7 tipov na zútulnenie panelákového balkóna: inšpirujte sa!

7 tipov na zútulnenie panelákového balkóna: inšpirujte sa!

Balkón v panelovom dome je skvelou príležitosťou, ako si v teplých mesiacoch rozšíriť obývaciu izbu a vychutnať si čerstvý vzduch v meste. Aj malý balkón v paneláku dokáže zázraky. Tu je niekoľko tipov, ako zútulniť balkón v paneláku.

Ako vylepšiť panelákový balkón?

Pred začatím prác na panelákovom balkóne ho musíte poriadne vyčistiť. Odstráňte z balkóna existujúci nábytok, dekorácie, rastliny alebo veci, ktoré nemáte kam dať. Potom zo všetkých povrchov utrite prach a peľ, odstráňte pavučiny a iné nečistoty, pozametajte a vytrite podlahy. Po vyčistení balkóna sa musíte rozhodnúť pre návrh renovácie. Zvážte tiež, či si ponecháte nábytok a dekorácie, ktoré ste mali na balkóne doteraz.

Ako spríjemniť balkón v bytovom dome?

Doplňte panelákový balkón kvetmi, nábytkom a doplnkami, aby ste zatraktívnili inak nudný sivý priestor. Za pár hodín môžete vytvoriť čarovné miesto, na ktoré sa budete radi vracať v lete aj v zime.

  • Maľovanie

Či už sa rozhodnete pre úplne novú farbu, alebo len osviežite fasádu čerstvým náterom, tento krok vám pomôže urobiť váš balkón príťažlivejším. Ak chcete, aby váš balkón vyzeral ako nový, zábradlie, parapety a ďalšie prvky nemôžu zostať bez povšimnutia.

  • Podlahová krytina

Veľkým krokom k zútulneniu vášho panelákového balkóna môže byť položenie novej podlahy. Nová podlahová krytina by mala spĺňať rovnaké požiadavky ako podlaha použitá inde v exteriéri. Podlaha balkóna bude celoročne vystavená dažďu, mrazu, vetru a horúcemu slnku. Treba zvážiť aj mierny sklon podlahy kvôli odtoku vody. Okrem betónu a dlažby sú na trhu dostupné aj drevené alebo drevoplastové podlahy. Skvelou a obľúbenou voľbou je umelý trávnik. Môžete si zaobstarať aj vonkajšie koberce, ktoré sú vyrobené z umelých vlákien a ich podklad má drenáž na odtok vody. Výber závisí výlučne od vašich preferencií a od toho, koľko času ste ochotní venovať čisteniu.

ako vylepsit panelakovy balkon

  • Rastliny

Balkón v paneláku môžete zútulniť rastlinami a kvetmi. Samozrejme, môžete ich pestovať len na okrasu alebo môžete začať pestovať bylinky a vlastnú zeleninu a ovocie. Ak nemáte na balkóne veľa miesta, porozmýšľajte o vytvorení vertikálnej záhrady a použite závesné kvetináče na kvety.

Výber rastlín a kvetov prispôsobte svetovej strane, na ktorú je balkón otočený. Na balkóny orientované na juh vyberajte druhy, ktoré znášajú slnečné svetlo, napríklad gazánie, sanvitálie, kríky alebo kozmosy. Na západnej a juhozápadnej strane sa bude dariť muškátom, petúniám a lobéliám. Balkónom orientovaným na východ budú vyhovovať mnohé bylinky, hortenzie a azalky. Severná strana je ideálna pre fuchsie, begónie a nechtíky.

  • Drevený nábytok

Nový nábytok urobí váš balkón nielen útulnejším, ale aj modernejším. Drevený nábytok vám pomôže vytvoriť na balkóne príjemnú a uvoľnenú atmosféru. Môžete sa rozhodnúť pre klasiku, ako je menší stôl a stoličky, ktorých počet zodpovedá počtu vašich pravidelných hostí. Alebo sa môžete rozhodnúť pre drevenú lavicu, ktorú môžete doplniť vankúšmi, poduškami alebo dekou. Môžete si dokonca zaobstarať lavice, ktoré slúžia aj ako úložný priestor. Takto do nej môžete v prípade nepriaznivého počasia uložiť textílie a iné dekorácie.

Drevené prvky dodajú balkónu prirodzený a útulný vzhľad v každom ročnom období. Dajú sa tiež kombinovať s rôznymi štýlmi. Pre dlhú životnosť a odolnosť si vyberte nábytok z tvrdého dreva, napríklad z teakového alebo agátového dreva, ktoré odolá aj nepriaznivým poveternostným podmienkam.

  • Ochrana pred slnkom

Slnko je dôležitým zdrojom vitamínu D a energie, ale v niektorých dňoch môže byť nepríjemné. Markíza je ideálnym riešením, ako si užívať balkón aj počas horúcich letných dní. Môžete si vybrať medzi rôznymi typmi, napríklad zaťahovacou alebo skladacou. Ak hľadáte jednoduchšie a flexibilnejšie riešenie, slnečník je to pravé. Slnečník môžete umiestniť kamkoľvek potrebujete a dá sa ľahko zložiť a uskladniť.

  • Súkromie

Skvelým spôsobom, ako si spríjemniť balkón v paneláku, je investovať do zásteny. Navyše si budete môcť užívať pokoj a súkromie bez susedov a okoloidúcich. Clona môže mať podobu rolety, prírodného plotu alebo dokonca látky. Môže vás dokonca čiastočne chrániť pred slnkom.

panelakovy balkon osvetlenie

  • Osvetlenie

Vďaka osvetleniu si môžete užívať balkón aj po západe slnka. Výber správneho osvetlenia je skvelý spôsob, ako vylepšiť svoj balkón. Solárne svetlá, svetelné reťaze, klasické a led sviečky alebo lampáše – na trhu je k dispozícii nepreberné množstvo osvetlenia.