vás pár tipov, ako sa jej raz a navždy zbaviť.

Zdroje: Phillips, Baumit, Artisan