Plesne doma nechce nikto. Bytu škodí bytu nielen z estetického hľadiska, ale predovšetkým nepríjemne zapácha, spôsobuje škody na majetku a negatívne ovplyvňuje ľudské zdravie. Zakročiť by ste mali pri prvom náznaku plesne v byte. Na trhu je k dispozícii mnoho rôznych výrobkov proti plesniam. A návody, ako bojovať s plesňou v byte, je na internete ešte viac. Vybrali sme pre vás tie najviac osvedčené rady a spísali do článku. Pozrite sa na naše tipy, ako sa zbaviť plesne v byte raz a navždy.
Pleseň v byte
Pleseň je označenie pre mikroskopické huby, ktoré sa môžu vyskytovať v zelenej, bielej, žltej alebo šedej či dokonca čiernej farbe. Plesniam sa najviac darí v teplej a vlhkej klíme. Ideálnym miestom je nevetraná miestnosť, kde sa udržuje vysoká vlhkosť vzduchu a kde sa často neupratuje. Plesne sa množia vzduchom a na svoj rast nepotrebujú svetlo.
Plesne uvoľňujú spory, ktoré rastú ihneď po prilepení na pre ne vhodnom povrchu. Zo spóry potom vyklíči vlákno, ktoré sa ďalej rozrastá. Avšak ako zabrániť plesni v byte, ktoré sa darí vo vlhku a teple, čo je v domácnosti častý jav? Predovšetkým v zime, keď veľká väčšina populácie nerada vetrá, aby nepúšťala kúrenie oknami von?
Ak je najviac problémová miestnosť vaša kúpeľňa, prečítajte si aj náš článok Ako sa zbaviť plesne a špiny v škárach v kúpeľni.
Ako dostať pleseň z bytu?
Existuje niekoľko spoľahlivých spôsobov, ako sa zbaviť plesne. Najskôr si ale musíte uvedomiť, že dočasné odstránenie nie je dobré riešenie. Pleseň sa môže kedykoľvek vrátiť späť. Vaším cieľom by malo byť permanentné odstránenie. Zároveň je ale dôležité aj dodržiavanie preventívnych opatrení – vetranie, svetlo, sucho.
1. Vetranie
Vetranie je najúčinnejším riešením a súčasne prevenciou proti vzniku plesní. Čerstvý vzduch jedovatým plesniam vôbec neprospieva. Ideálne je nechať v byte voľne prúdiť vzduch. V zimnom období to nie je úplne možné, preto vetrajte aspoň dvakrát za deň a riadne (teda dokorán), krátko (ideálne 5-10 minút) a účinne (urobte prievan a zakúrte až po vyvetraní).
Pokiaľ v byte neprúdi čerstvý vzduch, uzavreté priestory sa ľahšie a rýchlejšie zaparia a vzniká tak vlhkosť. Tá kondenzuje, okná sa zaparia a vzniká ideálne prostredie pre plesne.
2. Dezinfekcia
Jedným z riešení, ako odstrániť pleseň, je použitie chemického dezinfekčného prostriedku, ktorých je na trhu celý rad. Likvidujú nielen plesne, ale aj baktérie, huby a riasy. Odporúčame však takéto riešenie voliť iba v prípade, že sa jedná o malú kolóniu plesne, ktorá poskytuje niekoľko centimetrov štvorcových v podobe máp alebo bodiek čierneho sfarbenia.
Namokrite handru vodou s prímesou Sava, a to približne v pomere 1:20. Alebo môžete na plesní postihnuté miesto nastriekať fungicídny prípravok, ktoré sa predávajú v spreji. Keď prípravok zaschne, je možné pleseň zotrieť, prípadne ju budete musieť zoškriabať. Postup radšej dvakrát alebo trikrát opakujte a potom môžete aplikovať nový náter, ideálne takou maliarskou farbou, ktorá obsahuje látky brániace vzniku plesní.
3. Udržiavanie nízkej vlhkosti
Najdôležitejším krokom v tom, ako dostať pleseň z bytu, je znížiť vlhkosť vzduchu v domácnosti. Odporúčaná relatívna vlhkosť vzduchu v domácnosti je medzi 40-60%. Dôležité je najprv vlhkosť razantne redukovať a následne udržiavať v uvedených hodnotách.
Existujú preto odvlhčovače vzduchu, ktorí vám vyriešia otázku ako bojovať s plesňou v byte. Vybrať si môžete z radu najrôznejších odvlhčovačov aj s extra veľkou nádržkou, v ktorej sa zráža vlhkosť, vďaka čomu si poradí aj s vyššou koncentráciou plesní. Ďalším dobrým pomocníkom je v tomto prípade aj vlhkomer, vďaka ktorému budete vždy s istotou vedieť, či sa hodnoty vlhkosti vzduchu držia pod hranicou.
4. Nová výmaľba
Pokiaľ sa na stene aj napriek všetkému úsiliu objavujú zavlhnuté miesta či dokonca plesne, nezostáva než celú stenu zbaviť pôvodnej maľby alebo úplne celej omietky, a to podľa rozsahu vlhkosti. Starú omietku potom nahradíte špeciálnym druhom sanačnej omietky. Pri jej výbere sa poraďte s odborníkom, ktorý vám odporučí konkrétny typ. Finálnu úpravu urobte maliarskym náterom s protiplesňovou prísadou.
5. Profesionálna pomoc
V prípade, že je vaša domácnosť silne zasiahnutá plesňou – presnejšie ide o veľké plochy zasiahnuté plesňou – je vhodné radšej vyhľadať pomoc profesionálov. Spravidla sa jedná o upratovacie firmy, ale aj špeciálne firmy, ktoré sa zameriavajú vyslovene na odstránenie a sanáciu plesní. Tie majú bohaté skúsenosti, takže sa behom pár dní zbavíte aj plesní, s ktorými by ste si sami len ťažko poradili.
Tereza vyštudovala práva na Masarykovej univerzite v Brne. Má dlhoročnú prax, od roku 2012 sa živí ako redaktorka, novinárka, reportérka a prekladateľka. Písaním sa zaoberá aj vo svojom voľnom čase a jej snom je raz vydať svoju vlastnú knihu. Miluje pečenie a svojim blízkym s obľubou pripravuje torty a iné dobroty.