
S trávnikom býva dosť starostí, najmä keď prejde zásadnými zmenami vplyvom počasia a iných vonkajších zásahov. Výsledkom môže byť zanedbaná záhrada s hrbmi, drnmi a uduseným pozemkom, čo nepôsobí vôbec pekne. Naskytá sa teda otázka – ako založiť nový trávnik na tom starom? Poďme si v dnešnom článku povedať, ako na to – a to krok za krokom.
Obsah
Ako zistím, že je potrebné odstrániť starý trávnik?
Najprv zhodnoťte stav trávnika a určite prípadné problémy, ako sú holé miesta, burina, choroby alebo zlá drenáž. Pokúste sa ich vyriešiť ošetrením alebo dosevom trávy.
Ak sa však nežiaduce rastliny rozrástli natoľko, že začínajú doslova vytláčať bežný trávnatý porast, v takom prípade už samotné použitie herbicídu nemusí byť dostatočne účinné.
Často neostáva iné riešenie ako kompletná obnova – odstránenie starého porastu a založenie nového trávnika. Tento proces síce vyžaduje viac úsilia, ale z dlhodobého hľadiska zabezpečí zdravý, hustý a esteticky pekný trávnik bez premnoženej buriny.
Kedy vysadiť nový trávnik?
Všeobecne platí, že najvhodnejší čas na výsev trávnika je skoro na jar alebo na začiatku jesene. Osivo na klíčenie potrebuje teplotu aspoň 9 °C a ideálne aj stabilnú vlhkosť. Presný termín však závisí nielen od klimatických podmienok vašej oblasti, ale aj od typu trávnika.
Ako založiť nový trávnik?
Ak ste teda usúdili, že váš trávnik spĺňa niektorý z vyššie uvedených problémov, je potrebné konať. Teraz si krok za krokom povieme, ako na starom trávniku založiť nový.
Krok 1 – odstránenie starého trávnika
Budete potrebovať špeciálny stroj – tzv. trávnu škrabku. Ak budete trávnik obnovovať svojpomocne, je potrebné si ho požičať alebo zakúpiť. Odborné firmy samozrejme škrabku majú. Pomocou nej možno ľahko odstrániť celý drn, ktorý potom môžeme využiť napríklad do kompostu. Je však nutné počítať s tým, že spolu s drnom odoberieme aj časť pôdy, preto je dôležité ju následne doplniť.
Keď odstránite vrchnú vrstvu, teda drny, je vhodné nechať plochu aspoň 14 dní oddýchnuť. Počas tejto doby sa na povrch dostanú zvyšné buriny, čo uľahčí ich likvidáciu.
Vďaka tejto pauze zabezpečíme, že pri výseve novej trávy nebude nič prekážať. Po uplynutí dvoch týždňov postriekame vyklíčenú burinu herbicídom a necháme ho pôsobiť ďalších 7 až 14 dní. Až potom môžeme pristúpiť k príprave pôdy a samotnému výsevu nového trávnika.
Krok 2 – pauza pred ďalšími zásahmi
Keď odstránite vrchnú vrstvu, teda drny, je vhodné nechať plochu aspoň 14 dní oddýchnuť. Počas tejto doby sa na povrch dostanú zvyšné buriny, čo uľahčí ich likvidáciu.
Vďaka tejto pauze zabezpečíme, že pri výseve novej trávy nebude nič prekážať. Po uplynutí dvoch týždňov postriekame vyklíčenú burinu herbicídom a necháme ho pôsobiť ďalších 7 až 14 dní. Až potom môžeme pristúpiť k príprave pôdy a samotnému výsevu nového trávnika.
Krok 3 – výsev trávnika
Teraz prichádza na rad práca so semenami. Na každý trávnik sa hodí preň určená trávna zmes, všeobecne však platí, že pozor si treba dať aj na počasie, kedy k výsevu dôjde. Vhodné je zvoliť deň s čo najmenšou veternosťou.
Prácu vám uľahčí tzv. rozmetadlo, ale semená možno vysiať aj ručne – tu sa odporúča pôdu zapracovať hrabľami, aby ste sa uistili, že sú semená čo najviac pokryté pôdou, aby ich neodvial prípadný vietor.
Rovnako je potrebné dbať na rovnomernosť rozsýpania semien – to dosiahnete zmiešaním osiva, piesku a záhradnej zeminy bez buriny. Potom rozdeľte osivo na dve časti – prvú polovicu vysejte v pozdĺžnom smere a druhú krížom, naprieč plochou.
Krok 4 – zavlažovanie trávnika
Toto je pred kosením posledný dôležitý krok, aby ste sa uistili, že vám trávnik vyrastie v dokonalej forme – pripravený práve na kosenie. Pôdu by ste mali udržiavať vlhkú a to po dobu 3 – 4 týždňov. Použiť môžete postrekovač alebo zavlažovač – pôda totiž nemá byť „durch“, ale len vlhká.

Záver
Nech už máte akýkoľvek dôvod na založenie nového trávnika, všeobecne platí, že odstránenie toho starého je lepšie riešiť s odborníkmi, hoci sa to dá zvládnuť aj svojpomocne. Ak sa však rozhodnete pre metódu „urob si sám“, dúfame, že vám náš článok pomohol.
Zdroje: Prima receptář, OBI

Kamila Tomková je vášnivou čitateľkou kníh – najmä tých s fantasy tématikou, ale nepohrdne ani klasickou literatúrou. Vo svojom voľnom čase rada varí a skúša nové recepty, alebo trávi čas so svojimi najbližšími a priateľmi nad pohárom dobrej kávy či vína. Písanie ju sprevádza od základnej školy a snaží sa vo svojom koníčku stále zdokonaľovať.