Drevená terasa pri dome vyzerá skvele a zároveň nemá konkurenciu zo stavebného ani ekologického hľadiska. Svojím štýlom dokonale splynie s okolitou prírodou a navyše je príjemná na dotyk. Nie je studená a na slnku sa nerozpáli ako keramická dlažba. Nadčasový materiál, ktorým drevo nepochybne je, sa ľahko kombinuje s akýmkoľvek záhradným nábytkom, doplnkami či rastlinami. Aké drevo je vhodné na terasu? Ako hlboké základy na terasu? Tieto otázky a mnoho ďalších zodpovieme v dnešnom článku!
Záhradná terasa pri dome
Veľkosť terasy závisí nielen od dispozícií vášho pozemku, ale aj od počtu ľudí, ktorí na nej budú tráviť čas, aj od jej účelu. Pozornosť treba venovať aj tvaru terasy. Najjednoduchším tvarom na postavenie je obdĺžnik. Polkruhové či trapézové terasy sú stavebne náročnejšie a môže byť problém ich zastrešiť.
Na zachovanie súkromia odporúčame terasu orientovať do záhrady. Pokiaľ dispozícia vášho domu či pozemku umožňuje stavbu terasy len na slnečnej strane, nezabudnite na potrebné tienenie, napr. markízou, drevenou pergolou, veľkým slnečníkom, skleneným zastrešením, vonkajšími žalúziami, hliníkovým či oceľovým zastrešením a pod. Možno ju zatieniť aj prírodným spôsobom, napr. stromami, rákosovými či textilnými panelmi alebo rastlinami.
Drevená terasa svojpomocne
Výpočet materiálu je mimoriadne dôležitý ešte pred stavbou terasy. Pretože je drevo prírodný materiál, treba počítať s tým, že pri doskách nabehnete odchýlky a drobné nedostatky. Odporúčame tak objednať najmenej 10% dosiek navyše.
Pri výpočte materiálu na stavbu terasy svojpomocne treba poznať rozmer terasy (dĺžka x šírka), dĺžku drevenej dosky a plán kladenia terasových dosiek (smer, previazanie, rezanie dosiek).
Aké drevo je vhodné na terasu?
Treba mať na pamäti, že drevené terasy majú nižšiu trvanlivosť ako tie kamenné. Napriek tomu je klasické drevo stále najobľúbenejším materiálom využívaným na stavbu terás. Na trhu je široká škála drevín, z ktorých si môžete zvoliť vhodné drevo na terasu. Vyberať môžete z bežne dostupných európskych ihličnanov a exotických drevín.
Nielen, že sú zahraničné dreviny esteticky zaujímavejšie, ale sú predovšetkým mimoriadne trvanlivé, veľmi tvrdé a odolné proti plesniam a drevokazným hubám. Za tie najvhodnejšie sú považované exotické dreviny – massaranduba alebo cumaru. Tie sa vyznačujú vysokou tvrdosťou, trvanlivosťou a odolnosťou voči vode. Výborne vám však poslúžia aj lacnejšie dreviny ako červený smrek, sibírska borovica alebo sibírsky smrekovec, ktoré sú tvrdé, husté a odolajú akýmkoľvek vplyvom počasia.
Ako hlboké základy na terasu?
Základy terasy musia byť odolné voči nepriaznivým vplyvom počasia. Najlepším materiálom na spodnú stavbu je kameň alebo betón. Základy terasy by mali byť hlboké minimálne 80 cm. Pomocou šnúry obmotanej okolo drevených kolíkov stanovte miesto pre základy záhradnej terasy. Následne tento vnútorný priestor vyčistite od trávy, kameňov a rastlín. Nič nesmie prekážať v stavbe.
Ak nechcete mať základy terasy príliš hlboko v zemi, vykopte iba plytkú jamu. V nej rovnomerne rozložte betónové dosky. Sklon dosiek potom skontrolujte vodováhou. Medzi betónové dosky rozprestrite agrotextíliu proti prerastaniu buriny, na ňu uložte štrk a povrch zarovnajte.
Ako urobiť rošt na terasu?
Drevený rošt je kľúčovým elementom drevenej terasy. Od kvality prípravy roštu sa odvíja život terasy, preto by mala byť jeho montáž dôkladná. Nosný rošt by mal byť z rovnakého materiálu, ako je celá terasa – zvoľte preto rovnakú drevinu.
Nosné trámy pokladajte kolmo k smeru budúcich terasových dosiek. Aby sa pri chôdzi terasa neprehýbala, je nutné zvoliť správnu vzdialenosť trámov. Tá závisí na sile dosiek. Pokiaľ budú dosky vysoké 19 milimetrov, jednotlivé trámy by mali byť od seba vzdialené 45 centimetrov. Pri pokládke roštu priamo na betón drevo izolujte (napríklad strešnou lepenkou).
Rošt však odporúčame umiestniť na výškovo nastaviteľné odolné terče z plastu, ktoré sú priamo určené na inštaláciu terás. Terče sú vybavené hornou plochou s profilom na vloženie trámu určitej šírky a môžu byť doplnené aj ďalšími nástavcami na dosiahnutie potrebnej výšky. Umožňujú navyše voľný odtok vody pod roštom. Niektoré terče dokonca disponujú špeciálnou gumovou podložkou tlmiacou vibrácie. Vzdialenosť pri rozmiestnení terčov by mala byť 40-50 cm (tzn. 6-7 terčov na m2).
Ako skrutkovať terasové dosky?
Montáž terasových dosiek je posledným krokom projektu stavba terasy svojpomocne. Pokiaľ ste zvolili drevinu s výraznejším vzorom, pred zoskrutkovaním si dosky prezrite a zoraďte ich podľa nadväznosti vzoru. Z estetického hľadiska bude vyzerať lepšie.
Dosky položte na pripravenú nosnú konštrukciu kolmo na nosné trámy. Palubové dosky vždy dôkladne upevnite pomocou 2 skrutiek na každom konci a medzi nimi nechajte medzeru. Ako skrutkovať terasové dosky? Máte dve možnosti – klasickým skrutkovaním cez terasovú dosku, alebo pomocou systému skrytého kotvenia (aby skrutky neboli vidieť).
Nezabudnite dodržať medzi doskami škáru o šírke najmenej 6 mm. Drevo vo vlhkom období napučí av suchom období zosychá. Škáry tak zaistia to, že sa môžu dosky o pár milimetrov bez poškodenia terasy roztiahnuť či zmrštiť.
- Skrutkovanie cez dosku – štandardný, ekonomický a obľúbený typ montáže. Skrutka je po predvŕtaní a zahĺbení zapustená cez dosku do podkladného hranola. Použite pevnostné, terasové skrutky, ideálne z kalenej ocele. Nezabudnite na podložky medzi terasové dosky a hranoly, ktoré vymedzia dilatačné škáry medzi doskami.
- Skryté kotvenie – šetrí čas s prevŕtavaním a meraním. Nedochádza k znečisteniu okolo vrutov, ani černeniu a hnilobe, čo môže nastať v prípade, že nešetrne zapustíte vrut (alebo použijete korodujúce vruty a pod.). Skrutkujte skrutky do dosky zo spodnej časti a následne ich pripevnite k hranolu. Skrutka tak neprejde cez dosku.
Tereza vyštudovala práva na Masarykovej univerzite v Brne. Má dlhoročnú prax, od roku 2012 sa živí ako redaktorka, novinárka, reportérka a prekladateľka. Písaním sa zaoberá aj vo svojom voľnom čase a jej snom je raz vydať svoju vlastnú knihu. Miluje pečenie a svojim blízkym s obľubou pripravuje torty a iné dobroty.