Loftový byt: Inšpirácia pre vybavenie Vášho podkrovného bytu

Loftový byt: Inšpirácia pre vybavenie Vášho podkrovného bytu

Majitelia rodinných domov často mávajú povalu. Nielen z filmov vieme, že tento priestor sa najčastejšie využíval na skladovanie rôzneho haraburdia a starých predmetov, ktoré ste nechceli nechať váľať po dome – prípadne takých, ktoré neboli často využívané.

Dnes sa však čoraz viac priestory pod strechou – tiež známe ako „loft“ – využívajú ako obytný priestor. Ako taký byt pod strechou zariadiť? Nechajte sa inšpirovať naším článkom.

Najprv trocha úradných informácií

Aj pri podkrovnom bývaní sa nevyhneme niekoľkým vyhláškam. Aby mohlo byť podkrovné bývanie vyhlásené ako obytné, musí spĺňať niekoľko bodov podľa technických požiadaviek stavieb a slovenskej technickej normy:

  • ● Minimálna podlahová plocha: 8 m²
    ● Minimálna podlahová plocha jedinej obytnej miestnosti: 16 m²
    ● Minimálna výška aspoň nad polovicou podlahovej plochy: 2,3 m
    ● Minimálna výška pre započítanie do podlahovej plochy: 1,3 m

Zhodneme sa teda, že nie každý podkrovný priestor možno označiť za obytný. Navyše si vyžaduje aj špeciálne povrchové úpravy a izoláciu.

Ako na kúpeľňu?

Ak plánujete zariadiť v podkroví kúpeľňu – a v prípade bytov je to samozrejmosťou – je na mieste zariadiť ju nad kúpeľňou na poschodí pod podkrovím. Dôvodom je fakt, že tak ušetríte za inštaláciu rozvodov.

Skôr bolo samozrejmosťou, že vaňa bola ukotvená pri stene. Dnes čoraz častejšie vidíme vane stáť v priestore. Ak máte teda v podkrovnom byte veľa miesta, môžete zvážiť aj túto možnosť.

Schodisko – ako naň v podkrovnom byte?

podkrovný byt inšpirácia

Pri výbere schodiska do povalového bytu je na mieste zvážiť hneď niekoľko aspektov, aby bolo jeho využitie praktické a zároveň dekoratívne:

  • Typ schodiska: Medzi bežné varianty patrí schodnicové (s nosnými prvkami po stranách), vretenové (s centrálnou podperou) a točité schody. Voľba závisí od dostupného priestoru a požadovaného dizajnu.
  • Materiál: Drevo dodáva interiéru teplý a prírodný vzhľad. Odporúča sa použiť tvrdé dreviny, ako je dub, buk alebo jaseň, ktoré sú odolné a trvanlivé.
  • Bezpečnostné prvky: Na zvýšenie bezpečnosti možno schodisko vybaviť bodovými svetlami alebo LED páskami, najmä ak je v podkroví spálňa či detská izba. Protišmykové pásky na okrajoch schodov a kvalitné zábradlie sú taktiež dôležité.
  • Osvetlenie: Dostatočné prirodzené svetlo zvýrazní estetiku schodiska. Okrem fasádnych okien možno využiť strešné okná, ich zostavy či svetlovody na presvetlenie priestoru.
  • Priestorové možnosti: Niektoré typy schodísk, ako točité alebo vretenové, šetria miesto a sú vhodné do menších priestorov. Pri plánovaní treba zohľadniť frekvenciu využívania schodiska a pohodlie pri jeho používaní.

Optické ilúzie – zväčšenie priestoru pomocou farieb

Každému, kto zariaďoval nejakú miestnosť alebo celý byt, je jasné, že farby môžu hrať kľúčovú úlohu v optickom vnímaní celého priestoru. Tmavé farby majú totiž tendenciu priestor zmenšovať, čo v prípade podkrovných bytov väčšinou nie je na mieste. Držte sa teda skôr bielej, svetlých odtieňov šedej alebo béžovej. Byt tak bude pôsobiť vzdušne a priestranne.

Koniec nevzhľadným trámom

loftový byt

Na povale sa takmer nikdy nevyhnete trámom, ktoré by mohli pôsobiť nevzhľadne, avšak ak im zvolíte „vhodný kabát“, môžu prispieť k celkovej kráse celého podkrovného bytu.

Základom je trámy pred úpravou očistiť, vykartáčovať alebo obrúsiť. Ďalej potom môžete zvoliť voskový olej, či lazúru (ak chcete zachovať vzhľad existujúceho materiálu trámu), alebo siahnuť po krycích farbách. Trámy sa navyše dajú využiť na umiestnenie rôznych vecí – od truhlíkov so splývavými kvetmi, cez sošky až po knihy.

Záver

Loftové byty ponúkajú skvelú možnosť, ako využiť extra priestor pod strechou a dosiahnuť tak maximálne využitie vašej nehnuteľnosti. Zrekonštruované povalové priestory potom môžete využívať priamo vy, či mladšia generácia bývajúca s vami. Môžete ho však využiť aj na prenajímanie napr. AirBnb a získať tak nejaké to euro navyše!

Ak hľadáte inú inšpiráciu na alternatívne bývanie, prečítať si môžete náš článok o domoch z lodných kontajnerov!

Zdroje: Westwing, Život pod strechou, Marianne, Chatař Chalupář